Ricardo Piglia, artık önsözlerinin tasvir ettiği okuma tarzı

PiKe

Member
“Her döndüğümde Yakında hapis Nehri geçtiğimi hatırlıyorum. Suyun sesi ve yaklaşan karşı kıyının görüntüsü, unutulmaz bir okuma deneyimini -bir rüyadaymış gibi- sabitliyor ve gösteriyor ya da gizleyip yerinden ediyor.” Bu şekilde bitiyor Ricardo Piglia'nın önsözü -e Sylvia Molloy'un romanıİlk kez 1981 yılında Barselona'da değerlendirilmek üzere yayınlandı. “yıkıcı” olarak Arjantin'deki askeri diktatörlük tarafından. Kitap 1988'de ve ardından 2012'de yayımlandı. Yenileme SerisiPiglia tarafından yönetilen ve yayılmaya adanmış önceden sansürlenmiş veya unutulmuş eserler. Şimdi aynı yayıncı, Piglia'nın bu seriyi oluşturan başlıklara ilişkin önsözlerini bir kitapta bir araya getiriyor: On üç önsöz (Ekonomik Kültür Fonu, 2024).

“İlk defa okudum Yakında hapis Yıllar önce Entre Ríos'a bir gezideyken,” dedi Piglia yukarıda bahsedilen yazının başında. “Nehri geçmeden önce bir pansiyonda durduk ve ağaçların altındaki bir bankta romanı okumaya devam ettim ve hikayeyi anlatan sesin etkisi altında neredeyse otobüsün kaçmasına izin veriyordum. Bir romanı okumayı bırakamayacağımızı söylediğimizde bunun nedeni anlatan sesi dinlemeye devam etmek istiyoruz”.

Molloy'un kitabı koleksiyonu diğer Arjantinli yazarların kitaplarıyla paylaştı. Miguel Briante, Héctor Libertella, CE Feiling, Libertad Demitrópulos ve Norberto Soares.

Okuma şekliniz

“Gerçekten takdire şayan önsöz yazarları var; Öğretmen ve yazar, “Önsöz yazmayı en üst noktalara taşıyan kişi Borges'tir” diyor. Anibal Jarkowski, sırasıyla kim, önsözünü yazdı On üç önsöz.

“Bu metinleri biliyordum ve birkaç romanını okumuştum, çalışmaya başladım. notların ve diğer materyallerin gözden geçirilmesi. Başladığımda sanki kitap çoktan bitmiş gibi tüm önsözleri baştan sona okudum. İlginç ve aynı zamanda tutarlıydı çünkü Fikirleri ve yazma tarzıyla Piglia'ydı. Aynı zamanda onun okuma tarzı olan birliğe de sahipti.”

Ricardo Piglia.

Jarkowski, görevde ilerledikçe farklı metinler arasında “bir tür ağ, telkari”nin bir araya getirilmeye başladığını ve bunların birbirleriyle bağlantı kurduğunu, ancak farklı nedenlerden dolayı (tematik, cinsiyet veya kişisel bağlantı) bulduğunu söylüyor. . “Bu duygudan etkilendim Piglia'nın kişisel bağlılığını onlarda keşfedin. O da bu işin içinde çünkü çoğu durumda bu kişiler tanıdığı yazarlar.”

İlk kişinin işaretleri

Yenileme Serisi 2012-2015 yılları arasında yayınlandı 20. yüzyılın ikinci yarısında ilk kez edebi eserlerini yayınlayan yazarların eserlerini kurtarmak ve okumaya davet etmek amacıyla ve Dolaşımını azaltmışlardı.

“Önsözde önermek istediğim fikir şuydu: Bu görev Bir aktiviteye geri döndüğüm bir şey vardıçok gençken yaptığı bir uygulamaya göre: edebiyat dünyasına girişi bir şekilde koleksiyonlar oluşturmak. Jarkowski, “Sonra bunun ne anlama geldiğini düşünmeye başladım” diyor ve keşiflerinden bazılarını şöyle paylaşıyor: “Koleksiyonlar hazırlayan o genç adam, şimdi kendini şu durumda buldu: olağanüstü bir okuyucu bir şekilde o dönemde yaptıklarına geri döndüğünü, ancak edebiyatın takdire şayan zenginliğine sahip olduğunu söyledi.

