Üç kitap Ricardo Piglia'nın sürekli güncel evrenine geri dönüyor

PiKe

Member
Daha sonra diğer kitaplarında olduğu gibi, Ricardo Piglia le yaşadım Suni teneffüsilk romanıuzun yıllardır, on yıldan fazla bir süredir. Tonunu, yapısını aradım, denedim, attım, yeniden başladım. İki üç bölüm yazdım, aylarca dinlenmeye bıraktım, sonra ele aldım. sanki başkaları yazmış gibi ve böylece zayıf noktaları, hassas alanları tespit edebiliyoruz.

O kitabın ve yazarınınki dolambaçlı ve tutkulu bir birliktelikBazen savaşa, bazen de aşka benziyordu. Onların günlükler O düellonun da yırtık kaydını bıraktılar: “Tekrar tekrar kurguya dönüyorum, bu romanın sonu nerede?”; “Bu roman Arjantin'de yayınlanabilir mi?”; “Roman Carlos ve Beatriz, Andrés Rivera tarafından okundu. Övgü, gönül rahatlığı”; “Dün gece Pezzoni aradı, aşırı övgüler yağdırdı. O zamandan bu yana en iyi roman Seksek”; “Dış talepler beni bunaltıyor. Üstelik bu siyasi açıdan uğursuz zamanlarda yayınlanan romanla ilgili belirsizlik.”

Biyografi

Romanın tamamı teoriler, konuşmalar ve fikirlerle dolu. Piglia, biyografinin merkezi pasajlarından birinde alıntılanan ünlü günlüklerinde, “Bir yazarın biyografisi, tarzındaki dönüşümlerin tarihi değilse, nedir?” diye yazmıştı. Ricardo Piglia açık havada (Diego Portales Üniversitesi), tarafından yazılmıştır. Mauro Libertella baskısı altında Leila Guerriero Diğerlerinin yanı sıra Witold Gombrowicz'in Mercedes Halfon tarafından anlatılan Arjantin'den geçişini de içeren kayda değer Başkalarının Hayatı koleksiyonunda.

Temsilci Piglia'nın bir çizimini çiziyor. Fotoğraf Mariana Bomba/Buenos Aires Şehri Basını / Clarín Arşivi.

İlk kitabı olmasa da 1967 yılında öykü kitabını yayımladı. İstilaCasa de las Américas– tarafından ödüllendirilen, Suni teneffüs Ricardo Piglia'nın yazılarında bir dönüm noktası olduAltmışlı yıllardan itibaren edebiyat alanındaki gerilimlerin ve çatışmaların ateşli merkezinde hareket eden o genç adam.

İçinde Suni teneffüs sayılır bir soruşturmanın geçmişi veya birçok soruşturma. Emilio Renzi – Piglia'nın ikinci kişiliği – her şeyin hiçbir zaman çok net olmadığı bir aile olayı hakkında bir kitap yayınlayan genç bir yazardır ve o karanlık aile dramının kahramanı amcası Marcelo Maggi, bazı konuları açıklığa kavuşturmak için onunla mektupla temasa geçmiştir. . Hikaye amcadan yeğene doğru gelişiyordiğer çatalların yanı sıra Juan Manuel de Rosas'ın özel sekreterine ulaşıyor.

1980'de basılan Ricardo Piglia'nın hayatının ilk yarısının tamamı, kısacası onun yazmaya nasıl başladığının hikayesi olabilir. Suni teneffüs. Libertella şöyle diyor: “Sanki biraz ezoterik bir şekilde destedeki kartlar bu sonucu içeriyordu”.

Genç Piglia'nın fotoğrafları.
Genç Piglia'nın fotoğrafları.

Aile, Peronist baba, Adrogué'deki rahip okulu, anarşist kız arkadaş, Mar del Plata'ya taşınma, sürekli sinemalar, Steve Ratliff, La Plata'da Tarih diploması, Marksizm, kadınlar, eski mektuplarıyla büyükbabası savaştan, otel odalarından, kitaplardan, arkadaşlardan, Buenos Aires'ten, ilk öykülerinden, Borges'ten, Arlt'tan, Macedonio'dan, Ludmer'den, denemelerden.

Hepsi duygusal eğitimde küçük kilometre taşları 10 yaşında, sonra 20, sonra 30 yaşında olan ve 39 yaşında “Arjantin edebiyatındaki konumunu sonsuza kadar tanımlayan ve aynı zamanda hem bir varış noktası hem de bir ayrılış hedefini işaret eden” ilk romanını yayınlayan birinin hikayesi.

Üç yıllık diyalog

Mauro Libertella'nın yazdığı biyografiyle, Piglia evreni Arjantin anlatı sahnesine geri döndü 2017 yılında 75 yaşında vefat eden yazarın çalışmalarını genişleten diğer kitaplarla birlikte. Örneğin, Siglo XXI Editores yakın zamanda yayınladı Ricardo Piglia. Özeleştiriye genel girişbir hacim diyaloglar 1998 ve 2001 yılları arasında sürdürdüğü tarihçi Horacio Tarcus ileve bu da konuşma kitaplarının büyüleyici mikro türüne katkıda bulunuyor Başlangıç formu. Princeton'daki konuşmalar (Ebedi Cadence) ve ana sınıflar gibi Üç öncü. Saer, Puig, Walsh. (Ebedi Ritim).

