“Mutlu bir çocukluk fikri ayrıcalıklı bir azınlık içindir”

PiKe

Member
İlk şey Şilili yazar Isabel Allende Bu sonbahar öğleden sonra, San Francisco'dan görüntüsünü getiren ekrandan kaybolacak. Yere çömeliyor ve ön planda artık yalnızca gri koltuğu ve arkasındaki tablo kalıyor. Tekrar ortaya çıktığında – kırmızı gömlek, kusursuz saç modeli, büyük küpeler ve parlak bir gülümseme -, İki tane var: Isabel Allende ve onun evlat edindiği köpeği Perla. yeni kitabında kimler rol alıyor Süper köpek Perla (Penguin Random House), ünlü yazarın dünya çapındaki kitapçılara geri döndüğü çocuklara yönelik bir hikaye.

Ancak Perla ünlülerle pek ilgilenmiyor gibi görünüyor, bu zorunlu sunumun ardından yere doğru zarif bir adım atmayı tercih ediyor ve kitap tanıtımını görmezden gel bu onun kahramanıdır. Öğretmenin bununla ilgilenecek, hacimden çok memnunuzsanatçı tarafından resimlendirilmiş Sandy Rodriguez.

“Ona Perla'nın bir fotoğrafını gönderdiğimde Sandy Rodríguez ilk taslağı yaptı, bu da bu,” diye açıklıyor kitabın yazarı Paula ve Ruhlar EviVe kitabın ilk sayfalarını gösteriraslında evcil hayvanınızın bir resmini görüyorsunuz gerçeğe çok yakın çıkıyor. Daha sonra Allende, Perla'nın gerçek hayatta her ikisine de sahip olduğunu açıklıyor. Süper güçler başlığın bahsettiği: “İlk süper güce sahip, bu da sevimli ol ve herkes onu seviyor; ve ayrıca ses tellerinde de bir şey var, ne olduğunu bilmiyorum. sanki çok daha büyük bir köpekmiş gibi havlıyor ve kükrüyor. Göremiyorsanız, bu gürültünün arkasında bu tür bir fare chihuahua değil de bir polis çobanı olduğunu düşünürsünüz. Köpeklerin bu özelliği çok güzel, etkilenmelerine izin vermiyorlar.”

Isabel Allende bunu söylüyor her zaman köpekleri vardı. Pek çok evin kızı olmasına rağmen tüm diplomat çocukları gibi evcil hayvanları da en başından beri yanındaydı. O zaman hayvanlar yüzünden bu röportaj başladı, Arjantin gazetelerine günler önce sunduğu üç tekliften biribu Pazartesi lansmanını duyurmak için Süper köpek Perla. Bugün medyanın geri kalanıyla da bir basın toplantısı düzenleyecek.

–Instagram hesabınız 2013 yılında açılmış ve tam olarak ilk iki paylaşımınız o dönemdeki iki evcil hayvanınız olan Dulce ve Olivia'nın fotoğrafları. Köpeklerle ilişkinin ne kadar sürdüğünü merak ediyordum.

–Hayvanlarla bağım çok önemli. Bakın, oğlum Nicolás için vasiyetimi yazdım ve talimatlar şöyle: onurlu bir şekilde ölmeme izin verin, ayaklarıma sıcak çoraplar giydirin ve veda sırasında yatakta bir köpek. Bilinmeyen bir köpek olabilir ama yatakta bir köpek olabilir. Hayatları boyunca bir şirket oldular. Genel olarak aslında küçük, sıradan bir köpek, bunlar benim ideal evcil hayvanlarım.

Isabel Allende, Clarín Cultura'ya yeni çocuk kitabında başrolde yer alan köpeği Perla'nın portresini gösteriyor. Fotoğraf: Yakalama.

–Köpekle kurduğumuz bağın, bazı insanlarla kurabildiğimiz bağlardan bile daha özel bir yanı olduğunu düşünüyor musunuz?

