sanatçılar arasında bir miras nasıl paylaşılır

PiKe

Member
Amalia Amoedo bir patron, sanat koleksiyoncusu, iş kadını ve sanatçıdır. Veya daha basit bir şekilde, “Dünyaya sanat aracılığıyla bakan insan”ile yaptığı konuşmada kendisini şöyle tanımlıyor: Zurna. Aile ağacından büyükannesinin ilk adı olan “çimento hanımefendi”yi şeref olarak taşımak üzere seçilen ve kendisine miras kalan kişi tartışılmaz bir hayırseverlik mirası ama aynı zamanda sanata olan bağlılık ve tutku.

Buenos Aires'te doğdu, gençliğinde şarkı söyleme ve dans gibi disiplinlerde eğitim aldı ve daha sonra Marcia Schwartz, Jorge Gumier Maier, Nicola Costantino ve Miguel Harte gibi önemli isimlerle görsel sanatlar, diğerleri arasında. Aynı zamanda Sanat Tarihi alanında küratör Laura Batkis ile birlikte çalışmaktadır.

Hem modern hem de çağdaş Arjantin sanatının önde gelen koleksiyoncularından biri olan edindiği ilk eser, kardeşi Alejandro Bengolea'nın 18 yaşındayken kendisine verdiği Graciela Hasper'ın bir tablosuydu. Görsel sanatçı olarak çalışmalarını ilk kez 1999 yılında Borges Kültür Merkezi'nde, ardından Recoleta Kültür Merkezi, Palais de Glace, Proa Vakfı, Ungallery ve Kostüm Tarihi Müzesi gibi mekanlarda sergiledi.

Peki, neden şu anda Arjantin ve Güney Amerika görsel sanatının gelişimi veya varlığını sürdürmesi için temel bir figür? Onların katkıları sayesinde Arjantin'den ve kıtadan çok sayıda sanatçı, kurum ve kültür temsilcisi üretim yapma, sergileme, önerilerini hayata geçirme ve dünyada tanınma fırsatı buluyor. “Sanatın insanları bir araya getirme gücü vardır” diyor.

Arjantin sanatı dünyanın ilgi odağı

“Vakıf bünyesindeki programlardan biri de Sergi Desteği. Bu yıl Venedik Bienali'nin 60. edisyonunu destekliyoruz. Stranieri Ovunque – Yabancılar Her Yerde (ya da Her Yerdeki Yabancılar), küratörlüğünü Brezilyalı Adriano Pedrosa'nın üstlendiği sergi,” diyor Amoedo. “Bu edisyon, sanatçılarımızın uluslararası sahnedeki varlığını tanıtmak için eşsiz bir fırsat sağladı.”

Etkinlikte bu rolü üstlenen ilk Latin Amerikalı olan Pedrosa'nın seçilmesiyle, dünyanın en eski ve en önemli bienalinde adı geçen sergiyi eserleriyle oluşturan Arjantinliler: Mendoza'dan Chola Poblete , Salta'dan Claudia Alarcón ve María Martorell, Santa Fe'den Mariana Telleria, La Plata'dan Emilio Pettoruti, Chaco'dan Lidy Prati, Juana Elena Diz, Kazuya Sakai ve Buenos Aires'ten Raquel Forner; ve Arjantin vatandaşlığına alınmış ve/veya Arjantin'de yaşayanlar Líbero Badíi, Elda Cerrato, Victor Cúnsolo, Juan del Prete, Clorindo Testa, Kim Yun Shin ve Bibi Zogbé.

“Düşünmeye, denemeye ve sunuma davet eden projelerle ilgileniyorum sanatsal pratiğe derin bir bağlılık”, Seçim kriterleri sorulduğunda şöyle diyor:

Kendi ifadesine göre 25 yılı aşkın süredir sağladığı bu desteği 2021 yılında resmileştirmeye başlayan Ama Amoedo Vakfı, Bu yıl üst üste ikinci kez 10'unu ödüllendirecek bir burs programı –sanatçılara, sanat ve sosyal taahhüt projelerine, yayınlara ve kar amacı gütmeyen kuruluşlara her biri 10 bin dolar ile.

Çağrıya katılmak için 30 Temmuz'a kadar başvuruda bulunabilirsiniz. Vakıf, 2021 yılında Edgardo Giménez'i en son projesi Casa Neptuna'yı tasarlaması için görevlendirdi. Bulunan bir alandır José Ignacio'da ormanın ortasında ve okyanusa birkaç metre uzaklıkta, Uruguay. Canlı yapısı ve Giménez'in pop paletine hitap eden renkleri ile Orta ve Güney Amerika, Karayipler ve Latin Amerika diasporasından sanatçıları vakfın simgesel sanat evi FAARA'da ağırlamak üzere tasarlandı.

Çarpıcı cephenin aksine, evin içi “konsantrasyonu teşvik etmek” için beyaz ve minimalisttir ve Fikir ve deney laboratuvarı. Rezidans, sanatçılara zaman ve alan vermeyi, araştırmalarını teşvik etmeyi ve ayrıca her biri için kişiselleştirilmiş bir etkinlik ve ziyaret planı hazırlamayı amaçlıyor. Vakıf seyahat masraflarını karşılıyor ve program sonunda her yıl altı sakinin her sanatçısına burs veriyor. Bu yıl seçilenler Amerika kıtasının çeşitli yerlerindeki farklı üretim bağlamlarından: Alejandro Cesarco (Uruguay), Venuca Evanán (Peru), Dulce Gómez (Venezuela), Nina Kunan (Arjantin), Andrés Pereira Paz (Bolivya) ve Luiz Roque (Brezilya).

Amoedo vardı 2020'de arteBA Vakfı'na başkanlık edecek ilk kadındiğer faktörlerin yanı sıra pandeminin neden olduğu krizden sonra, şu anda fuarın Uluslararası Komitesi üyesidir. Buenos Aires Modern Sanat Müzesi Modern Dostları Derneği'nin ve Amalia Lacroze de Fortabat Vakfı'nın Yönetim Kurulu üyesidir. Puerto Madero'daki Amalita Koleksiyonu'nda Marcelo Pombo, Nicola Constantino, Marcia Schvartz, Luis Felipe Noé ve Rómulo Maccio gibi Arjantinlilerin 50'den fazla sergisinin oluşturulmasında işbirliği yaptı. Konsey üyesi olarak STK'lara ve farklı sağlık ve eğitim kurumlarına yaptığı bağışlarla Sosyal Eylem alanını tanıtmaktadır.

Aynı zamanda Paris'teki Centre Pompidou'nun Latin Amerika Uluslararası Çevresi'nin Satın Alma Komitesi'nin de üyesidir; MoMA, New York Latin Amerika ve Karayipler Sanat Fonu Komitesi'nden; Amerika Topluluğu Başkanı Uluslararası Komite ve Uluslararası Danışma Konseyi, New York; Arjantinli ve Güney Amerikalı sanatçıların yaptığı 450'den fazla eserden oluşan kendi koleksiyonuna sahip olup, bunları dünya çapındaki sergilere ödünç vererek maddi destek ve dağıtım sağlamaktadır.