“Sonuna kadar eğlenmeye karar verdik”

PiKe

Member
Marta Nebotİspanyol oyuncu ve 10 yıldır partneri Martin CaparrosArjantinli yazarın Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastası olduğunu nasıl öğrendiklerini ve hastalığı nasıl atlatmayı seçtiklerini anlatan bir mektup yayınladı: “Sonuna kadar tadını çıkarmaya karar verdik.”

Nebot'un kişisel blogunda yayınlanan yazıya “dolaptan çıkmak” adı veriliyor ve metin bu figürle başlıyor.

Nebot, “gizli kalmayı bırakmaya” karar verdiklerini söylemeye başlarken, “Bu hafta sonu dolaptan çıkıyoruz” diye yazdı.

“Adamım ve ben artık bunu yapamayacak duruma geldiğimizde gizli göreve gitmeyi bırakmaya karar verdik. O bunu anılarını yayınlayarak yapıyor; bu köşeyi başka hiçbir şey hakkında yazamam çünkü – ne kadar uğraşırsam uğraşayım – hiçbir şey başkası beynimden çıkıyor.” .

Metin daha sonra birbirlerine “uzun zaman önce” verdikleri ve ait olduklarını kabul etmeyi içeren bir sözü anlatıyor. “Seçilmiş birkaç ELAdos'a ve onların ortak hukuk ortaklarına” Caparrós'un hasta olduğu “fark edilmeye başladığında”.

“Başlangıçta, ELAdos ve onların nikahsız ortaklarından oluşan seçkin bir kulübe ait olduğumuzu öğrendiğimizde, uzun zaman önce bu sırrı saklayacağımıza söz vermiştik. Hastaydı ama hastalığının adı bu değil çünkü bu size bakanların gördüklerini değiştiriyor ve onların bize farklı bakmalarını istemedik. Biz sadece yaşayanlar arasında yaptığımızı yapmaya devam etmek istedik ve istiyoruz” dedi. metin devam ediyor.

Yazar Martín Caparrós, ortağı Martha Nebot ile Madrid'in eteklerinde.Fotoğraf: Cézaro Luca

Daha sonra kendisini Caparrós'un “kolları ve bacakları” olarak tanımlayan Nebot, teklifini ileri sürdü. “Ne olursa olsun onların yanında yaşa ve onların ihtiyaç duyduğu şey olmaya çalış”.

“Hayır, ne aşçı, ne hemşire, ne de aziz gibi özelliklere sahibim ama numara yapma yeteneğim var. Sevdiğim kişiye sonuna kadar sahip çık. Buna inanıyorum ve bunu her zaman gururla yapmaya niyetliyim” dedi.

Partneriyle ilgili olarak, “bu lanetli hastalıkla nasıl başa çıktığı” konusunda kendisine yalnızca “hayranlık dolu sözler” söylediğini ekledi.

“Sezon sezon sonuna kadar keyif almaya karar verdik”diye ekledi ve planlarının “aynı kaldığı” sonucuna vardı: birbirimizi bildiğimiz gibi sevmek.”

Martín Caparrós, ALS hastası olduğunu ve halihazırda kollarında semptomların bulunduğunu açıkladı

Arjantinli gazeteci ve yazar bu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 2 buçuk yıldır Amyotrofik Lateral Skleroz hastası olduğunu duyurdu.

Caparrós bu Cumartesi günü, hastalığının gidişatının, durumunu duyurmaya kararlı olacak olan Her Şeyden Önce (Random House Edebiyatı) adlı son kitabında ele alınacağına dair güvence verdi.

“Bunu yayınlamaya karar vermemi sağlayan şey kollarımda semptomların görülmeye başlamasıydı, bu yüzden istesem de istemesem de dışarı çıkacaktım. Teşhisim olmadığını, bunun bilinmeyen bir şey olduğunu söylemeye daha fazla devam edemezdim. bu sadece bacaklarımı etkiledi” diye belirtiyor Madrid'deki evinde La Vanguardia medyasına verdiği röportajda.

Ayrıca neden yalnızca şu anki ortağı Marta Nebot'un bildiğini de açıkladı: “Arkadaşlarımın beni ölmekte olan bir adam olarak görmesini istemedim. Bunu ancak iki buçuk yıl önce öğrendiğimde Marta'ya söyledim.”

Aynı zamanda yaşadığı hastalığın nasıl bir şey olduğuna dair ayrıntılar da verdi: “Hızlanmış yaşlanma gibi ama bilim adamları bu biyolojik sürecin nasıl çalıştığını bile anlamıyorlar. Bildikleri şey, yaşam beklentisinin üç ila üç yıl.” Beş yıl, bir noktada nefes almakta ve hatta konuşmakta zorluk çekiyorsunuz.