–Herhangi bir hayvanla, özellikle de bir köpekle birlikteyken kalbimin açıldığını hissediyorum. Anında empati var. Burada, Amerika Birleşik Devletleri'nde onlarla İspanyolca konuşuyorum ve her şeyi anlıyorlar. Sanırım onlarla Çince konuşsaydım onlar da beni anlarlardı çünkü bu duygusal bir şey, bunun akılla ya da mantıkla hiçbir ilgisi yok. Aslında, Oynadığım tek zaman köpeklerle.. Masa oyunu oynamıyorum, spor yapmıyorum, briçten falan hoşlanmıyorum ama köpeklerle birlikteyken koşabiliyorum, zıplayabiliyorum, yerde yuvarlanabiliyorum. 81 yaşındayım ve hala beş yaşımdayken yaptığım gibi yuvarlanıyorum ama sadece hayvanlarla.. açıkçası buna inanıyorum Acının ve şiddetin olduğu her yerde evcil hayvanlar olmalı. Öncelikle hapishanelerde evcil hayvanlar olsaydı şiddet çok daha az olurdu. Hastanelerde evcil hayvan olsaydı acı çok daha az olurdu. Okullarda çocukların hayvanlarıyla ilgilenmeleri, yani köpeğin kakasını temizleyip beslemeleri, su olduğundan emin olmaları gerekseydi durumun ne kadar farklı olacağını hayal edin. Bir şeye ya da birine, bir köpeğe, bir kediye, bir kertenkeleye bakabiliyorsanız, kendinizden çıkıp kendinizi diğerine yansıtırsınız. Ve bu çok önemli bir şey.

–Sizin gibi profesyonel bir yazarın bir çocuk kitabıyla karşılaştığında karşılaştığı en büyük zorluk neydi?

–En büyük zorluk, beş yüz sayfada milyonlarca olayın yaşandığı destanlara, milyonlarca karakterin yer aldığı tarihi romanlara alışkın olmam. Ve burada çok az kelimeden oluşan doğrusal bir hikaye var. Çocuk kitabı editörü sayesinde önemli bir şey öğrendim: Ona bir proje sundum ve o da bana bu resimli kitaplarda şunları söyledi: Detaylar çizimde sağlandığı için metnin ayrıntılı olmasına gerek yoktur.. Mesela evin tam bir tanımını yapmıştım ama o bana o evi illüstratörün yapacağını açıkladı. Diğer bir unsur da anne ve baba arasında ırk farkının fark edilmesini istedim ama bunun söylenmesine gerek yok çünkü rengin farklı olması yeterli. Bu yüzden, Sandy Rodríguez'in tamamlayıcılığı çok önemliydi Ve bence kitabın en güzel tarafı, çok güzel olan çizimler.

–Çocuk ve gençlik edebiyatında bazen mesajın biraz daha açık hale getirilmesi yönünde bir talep olabiliyor. Bunu nasıl başardın?

-HAYIR, Bir mesaj vermeye çalışmıyorum. Bu kitaptaki tek mesaj istismarcıların korkak olduğudur. Bu çalışma için küçük çocukları incelemeye başladım. Bu fikrin şu olduğunu söyleyebilirim Mutlu çocukluk ayrıcalıklı bir azınlık içindir. Çocukluk bir terör dönemidir, insanın kendi hayatı üzerinde kontrol sahibi olmadığı, her şeyin sizi korkuttuğu ve çoğu zaman bunu ifade edemediğiniz bir dönemdir. Kuruluşumdan bu yana, örneğin sınırda anne ve babasından ayrılan, yatağını ıslatan, acı çektiği ve bu konuda konuşamadığı için gelişimi birdenbire iki üç yıl geriye giden çocuklarla çalışıyorum. Bu yüzden, Buradaki amacım çocukların konuşmamasını önermektiZorbalık mağduru çocuklar utanıyor ya da korkuyor ve eğer ebeveynler ve öğretmenler durumu izlemiyorsa durum daha da kötüleşiyor. Bu nedenle konuşabilmek önemli ve bunun anlatıldığı bir kitap yaparsam diye düşündüm. Konu masaya yatırılır ve çocuğa soru sorma fırsatı ortaya çıkar.: 'Başınıza geldi mi, okulunuzda size vuran biri var mı?' Bahsedilmeyen bir diğer şey ise küçük çocukların, kendilerine bakmayan küçük kıza aşık olmaları ve çok acı çekmeleri. Bazen bu acılar yıllarca sürebilir. Ya da örneğin annenizin sizi okuldan zamanında almayacağı ve kimsenin almadığı son çocuk olacağınız korkusu. Bu benim kızımda ve Paula'da başıma geldi, onu aramayı unuttum ve bunun nasıl bir şey olduğunu hayal bile edemezsiniz.

