“Sinema hayranıydım ve kendimi profesyonel olarak adamayı düşündüm”

PiKe

Member
“Gençken sinemanın hayranıydım. Hatta bunu incelemeyi bile düşündüm ve kendimi profesyonelce adamak. Ama yönetmenlik yapacak kişiliğe sahip olmadığım için bunu yapmadım. “Çok utangaçtım ve topluluk önünde konuşmayı sevmiyordum” dedi. Paul Auster gençliği hakkında. Gerçeğe dönüşen bir rüyaydı.

PORTEKİZ/ – (Soldan sağa) Estoril Film Festivali jürisi, İspanyol heykeltıraş Cristina Iglesias, Portekizli sanatçı Juliao Sarmento, Güney Afrikalı yazar ve Nobel Edebiyat Ödülü sahibi JM Coetzee, Fransız aktris Catherine Deneuve ve Amerikalı yazar Paul Auster, 14 Kasım 2008'de Lizbon yakınlarındaki Estoril'de düzenlenen Estoril Film Festivali'nin açılış töreninde poz veriyor. Festival 22 Kasım'a kadar sürecek. REUTERS/Nacho Doce (PORTEKİZ)

1995 yılında iki filmin yönetmenliğini üstlendi. Wayne Wang: Sigara içmek Ve Yüzünde mavi. Onlar oldu kült filmler: Belli bir Auge'nin işlettiği bir tütün dükkanında anılarını paylaşan yalnız karakterlere yer verdiler. Harvey Keitel'in canlandırdığı.

Müzisyen gibi figürler Lou Reed ve yönetmen Jim Jarmusch onlar vardı bu filmlere katılım. Ve üç yıl sonra Auster yönetti Lulu köprüdeMira Sorvino'nun canlandırdığı genç bir oyuncuya aşık olan tecrübeli bir saksafoncu rolünde yine Keitel başrolde.

Zaten 1993'te Auster'ın romanı, Şans müziği Philip Haas'ın yönetmenliğiyle sinemaya ulaşmıştı. Genç bir adamın bir poker profesyoneliyle tanışması ve bir oturumda iki milyonerle yüzleşmeye karar vermeleri hakkındaydı.

On yıl sonra

On yıldan fazla bir süre sonra, Auster filme alındı Martin Frost'un İç Hayatı, Bir yazar ile ilham perisi arasındaki gizemli ilişki hakkında. Orada kahraman bir romanı bitirmek için kırsal bölgeye gider, ancak yaratıcı bir engelden muzdariptir. Ancak gelecekteki romanın karakteri olacak bir hayran (Claire) ortaya çıkar.

Gerçek bir Auster bu filme atıfta bulunarak, “Ben hikayeyi yazan adamın hikayesini yazan adamın hikayesini yazan adamım” dedi. Oyuncu kadrosunda kızı Sophie vardıoyuncu ve şarkıcı.

Amerikalı yazar ve film yönetmeni Paul Auster (solda), filminin gösterimi sonrasında kızı Sophie (c) ve İsviçreli aktris Irene Jacob (d) ile fotoğrafçılara poz veriyor Martin Frost'un iç hayatı23 Eylül 2007'de 55. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nde.  afp fotoğrafı _ Rafa Rivas
Amerikalı yazar ve film yönetmeni Paul Auster (solda), 23 Eylül 2007'de “Martin Frost'un İç Hayatı” adlı filminin gösteriminin ardından kızı Sophie (c) ve İsviçreli aktris Irene Jacob (d) ile fotoğrafçılara poz veriyor. 55. San Sebastian Uluslararası Film Festivali'nde. afp fotoğrafı _ Rafa Rivas

O sinema çok mevcut Auster'ın farklı eserlerinde. Örneğin, anahtar karakter İllüzyonlar kitabı (2002), 1920'lerin sessiz sinema oyuncusu Hector Mann'dır. Karanlıkta bir adam (2008) bir büyükbaba ve torunu, klasiklerin sanatsal değerlerinden bahsediyor: Büyük yanılsama (Jean Renoir), bisiklet hırsızı (De Sica) ve Apu'nun dünyası (Satyajit Ray).

İçinde kış günlüğü (2012), Auster hayatını anlatıyorçocukluğunu ve ergenliğini, bedenini, yaşadığı mekanları, yaptığı gezileri anlatıyor. Anekdotlardan birinde Büyük Fransız aktör Jean-Louis Trintignant'a olan hayranlığını anlatıyorkiminle tanıştı.

