“Latin Amerika edebiyatına daha fazla ilgi var”

PiKe

Member
Arjantin Almada Ormanı ait Latin Amerikalı yazarların yeni eğilimi bu uluslararası alanda tanınmaya başladı. “Edebiyatımıza daha fazla ilgi var son birkaç yıldır” diye itiraf ediyor Londra'da.

Entre Ríoslu 51 yaşındaki yazar İngiliz başkentine gittiyarına kadar burada olacak, tercih edilmek üzere seçildiğinde Booker Uluslararası ÖdülüPrestijli bir İngiliz edebiyat ödülü olan , Salı günü Alman Jenny Erpenbeck'in kitabıyla kazandı. Kairos.

Almada, kitabının İngilizce çevirisiyle finalist Bu bir nehir değil, organizatörler tarafından vurgulandı Prestijli ödüle “çağdaş Latin Amerika edebiyatının en güçlü seslerinden biri ve Bölgedeki en etkili feminist entelektüellerden biri“.

Arjantinli yazar Selva Almada, 21 Mayıs 2024'te Londra'nın merkezindeki Tate Modern'de düzenlenen 2024 Booker Uluslararası Ödülü duyuru törenine vardığında kırmızı halıda poz veriyor. (Fotoğraf: BENJAMIN CREMEL / AFP)

“Şu anda Latin Amerika edebiyatının çok iyi olduğunu düşünüyorum. Çok çeşitli, çok zengin, özellikle kadın yazarlar olmak üzere çok çeşitli yazarlar var., süper ilginç kitaplarla. Ve onlar aynı zamanda, şans eseri, geniş çapta farklı dillere tercüme edilen yazarlardır” diye belirtiyor.

Bu kitaplar sayesinde

“Booker'ın ötesinde Latin Amerika edebiyatına da ilgi var dünyanın geri kalanından bu son birkaç yılda bu kitaplar ve bu yazarlar sayesinde” diye ekliyor.

Selva Almada'nın eserleri Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Portekizce, Almanca, Felemenkçe, İsveççe, Norveççe ve Türkçeye çevrildiler.

“Bir kitap yazıp onu Arjantin'de yayınladığımda, onun geleceği her zaman oldukça belirsizdir. Yani tercüme edilmesi, dolaşıma girmesi, yeni okuyuculara sahip olması benim için bu büyük bir mutluluk. Ve eğer bu da Arjantin ve Latin Amerika edebiyatının yayılmasına katkıda bulunur dünyada, çünkü iki kat mutluyum” diyor.

Bir kitap yazıp onu Arjantin'de yayınladığımda, onun geleceği her zaman oldukça belirsizdir. Yani çevrilmesi, dolaşıma girmesi, yeni okuyuculara sahip olması benim için büyük mutluluk.

Bu bir nehir değilLondra'da seçildi Yazarın üçüncü romanıdır.sonrasında Uzaklara götüren rüzgar Ve Duvarcılarşiir dünyasına başladıktan sonra Kötü bebekler.

“Seçilmiş Bir yazar olarak kişisel olarak benim için çok önemli.Ama aynı zamanda Latin Amerika edebiyatının da bir parçası çünkü bizim için çok önemli bir ödül. kitapları dolaşıma sokmak ve böylece okuyucular da biraz Latin Amerikalı yazarlara yönelsinler” diye açıklıyor yazar.

Arjantinli yazar Selva Almada romanıyla poz veriyor Nehir değil 21 Mayıs 2024'te Londra'nın merkezindeki Tate Modern'de düzenlenen 2024 Booker Uluslararası Ödülü duyuru töreninde kırmızı halıda. (Fotoğraf: BENJAMIN CREMEL / AFP)
Arjantinli yazar Selva Almada, 21 Mayıs 2024'te Londra'nın merkezindeki Tate Modern'de düzenlenen 2024 Booker Uluslararası Ödülü duyuru törenine vardığında “Nehir Değil” adlı romanıyla kırmızı halıda poz veriyor. (Fotoğraf: BENJAMIN CREMEL / AFP)

Bu bir nehir değil, bu Booker Ödülü içindi bir üçlemenin üçüncü bölümü sayılabilir Selva Almada'nın önceki iki romanından sonra eserleri erkeklerin dünyasını keşfedinDuygular ve şiddet gibi genellikle aralarında kurulan duygusal bağlara odaklanmak.

Erkek tahvilleri

“Üç romanın baş kahramanı erkekler ve Erkeklerin sahip olduğu farklı ilişki kurma yolları araştırılıyor. Ebeveynler ve çocuklar arasındaki, arkadaşlar arasındaki, sevgililer arasındaki ilişkiler. Bu, erkeklik ve kadın düşmanlığının oldukça nüfuz ettiği bir evren” diyor yazar.

“Erkeklerin dünyasını oldukça merak ediyorum ve hepsinden önemlisi neden böyle davrandıklarının olasılıklarını hayal edin. Özellikle de kıtamızın maçoluktan derin bir şekilde rahatsız olduğunu düşünürsek. Romanlarda ve kurgularda bu cihazın nasıl çalıştığını biraz olsun çözmeye çalışıyorum” diyor.

Erkeklerin dünyasını oldukça merak ediyorum ve her şeyden önce neden bu şekilde davrandıklarına dair olasılıkları hayal ediyorum.

2021 yılında filmin senaryosu üzerinde Arjantinli yönetmen Maximiliano Schonfeld ile işbirliği yaptı. İsa Lopez Ve Mario Vargas Llosa Bienali Roman Ödülü finalistiydi.Ayrıca bununla birlikte Bu bir nehir değil2023'te Roma'da 'IILA-Letteratura' ödülünü kazanacak olan.

“Yazarken aradığım tek şey yazmaya devam etmektir. Yazarken çok eğleniyorum. Ne zaman yeni bir kitaba başlasam, sanki bir tür uçuruma bakıyorum. Bu durumu gerçekten seviyorum. Ve sonra, peki, Bu kitaplara ilgi duyan okurların da olması beni sevindiriyor.“, belirtir.

Selva Almada Booker International için röportaj yaptı.  Fotoğraf: yakalama.
Selva Almada Booker International için röportaj yaptı. Fotoğraf: yakalama.

“Okuyucularla yaşanan fikir alışverişi benim için çok ilginç, çok zengin. Eğlendiren edebiyatla ilgileniyorum. Çocukluğumdan beri çok kitap okuyan biriyim ve kitaplara bilinmeyen dünyaların kapılarını açmayı borçluyum. Eğer aynı şey benim edebiyatıma sahip birinin başına da gelirse, sanırım iş bitmiş demektir” diye bitiriyor.