Özgür ve yaratıcı bir Arnavutluk hayalini kuran Nobel'in ebedi yarışmacısı İsmail Kadaré hayatını kaybetti

PiKe

Member
Olmak Arnavut edebiyatının ana temsilcisi, İsmail Kadaré Bu Pazartesi 88 yaşında öldü. kapsamlı bir çalışma Lirizm ve alegorilerle dolu, iktidarın yozlaşmasını kınayan ve Aklın ve sanatın bayrak gibi olduğu özgür bir Arnavutluk hayali kurdu. Bu değerlerinden dolayı birçok kez Nobel Ödülü yarışmacısısonunda alamadığı bir ödül. “O kadar çok aday oldum ki bana verildiğine inananlar var” diye şakalaşırdı.

Kadaré yenik düştü kalp krizi, Arnavutluk'un başkentindeki hastaneyi gösterdi. Kuruluş, onun “hayat belirtisi olmadan” geldiğini ve doktorların kalp masajı yaptığını, ancak “yerel saatle 06:40 GMT 08:40 civarında öldüğünü” belirtti.

Alaycı etnograf ve romancı grotesk ile destansı olanı değiştiren Kadaré Ülkesinin mitlerini ve tarihini araştırdı Evrensel bir kötülük olan totalitarizmin mekanizmalarını incelemek. Eserleri 40'tan fazla dile çevrildi.

İlk Uluslararası Man Booker'ı kazandı 2005 yılında ödüllendirildi ve Kolombiyalı Gabriel García Márquez veya Alman Günter Grass gibi diğer adayların yanı sıra 2009 yılında Asturias Edebiyat Prensi'nin yerini aldı.

Bu önemli ayrımın jürisi onu öne çıkardı Homer ve diğer Helen yazarlarının eski mitlerinin geleneğini toplama yeteneği ve “gündelik bir dille ama lirizmle dolu, kendi topraklarının trajedisini, sürekli savaşların olduğu bir alanı anlatın.”

insan sapkınlığı

“Ben Avrupa'nın uzun zamandır sadece bilinen bir parçası olan Balkanlar'dan bir yazarım. insan sapkınlığıyla ilgili haberler içinBu konuda bizzat kendisi de itiraf ederek, bundan sonra “Avrupa ve dünya kamuoyunun” da onun sanat, edebiyat gibi alanlardaki başarılarını o bölgede görmesini temenni etti.

Ünlü Arnavut yazar İsmail Kadare, 14 Ekim 2023'te Tiran'da AFP'ye verdiği röportajda konuşuyor. (Fotoğraf: Adnan Beci / AFP)

Üyesi Berlin Sanat Akademisi ve ile öne çıkıyor Fransız Onur Lejyonuverim Kosovalı Arnavutların içinde bulunduğu kötü durumun uluslararası düzeyde aydınlatılmasında temel bir rol.

1936 yılında Arnavutluk'un iç kısımlarında küçük bir köy olan Arigirocastro'da Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi ve Tiran Üniversitesi'nde Tarih ve Filoloji okudu. şiir yaz ellili yılların ortalarında.

Ülkesinde ilk başarısını şiir kitabıyla elde etti Lirik ve hayallersırasında Uluslararası tanınma 1962'de gerçekleşecekti İlk romanının yayımlanmasıyla birlikte Ölü ordu generali.

Sırasında Enver Hoca'nın Stalinist diktatörlüğü Gibi farklı romanlar yayınladı. Dasma (1968), Yağmur davulları (1970) ve Uzun kış (1977) ve ayrıca Doruntine'i kim aldı?, Kırık Nisan Ve Kara yıl1980'de.

Tutulmuş Bu rejimle belirsiz bir ilişki ve böylece bazı eserlerini övmek yerine demokratik reformlara izin verilmemesine karşı olduğunu ifade etmeye başladı. 1990'da Arnavutluk'tan kaçtı ve 1999'a kadar siyasi sığınma hakkı aldıktan sonra Fransa'ya yerleşti.ikametgahını Paris ve Tiran arasında değiştirmeye başladığında.

Bu bakımdan tüm diktatörlüklerin olduğunu ilan ediyorum “kara delik gibiler kolay kolay kaçılamayan bir durum” ve “dehşetin yanı sıra çok iyi hesap bilme, iş adamı gibi davranma özelliklerine de sahipler.”

Ağabey

Mükemmel bir şekilde gösteren bir bölüm ülkesinin eski rejimiyle ilişkisindeki bu geçiş onun kitabı baş kahramandı Büyük kışKüçük Balkan ülkesi ile onun “büyük kardeşi”, eski Sovyetler Birliği arasındaki ilişkilerin çöküşünü anlatıyor. Nikita Kruşçev.

Ünlü Arnavut yazar İsmail Kadare, 14 Ekim 2023'te Tiran'da AFP'ye verdiği röportajda konuşuyor.  (Fotoğraf: Adnan Beci / AFP)
Ünlü Arnavut yazar İsmail Kadare, 14 Ekim 2023'te Tiran'da AFP'ye verdiği röportajda konuşuyor. (Fotoğraf: Adnan Beci / AFP)

Temmuz 2012'de suç duyurusunda bulundu diktatör Hoca'nın dul eşiKomünizm döneminde Arnavutluk Demokratik Cephesi'nin başkanı olan orijinal el yazmasına yasa dışı olarak sahip olmak 40 yıldır bu işin içindeyiz.

Nexhmije Hoxha, metnin kendisine, adı geçen oluşumun o zamanki eski başkan yardımcısı olan yazarın kendisi tarafından verildiğini bahane ederek bu durumu yalanladı ve kendi lehine argüman olarak gösterdi. yazarın kocasına hitaben yazdığı sempati mektupları. Aynı şekilde sadece birkaç ay sonra bir mahkeme taslağı Kadaré'ye iade etmeye karar verdi.

“30 yıl komünist tiranlık altında, 22 yıl da büyük özgürlük içinde yazdım”“Korku altında hiçbir şeyin yaratılamayacağına” inanan yazar, yazar olarak yaptığı çalışmalarla ilgili olarak yıllarca “anormal bir ülkede normal edebiyat” ürettiğini belirtti.

Bu noktada ironik davrandım “Belki de diktatörlük altında daha iyi yazdığını” düşünen eleştirmenler. “Yazarların daha iyisini yapabilmeleri için hapse atılmaları gerekebilir” diye esprili bir yorum yaptı.

“Diktatörlükler geçicidir, ancak edebiyat ölümsüzdür ve özgür olsun ya da olmasın, aynı yasalara sahiptir” diye uyaran Kadaré, yazarın “tek” misyonunun “yazmak, edebiyat yaratmak” olduğunu, ancak gerçekliğin “araştırılması” ya da “sosyolojik analizini” önermek olmadığını söylüyor. ortaya çıkıyor.

Edebiyat “bana sahip olduğum her şeyi verdiArnavutluk'un başkenti Tiran'daki evinden, zaten zayıflamış bir halde, “Bu, hayatımın anlamıydı, bana direnme cesaretini, mutluluğu, her şeyin üstesinden gelme umudunu verdi” diye açıkladı.

EFE ve AFP'den gelen bilgilerle.