“Latin Amerika ve Avrupa'da demokrasiye olan inanç giderek azalıyor”

PiKe

Member
Yazar Santiago Roncagliolo (Lima, 1975) gazetelerde yayınlananların doğrudan tanığı olmuştur. insanları etkiler. 2 yaşındayken ailesi Meksika'ya sürgün edildi ve ülkesine döndükten sonra Tekrar İspanya'ya göç etti 2006 yılında romanıyla fırlatılan edebiyat kariyerine devam etmek kırmızı nisan ve çevik ve doğrudan düzyazı.

Peru Büyükelçiliği tarafından bir konferansta sunum yapmak üzere davet edildiği Fas'taydı. Cervantes Enstitüsü son kitabı, İblisin doğduğu yıl17. yüzyıl Peru'sundan din, batıl inanç, entrika ve canavarları karıştıran bir hikaye ve bunu bir röportajda itiraf ediyor: Meksika'da ekrana uyarlanacak.

–Kitaplarınızda kimlik, terör, siyaset gibi temalar çokça mevcut. Sizi bunları keşfetmeye iten şey nedir?

–Hayatım boyunca etrafımda korkunç siyasi olaylar yaşandı. Ailem 70'li yıllarda büyüdü. sürgündaha sonra 80'lerde savaş halindeki bir ülkedaha sonra 90'lı yıllarda diktatörlükdaha sonra göç İspanya'da… Toplumsal olayların hayatınızı nasıl değiştirdiğinin her zaman çok farkındaydım, çünkü bu bana doğrudan dokundu, bunlar gazetede çıkan şeyler değil. Sonra hikayelerimin yoğun olması ve sanki gerçek bir dünyaymış gibi onların içine girmeniz her zaman ilgimi çekmiştir ve sahip olduğumuz en yoğun duygulardan biri de korkudur. Tarihte toplumların canavarlarını serbest bıraktığı anlarla ilgileniyorum.Cehennemin kapısı açılır ve toplumun sakladığı her şey ortaya çıkmaya başlar. Peru'daki Genel Valilik'te geçen son romanımda, oldukça ataerkil bir anlamla türetilen cadı kavramı ilgimi çekti.

– Onun dediğine göre bir şekilde hala var olan bir kavram. Kadınlar ne zaman cadı olmayı bırakacak?

–Evet öyleler, birçok feminist gösteride tekrarlanan bir işaret var: 'Biz yanan cadıların kızlarıyız'. Son yıllardaki seferberlik seviyeleri bunun tarihini büyük ölçüde hızlandırıyor, ama aynı zamanda karşı tepki oluşturuyorlar. Bugünün ahlaki muhafazakarının on yıl öncesine göre çok daha muhafazakar olduğunu düşünüyorum.

Anlamadığımız her şeyi kilitlemek ve farklı olduğu için cezalandırmak için canavar kavramını yarattık.

–Cadılar 17. yüzyılın canavarlarıydı, şimdi ne oldular?

– Canavarlar farklı olanlardır. Bugün Avrupa'nın büyük bölümünde canavarlar yabancılar, başka yerlerden gelen bizler. Birçok yerde canavarlar cinsel azınlıktan gelenlerdir. Anlamadığımız her şeyi kilitlemek ve farklı olduğu için cezalandırmak için canavar kavramını yarattık.. Kahramanlarım genellikle içinde bulundukları toplumda kendilerini yersiz hissediyorlar çünkü ben de öyle hissettim. Hayatımın büyük bir kısmını yabancı olarak geçirdim. Yazdıklarımın her zaman farklı kişilerin savunması olduğunu hissettim.

Yazar Santiago Roncagliolo (Lima, 1975) EFE ile yaptığı röportajda. EFE/ María Traspaderne

–Peru'da, Meksika'da ve şimdi de İspanya'da yaşamış biri olarak Latin Amerika'daki siyasi durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

–Hem Latin Amerika'da hem de Avrupa'da insanlar demokrasiye giderek daha az inanıyor ve artık bunu gizlemiyorlar. Bu aynı zamanda demokrasinin başarısızlığıdır. Latin Amerika örneğinde, salgının birçok ülkenin hastanelere veya okullara harcama yapmadığı için ekonomik olarak büyüdüğünü ortaya çıkardığını düşünüyorum. Bu da demokrasiye karşı büyük bir güvensizlik yarattı. Ama bu aynı zamanda Avrupa'da da oluyor. Daha geriye, farklı ülkelerden oluşan bir Avrupa'ya gitmeyi tercih eden sesler vardaha muhafazakar ahlaki fikirlere.

–Peki Peru yaşadığı siyasi istikrarsızlığı nasıl görüyor?

–Çözülmesi çok zor çünkü bizde olmayan bir sosyal organizasyona ihtiyacınız var. Siyasi partilere ihtiyacınız var. Resmi olarak siyasi partiler var ama istikrarlı ideolojilere sahip kurumlar yok. Bunun aynı zamanda sadece demokratik sisteme değil, tüm elitlere yönelik mevcut güvensizlikle de ilgisi var. İstediğimiz demokratik projeyi pekiştirememiş olmamızda hepimizin paylaştığı bir başarısızlık var.