Virüsleri, sosyal ağları ve düelloyu içeren acıyı anlatan bir albüm

PiKe

Member
Tarihini anlatan bir kitap virüs ve modern telekomünikasyon, her ikisi de şu metaforla iç içe geçmiştir:virallikİnternetteki popüler içeriklerin yaygınlaşmasına isim vermek için kullanılır. A otobiyografik kitap hakkında anne ve babasının AIDS nedeniyle ölmesi Çocukken kasvetli bir kasabada büyümek hakkında Melekler büyükannesiyle zor bir ilişkisi var. Hakkında bir kitap polishakkında bir aile sırrı İnternetten keşfedildi ve çok az ipucu bırakan bir geçmiş hakkında bilgi edinmek için yapılan araştırmalar. Bu kitapların hepsi bir arada Gözlemlenebilir evren (Sigilo), yazarı multidisipliner bir sanatçıdır. Heather McCalden, her parçanın bir deneyim oluşturduğu, kısaca “kederle ilgili bir albüm” olarak tanımlamayı seçiyor. Bu diyalogda Clarín Kültürü çalışmalarını geziyor.

–Kitabın parçalı yapısıyla bağlantılı olarak sanatçı olarak eğitiminiz nasıl?

–Kitabın albüm yapısından tamamen benim yaşam deneyimlerim ve sanatçı olarak aldığım eğitim sorumludur. TSSB beynimi şekillendirdi Anlatım kapasitem açısından. Temel olarak, yalnızca bölümler halinde veya kısa aralıklarla veya parçalar halinde yazabiliyorum. Bu, geliştireceğim herhangi bir metnin zorunlu olarak modüler olacağı anlamına geliyor; dolayısıyla şu soru ortaya çıkıyor: İçerik (ve çoğunlukla içerikte temsil edilen deneyim) parçalı olduğunda, okuyucu için eksiksiz ve tatmin edici bir çalışmayı nasıl yaratabilirim? Form bu sorunu çözmenin bir yoludur. İle Gözlemlenebilir evren Bir fikir koleksiyonunu barındırabilecek bir form arıyordum ve kelimenin tam anlamıyla bir koleksiyonun taşıyıcısı olan bir albüm mükemmel bir form gibi göründü. Ancak güçlü bir şey yaratmak istersem bu konseptte daha fazla şeyin olması gerektiğini biliyordum, bu yüzden Bir sanatçı olarak öğrendiğim bir şeyi sayfaya uygulamaya çalıştım: Kuleshov etkisi. Sinemada Kuleşov etkisi kurgunun neden olduğu bilişsel refleksi açıklamaktadır. Temel olarak, eğer bir izleyiciye bir resim ve ardından onunla hiçbir ilgisi olmayan bir başka resim gösterilirse, otomatik olarak ikisi arasında bir anlatı bağlantısı oluşturacaktır. Çekimlerin dizilişi aslında yoktan bir fikir yaratıyor çünkü sekansın “anlamı” ekranda değil, izleyicinin zihninde var oluyor. Yazılı olarak Gözlemlenebilir evren Bu tekniği kullanabileceğimi düşündüm okuyucunun zihnindeki parçalar arasında bağ dokusu oluşturmak. Bunun okuyucular için bir bütünlük duygusu yaratacağını umuyordum, çünkü bir anlamda kitabı gerçek zamanlı olarak aktif bir şekilde formüle edecek/yaratacaklardı. Parçaları yan yana getirirken, albüm konseptini keşfetmenin/ifade etmenin başka bir yolu olan düzenleme sürecinde bir tür müzikalite kullanarak tonlarını, ritimlerini ve uzunluklarını dikkate aldım.

–Kitabınızın bir hüzün albümü olduğunu söylüyorsunuz. Üzerinde çalıştığınız konunun bu olduğunu ne zaman anladınız?

-Kitap Bir yas albümü.Bu, kayıpla hızlandığı için kederden biraz farklıdır. Sanırım birçok yönden uğraştığım sorunun bu olduğunu her zaman biliyordum, sadece bunu kendime itiraf etmekte çok isteksizdim. Başka konuları da -böyle bir şey mümkün olduğu ölçüde- saf haliyle yazmaya çalıştım ama Sürekli olarak… bir karanlıkla… kendi karanlığımla karşılaşıyordum. Yaklaşık altı ay süren bir iç gerilimin ardından içimdeki hayaletlerle yüzleşmeye çalıştığım gerçeğine teslim olmak zorunda kaldım ve işte o zaman acı üzerine yazdığımı tam olarak anladım.

–Okuyucunun okurken keşfettiği bazı yinelenen temalar vardır. Yazarken de aynı şey başınıza geldi mi? Önceden planlamadığınız bağlantılar mı buldunuz?

–Dedektiflik senaryosu, HIV ve internet dışında ne hakkında yazdığımı bilinçli olarak bilmiyordum. Birkaç yılımı tükenene kadar ilgimi ve sezgilerimi rehber olarak kullanarak hararetli bir şekilde materyal üreterek geçirdim. Bu noktada yaklaşık 300 parçam vardı ve projeyi küresel olarak değerlendirmem gerekiyordu. Şans eseri, Kanada'daki Banff Sanat Merkezi'nde bir yazar misafirliği programım vardı; burada bir konferans odasının zeminindeki tüm parçaları düzenlemek (ve yeniden düzenlemek) için iki hafta harcadım. Onlarla oturup onlara bakmak için zaman ayırdım. Bunları dikkatle gözlemledikten sonra Planlamadığım birçok farklı başlık (veya konu) ortaya çıktı. Daha sonra düzenleme sürecinde, alıntıları bir Excel tablosunda temaya göre sıraladım ve ardından kitap albümünde sistematik bir dağıtım oluşturmak için bunları karıştırdım.