Ve ekliyor ki, önsözler birlikte okunduğunda, Piglia'dan “bir tür anı”“birinci kişinin işaretleri”, “gençken, ilk koleksiyonlarını yaparken onsuz yapabileceği bir özellik.”

Ricardo Piglia.
Ricardo Piglia.

“İçinde Minga! yazı -ya da dilerseniz üslup- zarafet ve zarafet durumunun çok açık bir yoğunlaşmasıdır. yazarının anlatım yeteneği Piglia, romanın önsözünde “Onu okuduğumuzda bir romanın her zaman böyle olması gerektiğine ikna oluyoruz: hızlı, eğlenceli, yaratıcı, anlaşılır, parlak” diye yazıyor. Jorge Di Paola.

Ve hikaye kitabında Miguel Briante: “Hikâyelerini biliyordum kıyıdaki adam Briante bunları yazarken. O zaman metinleri yüksek sesle okuyoruzsanki düzyazının ritmini ve tonlamasını ayarlamaya çalışıyormuşuz gibi. Piglia o dönemde edebiyat dünyasındaki başlangıcıyla yakından ilişkili kitaplara ve 60'lı yılları paylaştığı Héctor Libertella veya Briante gibi arkadaşlarına geri döndü.

maddi geçim

Önsözde Jarkowski, Recienvenido Serisinin kompozisyonundan Piglia'nın iyi bildiği ve kırk yıldan fazla bir süre önce başladığı bir çalışmaya dönüş olarak bahsediyor. Buna karşılık şunu belirtir: Bu onun ilk “düzenli işi”ydi.Jorge Álvarez'in yayınevinde okuma raporları yazmaktan, kitap koleksiyonları oluşturup yönetmekten ve antolojiler hazırlamaktan sorumluydu.

“Yıllar sonra, baskısını hazırladığımda Emilio Renzi'nin günlüklerihayatının bu zamanına karşılık gelen cildi ismiyle ayırt edecektir. Mutlu yıllar”diyor o satırlarda.

“Yetişkin piglia bu başlığı derginin o alanına atarMutlu günlerle tanımlanan bir geçmiş inşa etmektir” diye açıklıyor Clarín Kültürü.

“Sonraki mutluluk Bunu diktatörlüğün dehşeti başaracak. Ama öyle bir yapı var ki mutlu anlar yaşanıyor ve bunların arasında koleksiyonların montajı da var. Piglia'nın maddi kaygılarının kaydını bu ciltte bırakma konusundaki ısrarını görmek gerçekten hoşuma gitti. Yani ne kadar para kazanabileceği, çünkü bunlar düzensiz, kararsız işler. Bir anda beklemediğiniz bir miktar para alırsınız ve sakinleşirsiniz ama sonra o para biter ve artık o düzenli geliriniz kalmaz. Bu, Piglia'nın nasıl yazar olunacağı konusunda verdiği karar türü nedeniyle, tutarsız ve düzensiz olanın bulunduğu kişisel bir risktir. parayla çok yoğun ve çok özel bir ilişki. Dolayısıyla onun benim için koleksiyonlar oluşturmaya çalışması fikri biraz maddi nitelikteydi. Ve günlük yaşam, yani maddi geçim, aynı zamanda entelektüel düzeydeki çalışmaya da bağlıydı.”

Köken

Jarkowski bir hipotez öne sürüyor: Piglia için, Bir kitap koleksiyonunu yeniden inşa etmek, kısmen, geçmişte bu genç adamla yeniden bağlantı kurmaktı.. “Onu tanımıyordum, onunla kişisel bağlarım yoktu ama hissettiğim şuydu. Önsözü hazırlamanın, kitapları yeniden okumanın ve fikirlerini yazmanın ötesinde, o mutlu yıllardaki genç adamla yeniden bir araya gelme de vardı. Bir dönüş, çoğu durumda çoktan ölmüş olan arkadaşlarla yeniden bir araya gelme ve aynı zamanda kendisiyle yeniden buluşma, koleksiyonları bir araya getiren ve gerçekten düzenlenebilecek, okunabilecek, seçilebilecek ve atılabilecek kitaplardan çok daha fazlasını okuyan okuyucuyla. Bu çok zor bir iştir. Piglia'nın kökeni budur.”

