“Şiir en karanlık, en gizemli, en karmaşık olanı söyler”

PiKe

Member
Yarışmanın yeni kazananı XXIII Kraliçe Sofia İbero-Amerikan Şiiri Ödülü Piedad Bonnett Birkaç yıl önce şairlerin “tuhaf bir güzellik bu çekiyor ve bu itiyor. Şiir okurları bir çeşit sebatkâr mezheptir. Bir gencin ifadesel ihtiyaçları, örneğin Serrat'ı duymuşsa, üç ayet ona çarptığında onu sezgisel olarak çekebilir. Her zaman bu ihtiyacı duyan varlıklar vardır.”

Bu hafta iki gün üst üste çok mutluyuz. iki şair eserlerinin kalitesi ve sıcaklığıyla öne çıktı. Bonnett'e özellikle şiirleri için teşekkür ederiz. Şair Natalya Litvinova ile II Lümen Roman Ödülü ilk operası için Ateşböceği.

Bir insanı şiir yazmaya iten şey nedir? “Şiirde, gerçek yoruma açıktır“, dedi Piedad Bonnett, önde gelen gazetelerde çoğu siyasi olmak üzere çeşitli konulardaki köşe yazılarını içeren bu kadar verimli bir çalışmada neden sorusunu yanıtlarken, Kendinizi ifade etmek için ayetleri seçin.

Trajik bir dönüş

Piedad Bonnett, oğlu Daniel'in ölümüyle hayatının trajik bir hal aldığını gördü. Bir süre sonra anısını yazdı Adı olmayan şey. Ama romanlarının ötesinde, her zaman şiire geri dönerim, okuduğunda “hayatının, kafa karışıklıklarının ve anlaşmazlıklarının izini sürdüğünü” söylüyor. Sanki kendi içini okuyormuş gibi.

İbero-Amerikan şiirindeki son ayrımını takiben, Clarín Kültürü Kolombiyalı şair ve anlatıcıyla temasa geçti kısaca sohbet et. Daha önce yorgun bir sesle Pazartesi günü gün boyunca çağrı, WhatsApp mesajları ve cevaplayamadığı e-postalar almayı bırakmadığını söylemişti.

Kolombiyalı şair Piedad Bonnett'in 22.02.2022 tarihinde çekilmiş arşiv fotoğrafı. EFE/Arşiv/Rodrigo Jimenez

– Reina Sofia İbero-Amerikan Şiir Ödülü'nün bu edisyonunu kazandığınızı bilmek nasıl bir duyguydu?

– Hissettiğim şey şaşkınlıktı, çünkü bir ödül isteseniz bile, benim her zaman istediğim gibi, onu kazanacağınızı asla düşünmüyorsunuz. Beni İspanya'dan aradıklarında solunum tedavisi görüyordum. Ödül tarihini unuttum. Çok minnettar hissettim ve şiirin bana şimdiye kadar sahip olduğum en büyük mutluluğu verdiğini hissettim. Şiire çok şey borçluyum.

–Şair ve anlatıcı, yazarken her iki türü de nasıl dengede tutuyorsunuz, biri kadar tanınıyorsanız diğeri de öyle?

– Düzyazı ve şiir zordur. Dün bir düzyazı kitabını bitirdim, onu yazmam iki yılımı aldı ve ondan önce de iki yıl boyunca bir tane daha yazmıştım. Düzyazı yazarken kafanız buna çok odaklanır ve şiirin girebileceği çok az boşluk vardır. Dolayısıyla beş yıldır şiir yayımlamadım ama neredeyse hazır bir kitabım var, yavaş yavaş çıkan şiirlerden oluşuyor ve adı Hayatımın Adamları olacak. Biraz ironik bir başlık. Ama bu günlerde bunu 12 yıldır yazdığımı fark ettim. Bu yüzden Düzyazı yazmak sizi her zaman uyanık tutan bir dürtü gibidir, kendinizi fikirlerle doldurmak için çok okuyun. Ve bazen şiir bunu başaramaz. Ama bir şiir kitabı yazmaya oturduğumda onları altı ayda yazdım. Bir yazar olarak yaşadığım en büyük mutluluk şiir yazmaktır. Beni en çok ödüllendiren şey bu ve aynı zamanda bir noktada şiirin görevini yerine getirememekten de çok korkuyorum. Bu yüzden zamanın geçmesine izin veriyorum ve şiirler yavaş yavaş geliyor. Kendimden çok şey talep ediyorum. Düzyazıda okuyucular bazı eksikliklerinizi affedebilir. Şiirde hayır. Bir şiir okuyucusu olarak çok talepkarım ve bunun ne anlama geldiğini biliyorum.

