Ülkeye gelen Holokost'tan sağ kurtulanları anmak için altı fotoğraf

PiKe

Member
Kitabın yazarları Tzedaká Vakfı logosunu taşıyan iki pankart eşliğinde Geçmişi olan fotoğraflar Işıltılı görünüyorlar. Bu macera başladığında Onlar sadece Edebiyat Atölyesi'nin üyeleriydi sunan Shoah'tan Hayatta Kalanlara Yardım Programı Graciela Komerovsky'nin koordinasyonuyla Yahudi cemaatinin 2024 yılı için organizasyonu. Bugün onlar başka bir şey: bellek vericileriki bu her zamankinden daha önemli.

“Edebiyat Atölyesi, başka topraklarda doğmuş insanlarYidiş, Lehçe veya Almanca konuşanlar, zorla öğrenmek zorunda kaldıkları bir dilde yazar olabilmişlerdir; Neresi Hayatta kalmak için unutmaya çalıştıkları hikayeleri ortaya çıkarmayı başardılar. Bu kitap boyunca Edebiyat Atölyesi'ne katılan ancak edebiyatı temsil eden 17 yazarın çocukluk deneyimlerini, gençlik hikayelerini ve yetişkinlerin öğrendiklerini buluyoruz. 200 hayatta kalan Programa hayat veren şeyler” diye açıklıyor Tzedaká Vakfı başkanı Javier Suez, sunum sözleriyle.

Ve şunu ekliyor: “Bugün Yahudi halkı ve tüm insanlık yine karanlık günler yaşıyoruzsözleri ilham ve örnektir. Tekrar Buradayız diyoruz. Her türlü Yahudi karşıtlığı ve nefret söylemine karşı sesimizi yükseltiyoruz. Dün insanlığa çok pahalıya mal olan önyargılar, bugün yeniden uygulanamaz.”.

Fabiana Loguzzo, büyükelçi, Holokost Anma İttifakı'nın Özel Temsilcisi ve Arjantin'de Anti-Semitizmle mücadelenin Özel Temsilcisi ve önsözünde şunu belirtiyor: “Bu hikayeler, evlat edinen aileler, kaybedilen dostluklar, yüzü olmayan anneler tarafından kesiliyor. Henüz 6 aylıkken ölen Rosa'nınki gibi. Her şey sarı yıldızlarla, gecenin ortasındaki değişimlerle, belirsizliklerle, yalnızlıkla, yeniden keşiflerle dolu.”.

“Her biri, hayatlarını nasıl yeniden toparlayacaklarını bildikleri güçle, kendilerini nasıl yeniden yaratacaklarını biliyor ama kafamız karışmamalı. Bu hikayelerde doğrudan ya da dolaylı olarak anlatılan ve bunları yazanların hayatta kalanların hayatlarında şüphesiz izler bırakan dehşet, Bir daha olmamalı ve olamaz.” diyerek tamamlıyor.

Atölye katılımcıları ve artık yazarlar anılarını canlandırmak için bir veya daha fazla görüntüden başladılar. Clarín Kültürü Burada bu hikayelerden yarım düzine parçayı ilgili fotoğraflarıyla birlikte sunuyor.

kaydeden Julia Hahn

Julia Hahn: Almanya'nın Stuttgart kentinde arkadaşlarıyla birlikte 85. yaş gününü kutlayan genç kız gibi gülümsüyor. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Julia 2024: —Biz kimiz? -Bana sorarsanız. Sen, birçok sevgili arkadaşımla birlikte, oturma odamın duvarında sürekli yanımda olursan, seni nasıl unutmamı istersin? İşte o sonsuz gülüşünle, muzip bakışınla, sekiz yıllık saflığınla. Bir yandan da çok sevdiğim beyaz saçlarımla karşınızdayım.

