Şilili Roberto Ampuero'ya göre Latin Amerika, caudillo'lar tarafından baştan çıkarılmaya izin verdi

PiKe

Member
Latin Amerika halkı, kendilerinin baştan çıkarılmalarına izin verdi. liderler Şilili yazar ve politikacı, AFP'ye verdiği röportajda, bunların sonunun kötü olduğunu söylüyor Roberto Ampueroson kitabı güçlü bir adamın hayatını konu alan, Alman Erich Honecker.

Berlin'e asla geri dönmeyeceğim kişinin hikayesini kurgular komünist Doğu Almanya'yı yönetti yetmişli yılların başından inşaatçısı olduğu Berlin Duvarı'nın neredeyse yıkılmasına kadar geçen süre boyunca Şili'de sürgünün son günleriAmpuero'ya göre ülkesinin ona nasıl karşı çıktığını hâlâ anlamamıştı.

Romanın ardından, eski Şili dışişleri bakanıonun gençliğinde komünist ve şimdi liberal, Latin Amerika'daki insanlara damgasını vuran güçlü liderlerden bahsediyor, zayıflıktan faydalanmak demokratik kurumlardan biridir.

Şilili yazar Roberto Ampuero, 29 Mayıs 2024'te Madrid'de bir fotoğraf için poz veriyor. (Fotoğraf: Pierre-Philippe MARCOU / AFP)

–Bu kitapta Erich Honecker'ı canlandırıyorsunuz ama daha önce diğer güçlü adamlar hakkında yazmamıştınız. Bu karakterler hakkında ilginizi çeken şey nedir ve Latin Amerika'daki rollerini nasıl gördünüz?

–Beni özellikle Latin Amerika'da hayrete düşüren şey, yaşamlarımızı tanımlaması gereken şeyin mutlak demokratik bir çerçeve içinde olmak istediğimiz şey olduğu halde, hayatlarımızın nasıl güçlü adamlar, diktatörler veya liderler tarafından belirlenip tanımlandığıdır. Venezuela örneğinde kaç tanesi sonsuza kadar işaretlendi? İle Hugo Chavez veya Nicolás Maduro. Küba'da kaç tane var? 65 yıldır diktatörlük altındalar. Tüm yaşamları ve koşulları bir erkek kardeş (Fidel Castro) veya başka bir erkek kardeş (Raúl) tarafından işaretlenmiştir. Halkımız sık sık liderlerin kendilerini baştan çıkarmasına izin verdi ve sonunda hepsinin sonu çok kötü oldu. Ve bu korkunçÇünkü bu neredeyse feodal tipte bir esarettir. Bu acı verici.

–Latin Amerika'nın hangi özellikleri bu liderliklerin ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor?

–Demokrasimizin zayıflıkları ve siyasi sınıfın ve aynı zamanda seçim yapan vatandaşların sahip olduğu sorumluluk nedeniyle cumhuriyetlerimizin başarısızlığı. Latin Amerika'da sağlam siyasi kurumların eksikliği gerçeği olmaya devam ediyor. Onlar bütün kasabayı baştan çıkaran güçlü adamlardır hatta bu durum onları, artık kaçamayacakları kilitlere dönüşen anayasaları siren şarkılarıyla onaylamaya bile yöneltti. Bu nedenle kuvvetler ayrılığı, temsili demokrasi, bireysel haklar, bireysel özgürlükler çok önemli. Hiçbir Anayasa bunların hiçbirine dokunamaz, çünkü nicelik, esasen insani olanın önüne geçemez.

–Nasıl ortaya çıktı? Berlin'e dönmeyeceğim30 yıl önce bu Çarşamba ölen eski Doğu Almanya'nın lideri hakkında bir koro romanı mı?

– Honecker ile kişisel olmayan üç toplantı yaptım ve bir figür olarak ilgilendim. İlki, çok gençken ve Augusto Pinochet'nin darbesinden sonra Doğu Almanya'ya yaşamaya geldim. İkincisi, zaten Batı'da, muhabirlik yaptığım Bonn'da yaşıyorum, İtalyan basın ajansı bana gidip orada olup bitenleri haber yapmamı söyledi. Bütün olup bitenlere tanık olmak zorunda kaldım.duvarın yıkılmasıyla sona erdi. Üçüncüsü, 1993'te Şili'ye döndüğümde Honecker Şili'ye pencereleri kırılmış, yaşlı ve hasta bir halde geldi. 'Bu adam beni kovalıyor' dediğimde. Benden bir roman istiyor. Uzun zamandır aklımdaydı ve birdenbire ortaya çıktı.

–Bu roman şu şekilde başlayan üçlemeyi tamamlıyor: Zeytin yeşili yıllarımızkomünist Küba'daki hayatı hakkında ve Duvarın arkasında, eski Doğu Almanya'daki deneyimleri hakkında. Neyi anlatmakla ilgilendin?

–Bir çift veya arkadaşlar arasında beklemede olan konuşmalar gibi açık olan konular vardır. Geri dönmemiz gereken şeyler var, ister bir arkadaşlığı veya ilişkiyi yeniden kurmak için, ister sadece kendinizle huzur içinde olmak için. Tanıdığım komünist rejimlerin, Doğu Almanya ve Küba'nın diktatörlük deneyimini yaşadım. Bu beni çok etkiledi. Pek çok şeyin söylenmeden kaldığını düşünüyorum ve bunları tekrar gözden geçirmek ilginç.