Kuruluşumdan bu yana, örneğin sınırda anne ve babasından ayrılan, yatağını ıslatan, acı çektiği ve bu konuda konuşamadığı için gelişimi birdenbire iki üç yıl geriye giden çocuklarla çalışıyorum.

– Az önce kitapta geçen şu cümleyi alıntıladınız: “Bules korkaktır.” Önemli pozisyonlara erişen zorbaların olduğu bir dönemde yaşıyoruz: Bunların da korkak olduğunu mu düşünüyorsunuz?

–Kendilerinden büyük ve aynı güçte biriyle karşılaşmak zorunda kaldıklarında ve cezasız kalmadıklarında dehşete kapılıyorlar. Çünkü İktidarın cezasız kalmasına o kadar alışmışlar ki. Hiçbir şey cezasız kalan, istismarın, sömürmenin, erkek çocuklarını savaşa göndermenin, her şeyin cezasız olduğu bir iktidardan daha tehlikeli olamaz.

Isabel Allende.  ©Lori Barra/ Basın
Isabel Allende. ©Lori Barra/ Basın

–Pearl bu seriyi tamamlayan diğer iki çocuk kitabının da baş kahramanı olacak mı?

–Pearl her zaman baş kahramandır ve her zaman aynı iki güce sahiptir. Neden diğerleri değil de bu güçler? Çünkü bunların her çocuğun sahip olabileceği güçler olmasını istedim. Bir kız olarak Süper Fare'ye bayılırdım ama Süpermen'in gücüne sahipti ve gezegeni kaldırabilirdi. Ve bu imkansızdır. Harry Potter'ın görünmezlik pelerini veya her şeyi dönüştürebildiği sihirli değneği de öyle. Bir çocuk için bunların hiçbiri mümkün değildir. Onların iki olası süper güç olmasını istedim: Bunlardan biri de sizi sevmelerini sağlamak ve bunun için proaktif bir tavır sergilemeniz gerekiyor. Perla, Nico'nun onu sevmesini sağlamak için kuyruğunu hareket ettirir ve onu baştan çıkarır. Ve ikinci kuvvet kendini savunmayı öğren, cesaret, cesaret Bazen muazzam görünen engellerle yüzleşmek. Yapabileceğiniz en kötü şey kendinizi mağdurun yerine koymaktır.

–Yine de mağdur rolü bazı durumlarda arzu edilir görünüyor.

Bu faydasızKendinize yaptığınız tek şey, hayatınızın anlatısının bir kurbanın öyküsü olması olur. Bunu kim ister Allah aşkına?

–Hepimizin tanıdığı, dünya çapında tanınan ve sevilen Isabel Allende bu iki süper gücü nasıl öğrendi?

–Okulda tacize falan uğramadım ama beni dışladılar Bir diplomatın kızı olduğum için sık sık seyahat eder, ülke ve okul değiştirirdik. Bu nedenle arkadaşlarını geride bıraktı ve bu da Hiç çocukluk arkadaşım olmadı. Ayrıca çok utangaçtım ve okulda bir kitabın arkasına saklandım. Mesela teneffüslerde sporda çok kötüydüm bu yüzden hiçbir zaman bir takımın parçası olmadım, kulağım sert ve koroya ya da müzik grubuna da üye değildim, nasıl oyun oynanacağını bilmiyorum . Yalnız olduğum fark edilmesin diye Bir kitabın arkasına saklanıyordum.

Isabel Allende.  Basmak
Isabel Allende. Basmak

– Şimdi mi yazıyorsun?

– Yazmadığım an yok. Yazmıyorsam kafam düşüncelerle doludur. Bu yüzden, Gelecek yıl yayınlanacak tarihi bir romanı bitirdimPearl'ün üç kitabını bitirdim ve şimdi Bir anı yazmaya çalışıyorum. Benim için çok kolay olacağını sanmıyorum.

–Tüm hayatınızın anıları mı yoksa özel bir ana mı odaklandınız?

–Son yıllara odaklanıldı. Peki senin Débora, köpeğin var mı?