“Mesajlarımın şarkılarım gibi olmasını arzuluyorum”

PiKe

Member
Müzisyen bu sabah “Şarkı yazmayı kitap yazmaktan ayırmakta zorlanıyorum” diyor. besteci ve yazar Rodrigo Manigot (Buenos Aires, 1968). Ama sürekli, ustaca ve mütevazı çalışmanın verdiği o kesinlikle biliyor ki, nabzında ve kaleminin altında aynı olan bu iki evreni birleştiren bir niyet var: “Mesajlarımın şarkılarım gibi olmasını arzuluyorum: tüm insanlara ulaşabiliyorlar. Her neyse, Beğenilmek ve kabul edilmek için yazmıyorum. belirli yerlerde. Müzikle ilişkilendirildiğim için bana öyle geliyor ki metinlerim tamamen edebi olanın ötesine geçiyor ve bu benim aradığım bir şey.”

Yine de bazı insanlara bu dünyaların çok uzak göründüğü zamanlar vardır. Şunları söylüyor: “Son zamanlarda Yazarlarla akşam yemeğindeydim ve bana bakmadılar. Ben onlara göre bir yazar değilim. “Sorun değil, edebiyatımın bir niş içinde kalmasını istemiyorum.” Manigot bazen fethedilmesi zor olan zor izleyicilerin olduğunu biliyor. Yoluna devam ediyor.

Bu bir sevinç zamanıdır. Lideri olduğu grup Ella es tan Cargasa bu yıl yeni bir albüm çıkardı. Modası geçmişVe Yeni kitabı kısa süre önce kitapçıların haber tablolarında yer aldı: Büyürken öğrendiğim şeyler (Gıcırdadım). Manigot şöyle diyor: “Şarkılar kurgu ama Charly García veya Rosario Bléfari'den bazı gerçekleri duyduğumuzda bir şeyler oluyor. Bazı nedenlerden dolayı burası Yupanqui'nin, María Elena Walsh'un, Cátulo Castillo'nun, Homero Manzi'nin ülkesi, buna inanıyorum. Çok sokağı, çok bar kültürü, gece kültürü, politik kültürü ve harika bir kütüphanesi olan insanlardan bahsediyoruz. Ve şarkı yazmaya başladığınızda bunu gösteriyor.

Rotalarda ve sahnelerde yirmi yılı aşkın süredir, O kadar heyecanlı ki, melodinin mutlak kraliçe olduğu Arjantin rock çizgisinde yürüyen bir grup.. Geleneği belirli başarılara dayanmaktadır: Şarkının kafanın içinde dönmeye devam etmesi ve dinleyicinin bedeninde büyümesi, şarkı sözünün, bedeni yaşamsal deneyim denen şeye maruz bırakan belirli gerçeklerle fırçalanmış küçük dünyaları açması ve kimsenin geride kalmaması. müziğin her zaman getirdiği ateşten.

Out of Fashion, halihazırda çizilmiş olan alanlardan geçen (grubun tarihini sürdüren ve onunla diyalog kuran) ve bu şimdiki zamanda ilerleyen (estetik ve kişiliğini derinleştiren) bir albüm. Bu güne kadar O kadar şarjlı ki Spotify'da aylık 300 binden fazla dinleyicisi var (bu insanlar için somut veriler hiçbir şey değildir) ve sürekli olarak ülke çapında turlar yapar (izleyicilerini nasıl oluşturacaklarını biliyorlardı). Bu nedenle Manigot'nun önceki kitapları olan Melodies Don't Go ve Dünyanın Havası adlı yeni kitabının ortaya çıkması, harika bir şarkı bestecisinin nasıl oluştuğunu görmeye yardımcı oluyor.

Büyürken öğrendiğim şeyler birkaç önemli soruyla birleştirilmiş hikayeler olarak okunabilir: biçimlendirici ve tanımlayıcı okumalar, edebi atölyeler ve hayatın beklenmedik bir şekilde kendini sunma şekli, önyargıları yıkmak ve sezgileri, gerçekleri, anıları yapılandırmak. Diyor ki Leo Oyola bu kitabın önsözünde: “D10'ların ve hatta bir Mesih'in ortaya çıktığı bir ülkeye özgü ilahi futbol metaforlarını buldum. Edebiyatı eğitim olarak dengeleyin. Müzik her zaman orada. Batı'da büyüyen bizlerin duygusal eğitimi. Ve bu evrensellik. Daha çok şeytanın kendi bilgeliğidir çünkü o, şeytan olduğu için değil, yaşlı olduğu için daha fazlasını bilir. Çünkü yarım asırlık bir ömrü geçsek de en azından bir şeyler öğrenmiş oluyoruz. “Elbette öğrendik.”

Rodrigo Manigot. Fotoğraf: Martin Bonetto Clarín Arşivi.