Bir yazar olarak en büyük mutluluğum şiir yazmaktır. Beni en çok ödüllendiren şey bu ve aynı zamanda bir noktada eşit olamamaktan da çok korkuyorum.

– Düzyazının almadığı neyi şiir sizden alıyor?

– Şiir her zaman düzyazının söyleyemediği şeyleri ifade edebilir çünkü bu kapsama sahip değildir. Şiir en karanlık, en gizemli, en karmaşık olanı söyler. Benim durumumda, şiir çözülmemiş şeylerden bahsediyor, çocukluk nostaljisi, aile düğümleri, yaşandığında çok aceleci olan aşk ve sonra sevmiş olmanın nostaljisi, acı ve kayıpla baş başa kalırız. Ve bunu düzyazının söyleyemeyeceği bir şekilde söylüyor. Bu yüzden ne kadar kitap yazarsam yazayım hayattan ricam şiirin beni asla terk etmemesidir.

–Gençlerde azalmayan bir şiir dürtüsü var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

–Gençlerin şiire meraklı olduğuna inanıyorum. Bunu uzun yıllar boyunca üniversite profesörü olarak doğruladım. Sınıflarımda 80 öğrencim vardı. Beden uymadığı için açmak zorunda kaldım. Kutsalın öldüğü bir dünyada insanlar aşkınlığa hevesliGürültüyle dolu olduğumuz, aynı zamanda nefretle de dolu olduğumuz, sessizlik ve kendimizle iletişim için çok az alanın olduğu bir yerde şiir muazzam bir şirkettir. Pandemi bize ne kadar geçici olduğumuzu da düşündürdü., ne kadar yalnız olduğumuzu, bu dünyanın gittiği yönü ve şiire sığınan bir insan ordusunun her zaman olacağını düşünüyorum. Ve o ordunun içinde ne mutlu ki çok sayıda genç var, iç gözlem ve araştırma yeteneğine sahip insanlar var. Ve şiir çok büyük ödüller verir.

Temel Mercy Bonnett

(DOSYA) Kolombiyalı yazar Piedad Bonnett, 31 Ocak 2014'te Kolombiya'nın Cartagena kentinde her yıl düzenlenen Saman Festivali çerçevesinde bir konferansa katılıyor. (Fotoğraf: AFP)
(DOSYA) Kolombiyalı yazar Piedad Bonnett, 31 Ocak 2014'te Kolombiya'nın Cartagena kentinde her yıl düzenlenen Saman Festivali çerçevesinde bir konferansa katılıyor. (Fotoğraf: AFP)
  • 1951'de Kolombiya'nın Amalfi kentinde doğdu ve Universidad de los Andes'ten Felsefe ve Edebiyat diplomasına sahip. Kolombiya Ulusal Üniversitesi'nden Sanat ve Mimarlık Teorisi alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.
  • Dokuz şiir kitabı, çeşitli antolojileri ve ciltleri yayımlandı. Toplu şiir (Lümen, 2016). Ayrıca altı oyun ve romanın yazarıdır. Nihayet (2001), Bazıları için burası cennet (2004), Her zaman kıştı (2007), Güzelliğin prestiji (2010) ve Kimsenin beni beklemediği yerde (2018) ve Adı olmayan şey (2013), oğlunun ölümüyle ilgili samimi ve bunaltıcı bir hikaye, 2016 yılında dahil edilmiştir. Babelia son yirmi beş yılın en iyi yüz kitabı arasında.
  • 1994 yılında Kolombiya Kültür Enstitüsü (Colcultura) tarafından verilen Ulusal Şiir Ödülü'nü kazandı; 2011'de Madrid'de Casa de América Amerikan Şiiri Ödülü; 2012'de Meksika'nın Aguascalientes kentinde Víctor Sandoval Ödülü; 2014'te Casa de las Américas'tan José Lezama Lima ve 2016'da Málaga'da Generation of 27 Ödülü.