Gözlemlenebilir evren, multidisipliner sanatçı Heather McCalden (Sigilo) tarafından.

–Kitap, metaforların dünyayı bilişsel düzeyde anlama yollarımızı modellediğini savunuyor. Biyolojik metaforların neden bu kadar yaygın olduğunu düşünüyorsunuz? Anne babanızın geçmişi göz önüne alındığında, virüs metaforunun kullanımının sizi herhangi bir şekilde kişisel olarak etkilediğini hissettiniz mi?

–Biyolojik metaforlar çok sık kullanılıyor çünkü biz biyolojik varlıklarız. Organizmalarla özdeşleşmemiz daha kolaydır çünkü sadece hücreleri ve DNA'yı değil aynı zamanda zamanı da paylaşırız. Bitkiler ve insanlar büyür ve ölür ve bu ortak gidişat, metafor için verimli bir potansiyel yaratır.. Mekanik, endüstriyel ve teknolojik metaforlar da yaygın olsa da genetiğimize daha yakın metaforları tercih ettiğimizi düşünüyorum. Viral metafor beni hem içinde bulunduğumuz çağda yaşayan biri olarak, hem de son derece damgalanmış bir virüsten ölen ebeveynlere sahip biri olarak etkiledi. Sosyoekonomik grubunuzdaki insanlardan bu kadar farklı bir deneyime sahip olduğunuzda, o demografik grup için öngörülen anlatının dışına itilirsiniz. Ona yeniden uyum sağlayamazsınız ve bu sizi, geniş çapta tanınmayan veya kültürler arasında tanımlanmayan bir uzaya veya uzaya götürebilir. Kızken ve şimdi bile virüsün eşik alanından çok da farklı olmayan bu bölgede yaşadığımı hissediyorum.ne canlı ne de canlı, daha ziyade tarif edilemez bir şey, arada bir şey. Bu anlamda virallikle bağlantı kuruyorum, ama aynı zamanda kültürün bir virüs gibi yayılmaya çalıştığı bir zamanda yaşadığım anlamında da.

Kültürün bir virüs gibi yayılmaya çalıştığı bir zamanda yaşıyorum.

–Kitapta covid'den bahsedilmiyor, bu da şüphesiz ki son yıllarda endişelerimizin merkezine bir kez daha “virüs” kelimesini yerleştiriyor. Bu konudaki konuşmaları nasıl deneyimlediniz?

-İşte böyle. Taslak 2019 yazında tamamlandığı için kitapta Kovid'den bahsedilmiyor. Kovid yıllarında gerçekleşen revizyon sürecinde geçici olarak kitabın kapsamını mevcut durumu kapsayacak şekilde genişletmeyi düşündüm ancak bunu yapmadım. bunu yapmamayı uygun hissettim. Fakat, HIV/AIDS salgınının geçmişini bilmek çılgıncaydı. Bu bilgilere olan aşinalığım sayesinde korku, histeri, siyasallaşma ve ahlakçılık dalgalarının ne zaman kamusal tartışmaya çarpacağını tahmin edebileceğimi hissettim. Bazı açılardan öngörülebilirlik rahatlatıcıydı.. Hayatımı yönlendirebiliyordum çünkü kafamda, daha önce olup bitenlere dair, gelecekle ilgili olası senaryoları tahmin etmek için kullanabileceğim bir model vardı. Öte yandan öngörülebilirlik moral bozucuydu. İnsanların aslında değişmediğini gösterdi. Kırk yıllık bir sürede insanlığın sıfır ilerlemesi.

–Kitap yayınlandıktan sonra kişisel geçmişiniz hakkında daha fazla bilgi toplayabildiniz mi?

–Daha fazlasını bilme seçeneği her zaman oradaydı çünkü İnternet sürekli değişiyor ve insanlar ve şeyler birdenbire ortaya çıkıyor, ancak bu kitabı yazarken aslında kişisel hikayemi aramadığımı fark ettim. Karanlık bir dünyada beni içine çekmeden yaşamanın bir yolunu arıyordum. Kişisel geçmişimden yararlanmanın bana yardımcı olacağını düşünmüştüm ama sonuçta arayış soyun ötesine geçiyor. Kapsam çok daha geniştir ve kitabın yayımlanması onu benim için daha net hale getirmiştir.

–Kitap, İnternet'in doğasına ilişkin, onu “canlı” olarak değerlendirip değerlendiremeyeceğimize dair bir tartışmayı konu alıyor. Senin görüşün nedir?

-Şu anda, İnternetin canlı olduğunu düşünmüyorum. Ancak bazı insanlar onunla sanki yaşıyormuş gibi ilişki kurduğu için bir çarpıtma filtresi oluşuyor. Bence antropomorfizasyon süreci bu tartışmayı etkiliyor çünkü internetin kendisi canlı olmasa da, onun var olma arzusu aslında mevcut ve gerçeklik ile fantezi arasındaki sınırı bulanıklaştırıyor. Ancak tüm bunların dışında Bir gün internetin bir tür hassasiyete sahip olmasının mümkün olduğunu düşünüyorumama daha önce gördüğümüz hiçbir şeye benzemeyecek. Aslında onu fark etmeyebiliriz bile, çünkü hayatı oluşturan şeylere olan duyarlılığımıza o kadar yabancı olacaktır ki, gözümüzün önünden kaçabilir.

Gözlemlenebilir evrenmultidisipliner sanatçı Heather McCalden (Stealth) tarafından.