“Kendime çok az ilgi duyuyorum.”

PiKe

Member
Hat bir saat önce zaten uzundu. Ve akşam 6'ya sadece birkaç dakika kala, İspanyolca konuşan en büyük tarihçi, uzun sürmeye devam etti. Leila GuerrieroVictoria Ocampo odasının 180 sandalyesinin çizdiği koridor boyunca ilerledi. 48. Kitap Fuarıbunlar için azdı (çoktan fazla) 200 katılımcı döngünün açılışında Arjantinli Yazarların Diyaloğu, onu tek kahraman olarak görüyordu. Bir süre sonra “Kendime çok az ilgi duyuyorum” diyecekti.

Guerriero gazeteciyle konuştu Veronika Abdala, bu yılki döngünün koordinatörü, o dolu odanın yazarın garip meyveler (Alfaguara) “bir türü temsil eder, anlatı gazeteciliğikurgu olmayan tarih ya da romana, buna ne ad verirseniz verin, Kitap Fuarı'nda galip gelene kadar.

“Onların kitapları kargaşa yaratmak –Abdala ekledi ve erdemlerini detaylandırdı–. Gözden kaçan bazı hikayelerin anlatı potansiyelini fark etme konusunda dikkate değer bir hassasiyet. Ve sonra, aksesuar ve süslerden yoksun, sadeleştirilmiş düzyazısı, aynı zamanda hem çok güzel hem de şiirsel.

Bir bakış meselesi

Gazeteci ona “Senin tarzın nedir?” diye sordu. Guerriero şöyle cevap verdi: “Benim açımdan açık bir şekilde açıklamak gerekirse, bu bir bakıma kamerayı nereye koyuyorsun. Yani bakış açınızı koyacağınız yer ve umarım her zaman aynı yerde olmaz. Görünüşün, çalıştırdığınız bir kas olan karın kaslarına benzediğini düşünüyorum.”

Onun olduğunu hatırladı Gazeteciliğe ilk adımlar1992 veya 1993'te onun için bir kariyer geçmişi yoktu geçici: “Haber odalarında gazeteci oldum ama maalesef pek olası görünmüyor” diye ekledi. ve hatırladım dergideki editörleri Sayfa/30 şehirdeki trafik kaosuyla ilgili ilk notunu yazmak için onu romanı okumaya teşvik eden kişi kazaİngiliz JG Ballard'dan. “Not almamda bana hiç yardımcı olmadı ama bana bir dünya açtı bana bariz olanın ötesine bakmam gerektiğini söyleyen editör” dedi.

O ilk yıllarda bakışının “çok daha az donanımlıÇok okuyan, çok sinemaya giden bir insan olmasına rağmen yavaş yavaş donanımlı hale geldi. O zamanın ana itici gücü, gerçeğe gitmek değil, saflıktan kaçınmaktı. bariz şeylere bakmak. “Bu zaman alır.”

Son 30 yılda Guerriero düzinelerce kronik ve profil yayınlandı Kitapların yanı sıra dünyanın en önemli medyasında Onlar çalışma materyali üniversitelerdeki ve gazetecilik okullarındaki nesil gazetecilerin. Bu listede kaçınılmaz olan kronikler Dünyanın sonunun intiharları. Bir Patagonya kasabasının tarihçesi, Garip meyveler. 2001-2008'de toplanan kronikler Ve Diğer savaş; profiller Basit bir hikaye, Opus Gelber. Bir piyanistin portresi ve onun yakın zamandaki Arama; makalelerinin antolojilerine ek olarak inşaat alanı Ve yerçekimi teorisi. Liste farklı olabilir çünkü temel kitap sıkıntısı yok.

Leila Guerriero, Arjantin Yazarlarının Diyalogları döngüsünün açılışını yaptı. Fotoğraf Enrique García Medina

Bu gece La Rural'ın Victoria Ocampo odasında ilk çalışmalarını okuduğunda şunları söyledi: “Sanırım, Zavallı editörlerim ve ne mutlu onlara çünkü onları yayınladılar. Ve inanıyorum ki eğer herkesin önünde hata yapmazsanız bir sonraki adımı asla atamazsınız. Kötü olmayan şeyler yayınlamalarına çok sevindim ama bir daha bu şekilde yazmazdım. Bazen öyle hissediyorum ki o yıllarda memnun bir görünümü vardı büyük hayranlık duyduğum insanlarla,” diye paylaştı.