Andrés Di Tella, 327 not defterinin çekimleri için Ricardo Piglia ile birlikte.
Andrés Di Tella, 327 not defterinin çekimleri için Ricardo Piglia ile birlikte.

İlk çalışmalar

“İlk çalışmalar Bunlar başlı başına bir türdür.Piglia kitabın önsözünde “Bunları yazan kişi, şehirdeki tüm kafelerde yazarmış gibi davransa da henüz bir yazar değildir” diyor. Dans eden insanlarNorberto Soares'in yazısı. Jarkowski şöyle devam ediyor: “'Bir fikrim var' diyor: ilk kez sahneye çıkan bir tür var'. Ve bunu kısaca söylüyor çünkü önsözler kısa ama arka planda bir yazarın başlangıcına dair bütün bir teori var; insanın kendini nasıl konumlandırdığı, nasıl girdiği, henüz yazar olmadığı fikri ama içinde onu aslında yazar olmaya başladığını düşünmeye sevk eden bir şey var.”

Arjantin Edebiyatı uzmanı, bir yazar için ilk kitabının yayınlandığını görme olanağına sahip olmanın “çok güçlü bir deneyim” olduğunu düşünüyor. “Öyle görünüyor ki tüzüğü değiştirmek, kişinin okunma şekli; Borges'in okuma beklentisi dediği şey budur. Kitap düzenlendiğinde yazar, bir kitabın ne olması gerektiği, niteliğinin ne olması gerektiği, fikirlerinin ne olması gerektiği konusunda iddialarda bulunur. Başkalarının yazar hakkındaki algısı değişir ve aynı zamanda yazarın kendisi hakkındaki algısı da değişir. Bu yüzden Piglia, tüm bunların başlı başına bir sorun olarak etkili bir şekilde incelenmesi gerektiğine inanıyor. Ve bunu birkaç satırda kısaca söylüyor. Ve insan düşünmeye devam ediyor. Bana da öyle oldu: Önsözleri bastırdım ve bir şeyler yazdım, sonra genişletilebilecek fikirler üzerinde düşünmeye devam ettim.”

On üç önsöz, Ricardo Piglia (Ekonomik Kültür Fonu) tarafından.
On üç önsöz, Ricardo Piglia (Ekonomik Kültür Fonu) tarafından.

manuel efekt

Jarkowski, bir önsöz derlemesi olsa bile, bazen Borges'in yazdığı bu tür metinleri toplarken de bir “edebiyat el kitabı”nın önünde olma hissinin oluştuğunu ileri sürüyor.

Fikir üretebilir, düşünmeye ve öğrenmeye devam edebilirsiniz çünkü bir bütünlük var: Piglia'nın edebiyata bakışı. Bir ders kitabı etkisi var. Bu kitabı okuyan herkes çok kısa bir şekilde formüle edilmiş pek çok fikir bulacaktır. Bunlar, birikimleri sonucunda yazarla ilgili bir şeyler olduğu izlenimini yaratan fikirlerdir. çok geniş ve süper ince bir edebiyat görüşüne sahip bir kişi. Her nasılsa bu, Borges'in önsözlerinin derlemelerini okurken de ortaya çıkıyor. “Bu takdire şayan bir şey” diye ekliyor.

Ve bir dilek ifadesiyle bitiriyor: “Umarım bu kitap ilk önce sizi bekleyen okurları buluşturur. Piglia'dan yeni bir kitap. Ve ikinci adımda bu okuyucular Piglia'nın seriye dahil ettiği kitaplara da gidiyorlar.”

On üç önsözRicardo Piglia (Ekonomik Kültür Fonu).