“Fransa'nın Arles şehrindesiniz, kitaplarınızdan birini herkesin önünde okumak üzeresiniz. Aktör Jean-Louis Trintignant (editörünüzün arkadaşı) sizinle birlikte görünecek ve İngilizce okuduğunuz pasajları Fransızca çevirisiyle okuyacak. Bu gece Trintignant'ın yanında olmaktan memnunsun.çünkü oyunculuğuna büyük değer veriyorsunuz ve oynadığı filmleri düşündüğünüzde (KonformistBertolucci'nin yazdığı; Maud'la geçirdiğim geceRohmer tarafından; Gizlice sizinTruffaut'nun yazdığı; KırmızıYazan: Kieslowski: favorilerinizden sadece birkaçını saymak gerekirse, adını söylemekte zorlanacaksınız Çalışmalarına en çok hayran olduğunuz bir başka Avrupalı aktör”.

İçinde Buenos Aires'e yaptığı ziyaretlerden biriAuster, Jarmusch aracılığıyla yönetmenle tanışmıştı. Alexander Chomsky ve onu beyazperdeye taşımayı önerdi Son Şeyler ülkesinde. Bu ilk konuşmadan neredeyse yirmi yıl sonra, 2022'de konuyu sonlandırdılar: “Belki de en büyük sorun, bildiğimiz şekliyle yaşamın sona ermesidir. Kafamızda karışıklık hüküm sürüyor; Etrafımızda her şey değişiyor, her gün yeni bir felaket yaşanıyor ve eski inançlar havaya ve boşluğa dönüşüyor. İşte ikilem şu; bir yandan hayatta kalmak, uyum sağlamak, her şeyi olduğu gibi kabul etmek istiyoruz; ama öte yandan buna ulaşmak, bir zamanlar kendimizi insan hissetmemizi sağlayan tüm şeyleri yok etmek anlamına geliyor” diyor Anna Blume. Son Şeyler ülkesinde.

“Yönetmeninin tanımladığı gibi, film bir benzetmedir, acil önlem almazsa insanın başına neler gelebileceğinin bir yansıması. “Doğanın ve insanın insanın elinde yok edilmesi.”

Buenos Aires'te doğmuş bir film

Chomsky şunları söyledi: “Paul Auster ile Buenos Aires'te birkaç kez buluştuk, filmlerden, kitaplardan, hayatın kendisinden konuştuk., Atalarımızdan. Kahve içerken ülkeyi terk etmesine saatler kalmıştı. kartonerolar atlarla. Bir orduya benziyorlardı. Birbirimize baktık ve dedik ki bu Son Şeyler ülkesinde. O bakıştan, o duygudan filmi yapma fikri doğdu. Romanın başında kartonerolara benzeyen bu varlıklar, bu nesne arayanlar var.”

Amerikalı yazar Paul Auster, 19 Ekim 2006'da yapılan toplantının başında kızı Sophie ve eşi Siri Hustvedt ile İspanyol film yapımcısı Pedro A'yı (solda) işaret ediyor. EFE_Alberto Morante
Amerikalı yazar Paul Auster, 19 Ekim 2006'da yapılan toplantının başında kızı Sophie ve eşi Siri Hustvedt ile İspanyol film yapımcısı Pedro A'yı (solda) işaret ediyor. EFE_Alberto Morante

“Ağladım, çok duygulandım çünkü o sayfalarda söylenenler Arjantin'in yıkıcı bir benzetmesi2001'de yaşananları ve o kriz nedeniyle sokakta görülenleri, o eşitsizliği, o gün Auster'la tanık olduğumuz zıtlığı anlattık. Ona teklifi gönderdim ve senaryoyu yazmaya başladım. Sonunda birlikte yazdık. [Auster pidió no aparece en los créditos como coguionista, pero sí figura como productor ejecutivo]. Bu 20 yıl süren bir gidiş-gelişti. Son şeylerden biri olan bu ülke, zamanla Arjantin olmayı bırakıp Haiti, Venezuela, Yunanistan oldu. Filmde artık son şeylerin ülkesi yok; simgeseldir, metaforiktir, paraboliktir. Filmde dünyanın parçalandığını görüyorsunuz, bir şekilde size dokunuyor, sizi etkiliyor.”

Film Film Dominik Cumhuriyeti'ndeki Pinewood Stüdyolarında çekildi.Auster, senaryoya aktif olarak katılmanın yanı sıra katılımcılarını da cesaretlendirdi ve oyuncu kadrosunda farklı milletlerden oyuncular yer aldı: Jazmín Diz (Arjantin), Christopher Von Uckermann (Meksikalı), Maria de Medeiros (Portekizli), Juan Fernández (Dominik), Ettore D'Alessandro (İtalyan) ve Margaux Da Silva (Brezilya). Uluslararası prömiyerini Mar del Plata Festivali'nde yaptı.