Manigot kitabın sonunda şöyle yazıyor: “Yazar olarak hikayem müzisyen olarak hikayeme oldukça benziyor.” Ve bu sabah şunu temin ediyor: “İnsan hayatı daha iyi anlamaya çalışmak için şarkı okur ve dinler. Cátulo Castillo benim en büyük idollerimden biri. “Homero Manzi ve Catullus'u Spinetta, Dylan ve Lou Reed'den daha çok sevdim.” Yaşama yardımcı olan bir akış olarak okumak ve yazmak başka bir kalınlığa sahiptir. Bu yüzden her zaman mevcut durumda çünkü her zamankinden daha çok her yere bakıyor, siyasi gerçeklik de dahil: “Bana göre, bana ne söylerlerse söylesin, aşırı sağ yönetiyor. Ve bu, halk oylamasıyla seçilen bu profildeki ilk hükümet. İnsanlara saygı duyuyorum ama dehşete kapılıyorum. Mevcut olanlar tehlikeli bağlamlardır”.

Bir toplantı Clarín Kültürü Kendi ritmini takip ederek ve kendi kuralları altında yolunu bulan sanatçı Rodrigo Manigot ile birlikte.

–Kitabı okurken albümü dinleme egzersizi yaptım. İki eser arasında bir bağlantı görüyor musunuz?

–Benim için kitap güvensizlik üzerine bir iç inceleme. Fuera de moda albümü de bana bunu tamamlayan pek çok şeyden bahsediyor gibi geliyor. O kadar şarjlı ki, tüm sözlerin, bazı melodilerin söz yazarının ve solistinin benim olmam bana tesadüf gibi gelmeyen bir grup. Grubun kariyeri boyunca küçültüldüğünü düşünüyorum. Çeşitli alanlarda her zaman yaşadığım güvensizlik arasında bir bağlantı var. Hem edebiyatta hem de müzikte güvensizliğe karşı bir mücadeledir. Bunlar, yaptığım şeyin doğru olduğunu bilmekle bundan şüphe etmek arasında bir kutuplaşma yaşadığım alanlardı. Kitabın ilerleyen kısımlarında çok açık bir şekilde ortaya çıkan birçok kişisel savaş var.

–Son albümün adında da, kitapta da zamana ve onun doğasına dair bir sorgulama var.

–O kadar heyecanlı ki trenin bir kez geçtiği düşüncesinden kopan bir grup. Grubu otuz yaşımızda kurduk ve daha önceki gruplarla kutsanmanın eşiğinde olmakla ilgili birçok deneyimimiz oldu. Ve She's So Chargeful ile ikinci bir grup oluşturmayı başardık. Müzik üzerine çalışmak bizim için çok zordu. 39 yaşında çığır açan bir grup olarak Gardel Ödülleri'ne aday gösterildik. Zamanın geçişinde komik bir şey var. Otuz yıldır şarkılarımızla hayatta kalma mücadelesi veriyorum ve otuz yıldır da yazarak kendime yer açmaya çalışıyorum. İnsanın sürekli geriye ve ileriye bakması mantıklıdır.

– Büyürken Başladığım Şeyler'in metinlerine nasıl ulaştınız?

–Çekmecede bir kitabım var çünkü çok derin kişisel şeyleri araştırıyorum ve onun üzerinde harika bir yazar ve editör olan Leo Oyola ile çalıştım. Ayrıca olacak her şeyi önceden tahmin ediyor, o bir kahin. Oyola o kitaptan benim için üç metin ayırdı ve bana şunu söyledi: “İşte başka bir kitap.” Ve Stephen King'in As I Write kitabını önerdi. Okudum ve yeni bir kitap yazmaya başladım. Yazmakla olan tüm ilişkimi ve edebiyat atölyelerinde geçirdiğim zamanı bir araya getirmekle ilgiliydi. Hikayemi bir okuyucu ve yazar olarak bir araya getirdim. Kitap gelişiyordu, onu tek başıma yazıyordum ve yılın sonunda kitabı aldım.

–Neden yaptığınız işte kendinizi güvensiz hissettiğinizi söylüyorsunuz?

–Çünkü 18 yaşında gitar çalmaya, 21 yaşında canlı şarkı söylemeye, 23 yaşında beste yapmaya başladım. Üniversitede de çok okudum ama ekonomi okudum. FLACSO'ya gittim ve bunlar benim resitallerimdi. Edebiyatı geç keşfettim ve yazmaya da geç başladım. Müzik ve edebiyata bu geç çıkış bende çok fazla güvensizlik yarattı. Bana öyle geldi ki bu kitapla geriye dönüp başıma neler geldiğini görebilirdim ve uzun bir hafızam olduğu için pek çok şeyi bulmama yardımcı oldu. Diğer kitaplarıma uygun bir hikaye oluşturuldu. Kırık romanları bir araya getirmeyi seviyorum. Birbirinden bağımsız hikayeler ama birlikte okunabilir. Diğer kitaplarımla da Tetris yapabilirsiniz. Benden öte, derinlerde bir yerde, dahili olarak çalışan, zaten her şeyi planlayan ve bütün bir kitabı oluşturacak dört veya beş kitabı bir araya getiren birinin olduğunu biliyorum.