Julita 1938: —O gülümsemeye sahip olanın siz olduğunuzu hatırlamanızı isterim, şu anda 85 yaşında olan kişi, bu sizin varlığınızdadır, yalnızca içinde bulunduğunuz durumun sizi zorladığı deneyimsel korkulara sahip olmayı bırakmalısınız. sen.

kaydeden Sofia Noelly Fernández Talgham

Sofía Noelly Fernández Talgham, küçük beyaz ceketine sarınarak savaşın sonunu kutlamak için dışarı çıkıyor.  Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.
Sofía Noelly Fernández Talgham, küçük beyaz ceketine sarınarak savaşın sonunu kutlamak için dışarı çıkıyor. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Sofia: —Fotoğraflara bakıyorum ve sana söylüyorum Noelly, her şeye rağmen çok şanslıydın. Elbette hayatınız ideal değildi ama o yetim, üzgün, gri kızdan geriye neredeyse hiçbir şey kalmadı. Seninle büyük bir sevgiyle ilgilenen üç ailen, üç annen, üç baban vardı.

Noelly: —Bu fotoğraftaki bana bakın, bir savaş tankının içinde, Georgette ve Julia'nın yanında Amerikan askerleri oturuyorum. İkisi de benim ablalarım, kurtarıcılarımdı. Henüz yedi yaşındaydım ve yaşadığım büyük kayıplardan dolayı çok ağır bir duygusal yük taşıyordum.

Sofía Noelly Fernández Talgham, 1998'de kurtarıcıları Georgette ve Julia Eloy'un İsrail tarafından Dünya Milletleri Arasında Adil Kişiler olarak tanındığı etkinlikte.  Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.
Sofía Noelly Fernández Talgham, 1998'de kurtarıcıları Georgette ve Julia Eloy'un İsrail tarafından Dünya Milletleri Arasında Adil Kişiler olarak tanındığı etkinlikte. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Sofia: —Çocukluğunuza damgasını vuran o savaşın sona ermesinin üzerinden onlarca yıl geçti. Ama şimdi ben varım, neredeyse 85 yaşındayım, balkonumda huzur içinde oturuyorum, yaşadığım on dördüncü kattan ufka bakıyorum. O mesafeden fotoğrafa bakıyorum. İkinci Dünya Savaşı'nın sonu, müttefiklerin girişiyle kurtuluştu. Kutlamanın ortasında, ellerin beyaz ceketinin ceplerinde, sanki onca acıyı saklamak istermişsin gibi…

Yazan: Ruth Jäckel Marshal

Ruth Jäckel Marshall ve kız kardeşi.  Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.
Ruth Jäckel Marshall ve kız kardeşi. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Sevgili küçük kız kardeşim… Seni ne kadar özledim! Bakın, burada iki farklı fotoğraftayız ve o garip tesadüflerden birinin, Avrupa'dan gelir gelmez, sevgili amcalarımızın kiraladığı evde çekilen ilk fotoğrafımız olduğunu fark ettim. birkaç ay önce karaya çıkmıştı.

Diğeri, neredeyse seksen yıl sonra, paylaşılan son fotoğraf, yine Arjantin'de, ikisi de seksenlerinde, bize artık seksenli yaşlarda dedikleri isim, son ziyaretinizde üç kardeşin gittiği küçük bir taşra kasabasında bir duvarın önünde gülüyorlar. VIEJAS LOCAS, artık var olmayan ünlü bir Arjantinli rock grubuna gönderme yapan bir duvar yazısı söyledi ve ikimiz de kendimizi biraz özdeşleşmiş, biraz çılgın, biraz yaşlı hissettik ve bunu görmek, birbirimize bakmak ve gülmeye başlamaktı. sadece bizim paylaştığımız durdurulamayan kahkahalar. Bu son buluşmamızdı, son sarılışımızdı, vazgeçemediğimiz bir kucaklaşmaydı ve aynı şeyi düşündüğümüzü biliyorum. Bizi tekrar görecek miyiz?

