Neden hepimiz Alejandra Kamiya'nın hikayelerini okumak istiyoruz?

PiKe

Member
Hayatınızda en az bir kez okumalısınız Alejandra Kamiya. Arjantinli yazarın hikayelerinin somutlaştırılması dışında abartılı geliyor dönüştürücü bir deneyim. Öyle ki uzman çevrelerde adı hayranlıkla anılıyor. Bunun nedeni Kamiya'nın başkaları için telaffuz edilemeyen şeyleri basitleştirmesidir.

“Yazımın çok özel bir şekilde beslenmesine gerek yok” diyor, “Gözlerimi açmam yeterli bana. Her şey orada, sanki görülmeyi ve bazen anlatılmayı bekliyormuş gibi. Yazarlar bundan başka bir şey değildir: gören ve söyleyen insanlar. Yazmak sadece bir araçtır, önemli olan görmektir.”

Ve onun sözlerinde, hiç beklenmedik anlarda bilinmeyen bir şeyi ortaya çıkarmak için geri dönen bir şeyler var. Bu nedenle yeniden basılmasının yarattığı heyecan Düşen ağaçlar da ormandır Ve Güneş hareketsiz şeylerin gölgesini hareket ettiriyor, ilk iki hikaye kitabı işlerini en son sürümle tamamlayanlar Suyun sabrı her taşa. Hepsinin arasından bir evren planlanıyor Arjantin'deki Japon kültürünü sanki dünyayı algılamanın benzersiz ve yeni bir yoluymuş gibi eriten hikayeler.

Söylenmeyen şey

Kamiya'nın hikayelerindeki en güzel şeylerden biri söylenmeyenlerdir: güçlü bir şekilde yankılanan bir tür yeraltı nehri Okuyucunun kafasında bir hikaye oluşturmak için mükemmel ifadelerin arkasında. Aziz Augustine, “Görünmeyen yok değildir” dedi. Bu konular çok önemli ama bence benim için değil, düşünmek istese de istemese de herkes için. Kendime ölüm, yalnızlık, zaman, bağlar hakkında sorular sorarken hiç de orijinal değilim” diyor yazar.

Bunu gösterecek güzel bir örnek de “Pirinç”te görünüyor, İlk kitabının en ünlü hikayelerinden biri. Gündelik bir sahnede, Buenos Aires'teki bir restoranda bir baba kızıyla öğle yemeği yerken, sohbette pirinç tarlalarında geçen bir deneyimin destanı ortaya çıkıyor. O kadar derin, o kadar günlük hayata paralel ki.

Alejandra Kamiya

“İsimler” de benzer bir şeyi başarıyor; Kardeşinin zamansız gidişini anlamaya çalışan bir kadına odaklanıyor. Aile hayatını, jestleri, kalıcı olan şeyleri ve zamana rağmen gün yüzüne çıkanları ele alıyor. Bu bir direniş hikayesidir.

Aslında hikayelerden herhangi biri rastgele seçilebilir ve aynı derecede hareketli olurdu. “Üç kitap bir sürekliliktir, aynı şeydir. Bir yazarın ürettiği her şeyin aynı kökene sahip olması ve ona üslup denebilecek bir tutarlılık vermesi anlamında iddialı bir şekilde “eser” diyebileceğim bir şeye inanıyorum. Genelde kısa öyküler veya metinler yazıyorum ve zaman zaman bunu gösterme dürtüsü duyuyorum, ringe çıkmak hoşuma gidiyor. Dünyaya vermem gerekeni ver ve ne olacağını gör. Olan biteni görünce süreç tamamlanıyor. O dürtüyü hissettiğimde, karmaşıklığı da olan bir aşama olan kitabın montajı başlıyor. Belli sayıda sayfayı karşılayacakmış gibi hepsini bir araya getirmek değil mesele. Meclis benim için çok önemli olan bir okuma önerisi olan bir yapıya uyuyor. Bu, bazen editörün de katıldığı yazımın bir parçasıdır” diyor Kamiya.

Arka planda, olay örgüsünü anlatmak sadece akışkan nitelikteki bir dili içermeye çalışmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, Kamiya'nın yazıları sahneler arasında akıyor ve hiçbir şeyin olmadığı yerler buluyor. Kırsal kesimde geçen ve şöyle başlayan bir hikaye olan “Sin Luna”nın durumu budur: “Koştuğunu söylüyor ve koşarken atların bacaklarını nasıl öne doğru fırlattıklarını ve atları nasıl ittiklerini düşündüğünü söylüyor. tüm dünyayı geriye doğru döndürmek istercesine.”