–Metinlerde kurgu yazmanın doğası hakkında çeşitli hipotezler öne sürülüyor: yazmak yalan söylemektir ve yazmak kişinin kendi okumalarıyla bağlantı kurmaktır. Hangisi sizi daha çok ikna ediyor?

–Yalan meselesine sığınılır çünkü bu konu son derece saf hakikat mertebeleriyle ele alınır. Gerçeğin tamamını söyleyemezsin, bu kabul edilemez. Bunun ötesinde bir gerçeği ne kadar hatırlayabileceğinizi veya inşa edebileceğinizi bilmiyorum çünkü bu saçma. Daha sonra yazarken dürüst ve samimi olmaktansa kurgusal unsurlarla oynamanın daha iyi olduğunu anlıyorsunuz ki bu saçmalık. Gerçekle ilgisi olan merkezi unsurların olduğuna inanıyorum.

–Bir şarkıya söz yazarken, belki de müzik size belli bir kapsayıcılık sunuyor, bir anlatıyı yazmadan önce o boş sayfa olan o açık alanla nasıl başa çıkıyorsunuz?

–Asla özgür değilsin. Grubum çok melodik olduğundan şarkı sözlerinin yönünü belirliyor. Edebiyatta her zaman kurguya meraklıydım çünkü olay örgüsünü hayal etmede iyi değildim. Ve kendi deneyimlerini anlatmaktan hoşlanmayan birçok atölye katılımcım vardı. Ama çok fazla okuma ve kitap okumanın ardından bozuldu ve edebiyatımı bulmamı sağladı. Çünkü hayattaki tüm olayların bir anlatı akışı vardır, bu yüzden bunu tespit edip anlatmaya ve yazmaya çalışıyorum. Cesare Pavese'nin üzerimdeki etkisinden bahseden bir metin nedeniyle kitaba Dengeler Tablosu adı verilecekti. Pavese de öykülerini hep yaz aylarında kurguluyor ve yaz bitince de kitap bitiyor. Bunu seviyorum, yapıyla ilgili bu tür şeyleri fark etmek.

–Atölye çalışmaları yapıyorsunuz, ayrıca yazar ve bestecilerle röportaj yaptığınız bir radyo programınız da var. Kendi şeyinizi yaratmaya başladığınızda bu zengin bilgiyle nasıl çalışırsınız?

–Benim için bunların hepsi bilimsel yayma yapmak gibidir. Çok şey öğrendim, hâlâ da öğreniyorum. Daha sonra bu benim çalışma sistemlerimi değiştirmiyor. Araştırmayı, yaymayı, farklı araçları ve yaratım olanaklarını göstermeyi gerçekten seviyorum. Atölye çalışmaları yapmak son yıllarımın en güzel deneyimlerinden biriydi. Beni besteci olarak mı geliştirdiler bilmiyorum ama insan olarak. Çok şey öğrendim ve minnettarım.

–Müzisyen olarak hikayelerinizin ritmini düşünüyor musunuz?

– Benim için bulunması en zor olan sesimi bulmak ve onu cilalamaktı. Hayran olduğunuz yazarları kopyalayıp başka seslerden arınmış kendi sesinize ulaşmak en büyük görevlerden biridir. Bu kitaplarımda sesimi bulmaya ve edebiyatın getirdiği hilelerden kendimi uzaklaştırmaya çalıştım. İnsanların bana kitaplarımı bağımlılık yapıcı bulduğunu söylemeleri hoşuma gidiyor. Çünkü bu kitaplar için çok çalışıyorum ve sesimi geliştiriyorum. Bir ses ne kadar doğal görünüyorsa arkasında çok fazla iş vardır. Bütün bu yıllar boyunca yazdıklarım bunu, bir sesi tanımlamakla ilgiliydi. Sonra göreceğiz.

Rodrigo Manigot temel

• 1968'de Federal Başkent'te doğdu ama her zaman Buenos Aires eyaleti Castelar'da yaşadı.
  • 1990'dan beri müzisyen: Corazones Solitarios'un şarkıcısıydı ve 2000'den bu yana altı albüm kaydettiği yirmi yıllık kariyerini tamamlayan Beatles plak şirketi Ella es tan Cargosa'da besteci, şarkıcı ve söz yazarıydı. ulusal ve uluslararası ödüller ve adaylıklar kazandı.
  • 2019'da ilk solo albümünü kaydetti: İcat ettiğiniz şeyler. Ayrıca UBA'da İletişim Bilimleri okudu ve televizyon gazetecilik programlarında senarist olarak çalıştı. Bugün şarkı sözü analizi ve yazma atölyelerini koordine ediyor. Aynı zamanda şunun da yazarıdır: Melodilerin gitmediği yer (La Crujía, 2020).
Büyürken öğrendiğim şeylerRodrigo Manigot (Crujía)