Çok sevdiğin Yeruşalim şehrine döndün ve seni ziyaret ettiğimde sanki orayı keşfetmiş gibi büyük bir gururla bana gösterdin. Birkaç ay sonra pandemi geldi, ardından sağlık sorunları yaşadık, artık seyahat etmedik, birbirimizi bir daha göremedik. Ve sonra sen gittin.

kaydeden Jorge Kappel

Jorge Kappel ve babası ve diğer resimde ebeveynleri tarafından çevrelenmiş durumda.  Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.
Jorge Kappel ve babası ve diğer resimde ebeveynleri tarafından çevrelenmiş durumda. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Siyah beyaz fotoğrafa bakıyorum ve galeriden babamın bana gülümsediğini görüyorum, ben de ona gülümsüyorum. Korkmuyorum çünkü iki yılımda babam gülümsediğinde her şeyin yolunda olduğunu öğrendim.

Yavaş yavaş aile albümünü karıştırıyorum ve on bir yıl sonra çekilmiş başka bir fotoğrafta duruyorum.

Baktığımda 44'ün başından beri yaşadığımız karanlık yılları hatırlıyorum. Nazizm, Balkan bölgesine de öldürücü darbelerini vurdu. Babam hendek kazmak için, annem ise ağaçları kesmek için Estonya'ya gönderildi. Bu arada ben ve kurtarıcım Ella Teyzem, belki de hayatımızın son treni olan treni beklerken tutuklandık. Daha sonra dörtlünün mucizevi buluşması ve denizleri aşarak Arjantin'e ulaşma yolculuğu.

kaydeden Pedro Polacek

Pedro Polacek ve babası.  Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.
Pedro Polacek ve babası. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Prag'da, savaştan sonra, babamın ailesinden biri, babamın adını, Leo Poláček'i, belki de 1944'te Auschwitz'de öldüğünden beri onu anmak için aile mezarlığına ekledi. Buenos Aires'te, “Bahçe”de bir yer satın aldığımda Ailem için Barışın Anısına, babamın ve üvey babamın anısına da mezar taşına ekledim. Buenos Aires'teki mezarı nadiren ziyaret ediyorum ve aynı şey benim gittiğim zamanlarda Prag'da da yaşandı. 1949'daki sürgünümden sonra ilk kez 1998'de oraya döndüğümde üç çocuğumla birlikte Terezin'i de ziyaret etmiştik. O andan itibaren konuyu onlarla konuşabilmeye başladım.

kaydeden Marysia Szefner

Soldan sağa: teyzesi Sara Lipszyc, on yaşındaki Marysia Szefner, annesi Ewa Lipszyc de Szefner ve babası Mieczyslaw Szefner.  Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.
Soldan sağa: teyzesi Sara Lipszyc, on yaşındaki Marysia Szefner, annesi Ewa Lipszyc de Szefner ve babası Mieczyslaw Szefner. Fotoğraf: Tzedaká Vakfı'nın izniyle.

Bir portre beni hatırlamaya davet ediyor. 1948 yılındandır ve kahramanları iki büyük aileden hayatta kalan tek dört kişidir.

Savaştan sonra Lodz'da sanki bir insan hayvanat bahçesinin parçasıymışız gibi pek çok insanın bizi karşılamaya geldiğini hatırlıyorum çünkü bir Yahudi ailenin dört üyesinin birlikte kurtarılması çok nadirdi. Benimki Lodz'dandı.

Savaş çıktığında kıyafetlerimize takmak zorunda kaldığımız sarı yıldızlar, daha sonra yaşayacağımız dehşetin ilk işaretiydi. Naziler hepimiz Yahudileri gettoya götürdü. Ama babam orada kalıp ölümü beklemeyeceğimize karar verdi. Arkadaşı Lova'ya güvenerek ona kaçmamızı istediğini söyledi ve bu isteğini yerine getireceğine söz verdi.