Yapraklı yolda eleştirel ve deneme niteliğindeki çalışmalarıayrıca düzenlendi On üç önsöz (Ekonomik Kültür Fonu), Piglia tarafından yazılmıştır. Arjantin edebiyatı “Serie del Recienvenido” koleksiyonu için 2011 ve 2015 yılları arasında yönettiği ve diğerlerinin yanı sıra unvanları arasında şunlar da vardı: Yakında hapiskaydeden Sylvia Molloy Daha az kötülük, CE Feiling tarafından ve kıyıdaki adamMiguel Briante tarafından.

Andrés Di Tella, 327 not defterinin çekimleri için Ricardo Piglia ile birlikte.  Fotoğraf: Clarín Arşivi.
Andrés Di Tella, 327 not defterinin çekimleri için Ricardo Piglia ile birlikte. Fotoğraf: Clarín Arşivi.

Her zaman güncel olan kitaplar vardır. Okuma tarzlarındaki değişikliklere karşı tetikte ve gizemli bir şekilde bağlantılı görünüyorlar. Yerleşik edebi geleneklerin ilerisindedirler ve her zaman yenidirler; yenilik aradıkları için değil, önsezi kapasitelerine hayran kaldığımız için. kentsel voodoo Bu kitaplardan biri.” Piglia, yakın zamanda ölen Edgardo Cozarinsky'nin romanı hakkında yazdı.

Her zaman edebiyatı düşünün ve deneyimlerin ve okumaların birleşimiyle yazın. gelenek ve avangard arasında: Kendisine ve başkalarına tutkuyla okumayı ve eleştirel düşünmeyi öğreten bir öğretmenin işareti. Hastayken bile, Piglia, hayatının son yıllarında yazmayı hiç bırakmadı. Birkaç cildi yayınlanmış olan günlüklerini düzenliyor ve dersler, seminerler ve makaleler derlediği birçok kitap yayınlıyor.

Aynı çok etkili dergilerin bir parçasıydı gibi bakış açısı, gizli dersler verdi Askeri diktatörlük sırasında editoryal koleksiyonları yönetti, profesörlük vardı on yıldan fazla bir süredir prestijli Princeton Üniversitesi yankı uyandıran ödüller kazandı (bazıları 1997'deki Planeta gibi skandallarla sonuçlandı), Açık televizyonda edebiyat dersleri verdi15'ten fazla kitap yazdı (aralarında Yok olan şehir, Sonsuz hapishane, Yanık gümüş, Gece beyazı, İda'nın yolu) ve diğer yazarların eserlerinin değerlendirilmesi ve analizinde içgörüsü ve okuma duyarlılığıyla aydınlatılmıştır.

Yazar Ricardo Piglia 75 yaşında öldü (EFE/Andrés Di Tella).
Yazar Ricardo Piglia 75 yaşında öldü (EFE/Andrés Di Tella).

On üç önsöz

“Farklı kitapların özelliklerini anlatırken 'Bir yazarla ilgili en önemli şey tonlamasıdır, en önemli şey yazarın sesidir, bize ulaşan sestir' konusunda Borges'le bir kez daha aynı fikirdeyim. Piglia onun tonunu karakterize ediyorBazen anlatıcının anlattığı hikâyeyle kurduğu ilişki türü, bazen de metnin 'sözlü müziği', 'ritim ve cümle yapısı' ya da 'söz diziminden kaynaklanan bir etki' olarak tanımlanan 'anlatıcı', Aníbal Jarkowski kitapta şunu yazdı: “Suskunluklar ve duraklamalardan oluşur ve bir düzyazının temel kimliğini yapılandırır.” On üç önsöz.

Arkadaşına yazdığı mektupta Guillermo Schavelzon Nisan 2015'te Piglia şunları söyledi: “Geleceğe hem umutla hem de korkuyla bakıyorum.. Benim için en önemli şey onur ve ironiyi korumaktır. Her şeyin nasıl olacağını göreceğiz.”

Avangard ve roman, anlatı ve deneyim, yüksek kültür ve kitle kültürü, kurgunun işlevi ve türlerin coğrafyası, biçimler ve sürüklenmeler, anlatıcı ve eleştiri. İz bırakan o kitaplar, yaşamla iş arasındaki hiçbir zaman meyvesini vermeyen bölümler. Belirsiz ile tamamlanmamış arasında kalan karaktere tam bir boyut kazandırın. Şimdiyi anlatmak ve bir mekanı tanımlamak ve bunu her zaman her türlü standardizasyona karşı yapmak, Ricardo Piglia için yazmanın ölümü anlamına gelen bir şeydi.