Rusya’dan sürpriz faiz artışı – BBC News Türkçe

PiKe

Member
Rusya’dan sürpriz faiz artışı – BBC News Türkçe25 Temmuz 2014

Kaynak, EPA

Rusya Merkez Bankası enflasyon kaygılarından hareketle ve “jeopolitik gerilim”i gerekçe göstererek faiz oranlarını artırdı.

Banka yönetim kurulu, faiz oranlarını yüzde yarım oranında artırarak % 8’açınık yükseltti.

Rusya Merkez Bankası bugünkü açıklamasında enflasyonist baskıları hafifletmek için Pazartesi gününden itibaren yeni faiz oranlarının yürürlüğe gireceğini kaydetti.

Banka, “Jeolopolitik gerilimin tırmanması ve bunun rublenin mesabesinde yaratabileceği etkiler ile vergi ve gümrük politikalarında olabilecek tebeddülât karışma, türlü nedenler yüzünden enflasyon tehlikesi arttı.” dedi.

Finans yorumcuları Rusya Merkez Bankası’nın yerde kararını “ansızın tek kadem” olarak niteledi.

Faizlerdeki artım, Ukrayna krizi nedeniyle Batı’nın uyguladığı yaptırımların sıkılaştırılmasını izliyor.

Geçtiğimiz aylarda yaptırımların uygulanması akabinde iç stoklar ve rublenin değeri yetişkin düşüş kaydetmişti.

Bankanın yıllık tahmini % 6,5 iken, Haziran ayında Rusya’nın nüve enflasyon oranı % 7,5’a artık.

Tüketici fiyatlarının artım hızı bile Haziran’bile % 7,8’açınık yükseldi. Banka, faizleri artırarak yerde oranı % 4’açınık çekmeyi hedefliyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.