Ovanın belirli bir geleneği

Tek öykü bu değil, yazarın öykülerinin birçoğu belli bir ova geleneğini benimsiyor ve gizem dolu bir pasaj oluşturuyorlar Japon bakışına çok yakın, geleneğin üzerine bindirilmiş başka bir bölgeye doğru. Daha derine inmeden, üç antolojinin başlıklarında bir gözlem yöntemi öneriliyor: Haiku'ya benzeyen yavaş ve derin bir ritim.

Alejandra Kamiya.  Fotoğraf: Instagram
Alejandra Kamiya. Fotoğraf: Instagram

Bunu en iyi şekilde şöyle açıklıyor: “İki kültür arasındaki olası veya imkansız buluşma yeri ilgimi çekiyor. çünkü burası benim yerim. Hiçbir yer burası kadar kişisel hissettirmiyor. Ve özellikle Arjantinli olanın Japon olanla kesiştiği nokta.” Yazarın da çok iyi bildiği gibi kendisi Japon bir göçmen ile Arjantinli bir annenin kızıdır ve o salınım içinde büyümüştür.

Bu anlamda var tek bir hikayeyi çok benzersiz bir şekilde birbirine bağlayan iki hikayeve dahil edilmiştir Her taşta suyun sabrı. “Balıkçıl”da Leiva yalnız, biraz somurtkan bir taşralı adamdır. Renata'ya aşık oluyorÇiftliğin ev sahibesinin kızıdır ve içinde başka bir duyarlılık belirir. Ancak gözleri onu görmüyor; çiftlik sahibinin yazar olma arzusundaki oğlu Augusto'yu seviyor. Üç kahraman bize Pampa Ovası'nın geleneğini hatırlatıyor, ama oryantal bir nefesle onlar ve dünyaları hakkında başka bir okumayı uyandırıyor.

Leiva yalnızca “Herencia”da yeniden ortaya çıkıyor Bu kez konu iki alanın sınırı konusunda uzun süredir devam eden anlaşmazlığın bir parçası. Türün tipik bir teması bir kez daha yeni bir boyut kazanıyor. Başlangıçta, “Ve her iki tarafın nefreti tarafından her iki tarafa itilen çit hareket etmedi” diyor. Nefret, okunanın anlamını değiştiren bir sona kadar gerginleşecektir.

Şunu gösteriyor: Kamiya'nın hayal gücü, ginkgo yapraklarının yanında kaybolan kızları icat edebilecek kapasitede; sanki felsefe yapıyormuş gibi konuşan köpekler; yaralı bir hayvanın gözleri olan kadınlar; sevgi dolu ve şiddetli bir maymun; başka bir hayata açılan banyo; evcil inekler gibi günler ve yabani boğalar gibi geceler; bilge bir kedi Gerçekçilikte kalmaları ya da fantastik olana doğru gitmeleri hiç önemli değil, her zaman doğal bir şekilde, Bilinen şeylerin kenarları eriyip yenileri ortaya çıkıyor..

Örneğin “Ev”de bir kadının bir ev inşa etme hayali vardır ve bu hayale ulaşmak için çıktığı yolculukta ona yakındaki kişiler eşlik eder ve yardım eder. Bağlantılar insan dokusuna dönüşür herkesin hayatını birbirine bağlayan bu rüya onlara ulaşır ve onları kendi sınırlarının ötesine taşır.

Bu noktada şu açık ki Hikayeler insan deneyimlerinin derinliklerine gömülür. Aşktan, yalnızlıktan, ölümden bahsediyorlar. Bu onların üzgün olduğu anlamına gelmiyor, aksine hikayeler sadeliğin uysallığıyla bağlantılı cümlelerle netlik kazanıyor. Hatta, kesin ve hafif bir ritimle nefes alan bir dil olan “kamiyano”dan bile söz edilebilir; sessizlik ise, hiç söylemeden, anlatılamaz olana yakın bir deneyimi göstermek için yol alır.

Devrilen ağaçlar da ormandır, Güneş hareketsiz şeylerin gölgesini hareket ettirir, Suyun sabrı her taşta. Alejandra Kamiya'nın üçü (Ebedi Ritim)