María Negroni ve Alejandro Tantanián başarılı bir tiyatro uyarlamasının sırlarını ortaya çıkardı

PiKe

Member
Simya: İnsanlar hala bir şeyin diğerine dönüşmesini sağlayan eski büyülü araçların hakimiyetindedir. Gerçekte bu, belirli bir maceraya atılmakla ilgilidir: seyahat ve yerinden edilme macerası. Belirli bir noktadan yeni yönler alın. Ne kadar ileri gitmek mümkün? Örneğin: şöyle harika bir kitap yapın: Hasarın kalbi (Rastgele Ev Edebiyatı) bir oyun. Bir metin sahneye ulaşmak için kağıttan çıktığında ne olur? Ve her şeyden önce: bu nasıl mümkün olabilir? Bu cumartesi günü yazarla aramızdaki konuşmanın konusu buydu. Maria Negroni ve oyun yazarı Alejandro TantanyanKitap Fuarı'nın merkez salonundaki Clarín Kültür Alanı'nda Marcela Castro ile röportaj.

Edebi metnin kalbi tiyatroya zarar verir. Alejandro Tantanián ve María Negroni, Marcela Castro ile konuşuyor. Fotoğraflar: Martin Bonetto

María Negroni metninde şöyle yazıyor: “O kadını görmek için bir büyü. Bazen açlık ve oburluk. Saf içi, saf gizem. Benim hayranlığım onu eğlendiriyor. Arada bir aşağıya bakıp beni görüyor. Sadece arasıra. Annem: hayatımın en ateşli ve en zararlı mesleği. “Asla onun gibi birini sevmeyeceğim.” Ama bu bir anne ile kızı arasındaki ilişkiyi konu alan bir çalışma değil, Dil ve kütüphane hakkında.

Peki bu şiirsel üslup ne zaman sayfadan çıkıp sahnelenmeye başladı? Alejandro Tantanián (Negroni hayranı ve okuyucusu), Bu tür uyarlamalarda zaten deneyimim vardıbunu örneğin şununla yapmıştı: Boğa güreşçisinden korkuyorum Şilili Pedro Lemebel tarafından ve Adalar Carlos Gamerro'dan: “Birkaç mesaj alışverişinde bulunduk Satie nesnesi, María'nın başka bir kitabı, bakalım eğer onu tiyatroya götürmek mümkün olsaydı. Hiçbir şey olmadı. 2021 yılında çıktı Hasarın kalbi ve bir öğleden sonra okudum. Bir kitabın beni bu kadar zorlamayalı uzun zaman olmuştu.. Ben de orada ona eğer kitapla tiyatroda bir şeyler yapma olanağı varsa onu benim için saklaması gerektiğini söyledim.

Onu bana ver

“'Bir şey yapılırsa onu bana verin'di sözlerim, bir şekilde bir şeyler yapılması gerekiyordu“, düşünce. Bu sadece kafadan atılan arzu dolu bir ifadeydi. Ancak gerçeklik bazen dileklerin yerine getirilmesi gibi bir inceliğe sahiptir: Pandemiden sonra bu olasılık ortaya çıktı.Metni Madrid'e uyarlayın (daha sonra Buenos Aires'e geldi).

Edebi metnin kalbi tiyatroya zarar verir.  Alejandro Tantanián ve María Negroni, Marcela Castro ile konuşuyor.  Fotoğraflar: Martin Bonetto
Edebi metnin kalbi tiyatroya zarar verir. Alejandro Tantanián ve María Negroni, Marcela Castro ile konuşuyor. Fotoğraflar: Martin Bonetto

VE Oyuncu Marilú Marini'nin adı ortaya çıktı. Orada uyarlama şekillenmeye başladı (oyun yazarı “tiyatro açısından imkansız bir metindir” dedi). Tabii ki: sorunlar ortaya çıktı.

Tantanyan şöyle konuştu:María'nın metni çok şiirsel. Bedenin varlığı çok edebi olduğu için güçlü değil. Saf bir dilin inşasıdır. Anadilde yapılan bir sorgulamadır. Marilú'nun görünüşü çok önemliydi. Onun kalibresinde bir aktris bunu yapabilecekti. O bir aktristen daha fazlası. María'nın kitabı için bir gövde oluşturabilecektim. Zorluk şuydu: tiyatro alanını bulmak, tiyatronun buna ihtiyacı var. Üç hafta boyunca prova yaptık. Olmuş”.

Uyarlama üzerinde çalışan Negroni, Tantanián'ın değerlendirmesini doğruladı: “Metindeki beden dildir. Tantanián bana uyum sağlamayı teklif ettiğinde Hasarın kalbiBenim korkum metnin doğallaştırılmasıydı. Bu saf bir dil, bunu kaybetmek istemedim. Bana 'Sana zerre kadar dokunmayacağız' dedi.

Yapılması gerekenler vardı duygusal olarak sürdürülebilir bir şey tiyatroya götürmek için. “Orada olması gerekenleri seçtik: olay örgüsünün kemikleri. Biz ilerledikçe provalarda bunlar bir araya getirildi. Yazıldığı haliyle sahnede dinlemek çok etkileyiciydi” diye bitirdi.

Marilú'nun cesedi

Set, ışık ve kostüm tasarımında Oria Puppo'nun yardımıyla etin montajı tamamlandı (önemlilik) bunların sadece kelimeler olduğunu.

Tantanián şunları söyledi: “Karakterin bugününü oluşturacak bir şey bulmalıydık. Beckett'in şiirselliğine dönüyoruz. Orada sahne şovu için bir diyalog var. Bu, María'nın tiyatrosunun oldukça edebi ve aynı zamanda saf bir dil olduğuna dair Beckett'ten ipuçları içeren metnidir. María'nın kitabında da bolca mizah olduğu için bunu getirmek istedim. Marilú'nun vücudu onların tartışılmaz bir cinselliğe sahip olmalarını sağlayan şeydir göstermek istediğimiz şey.”

Edebi metnin kalbi tiyatroya zarar verir.  Alejandro Tantanián ve María Negroni, Marcela Castro ile konuşuyor.  Fotoğraflar: Martin Bonetto

Bertolt Bretch için tiyatro ise ölülerle diyalogEdebiyat kiminle diyalog kurar? Negroni şunu vurguladı: “Edebiyat, edebiyatla yapılır. Sayfa hiçbir zaman boş kalmıyor, şimdiye kadar yazılan her şeyle dolu. Yazmak şu ana kadar yazılanlarla diyalog kurmaktır.. Bütün kitaplarımda o ana kadar yazılan her şeyle kalıcı bir diyalog var. Kitaplar evime davettir; burası benim kütüphanemdir ve hoşuma giden, beni heyecanlandıran şeyler vs. Tek bir edebiyat var, tür kaygısı taşımıyorum. Ben bir okuyucuyum, bir şeyin nasıl yazıldığı konusunda heyecanlanıyorum. Enstrümanımız dildir çünkü sahip olduğumuz tek şey kelimedir, oradan edebi bir şey doğar, sözel bir nesnedir.”

Kitap ve sahneleme iki algoritmadır. Hasarın kalbi Var olanı büyütmek için hareket alanlarını bir maceranın içinde buldular.

Negroni şu fikirle kapattı: “Bu başka bir iş, bir eğlenceTantanián'ın yeni eseri. Kitap ise özel bir oyuncaktır. Eserde yeni bir duyarlılık ve esere dair yeni bir okuma ortaya çıkıyor. Başka bir şeyle yüzleşmek zorunda kaldım: Aynı olursa başarısız olur, onu hep başka bir alana taşımak zorunda kalırsınız.”