Bu anlamda, insanlar veya hikayeler hakkında değerli merak Kim seçiyor: “Analistlere gittiğim zamanlar dışında kendimle çok az ilgileniyorum” dedi, izleyicilerin kahkahaları çınlarken, “ve birçok insan hakkındaki birçok şeyle çok ilgileniyorum.” Ve gerçek olduğu kadar komik de bir sahne anlattı: Uruguay'da çalışıyor ve sokağın ortasında ellerinde bir haritayla hararetli bir şekilde tartışan bir çiftin yanından geçiyor. “Bu yüzden, Ne dediklerini öğrenmek için her türlü hokkabazlık yaptım. Bir tarafa geçtim, diğer tarafa geçtim, aptalca davrandım, saate baktım bahanem tükeniyordu” dedi.

için geçerli olan bu merak açık pencereler içinde oyalandığı ama aynı zamanda “daha ilginç” meraklar da olduğunu söyledi, bu da onun için neden teşvik edici olduğunu açıklıyor.bir kişinin önünde saatler geçirmek dünyalarının nasıl çalıştığını anlamaya çalışıyorlar. Kişisel hayatımda kararlı ve sabırsız biriyim ama biriyle röportaj yaparken evrendeki tüm sabra sahibim” diye itiraf etti.

Mutantlar ve sakatlıklar

Profilinizdeki karakterlerin ve günlüklerinizde anlattığınız hikayelerin ortak noktaları nelerdir?Verónica Abdala bilmek istedi.

–Bunu içeriden bilmek zor. Bir gün klasik bir müzisyende uzmanlaşıyorum ve ertesi gün bir Patagonya kasabasındaki on iki intihar vakasında uzman oluyorum, bir gün doğrudan satış hakkında her şeyi biliyorum ve ertesi gün orkide yetiştiren Japonlarla ya da orkide yetiştiren bir adamla ilgileniyorum. ülkedeki en önemli malambo yarışmasını kazanmak. Bütün bunların ortak bir yanı olduğunu düşünüyorum çevre ve bu aynı zamanda benim kim olduğumu da anlatıyor. Merkeze baktığımda bile pek uymayan insanları seçiyorum. Rodrigo Fresán bir zamanlar hepsinin öyle olduğunu yazmıştı mutantlar: 'Herkes zaten olduğu gibi başlar ve bir mesleğin çağrısını ya da evet, onları çağıran ve sürükleyen bir şeyin çağrısını duyduktan sonra olacağı bir şeye dönüşür.' Bu tanımı beğendim. Onu alacağım.

Leila Guerriero, Arjantin Yazarlarının Diyalogları döngüsünün açılışını yaptı.  Fotoğraf Enrique García Medina
Leila Guerriero, Arjantin Yazarlarının Diyalogları döngüsünün açılışını yaptı. Fotoğraf Enrique García Medina

Leila Guerriero, kroniğin merkezini ve kenarlarını inceledikten sonra bir noktaya değindi: “Yaptığım şey bir tür ama bu tür diğerlerinden daha iyi değil. Chronicle'ın haberlerden, köşe yazılarından veya savaş muhabirinden üstün olduğunu düşünmüyorum. Bunlar çok farklı türlerdir. Benim yaptığım da bir beceriksizliğin ürünü. Belli bir yeteneğe sahip olabilirim, belki bakışlarımla, dille çalışma, bağlantısız görünen iki şeyi birbirine bağlama yeteneği, belki metinlere tahmin edilemeyecek, rahatsız edici, rahatsız edici, olduğundan daha fazla soru üreten bir şekilde girme olasılığım olabilir. cevap ver… ama Eğer tüm bunları hızlı bir şekilde yapmak zorunda kalırsam kesinlikle işe yaramazım.. Bütün gazeteciler benim gibi olsaydı gazeteler iki günde kapanırdı çünkü ben hızlı okumada beceriksizim, yazmada beceriksizim. Fogwil'in dediği gibi, 1934 karakterlik bir köşe yazısında müziği bulamamak bazen beş günümü alabiliyor.”

Konuşmanın bitiminden önce Guerriero şunları analiz etti: medyanın durumu. Röportaj yaptığı kişilerle aynı şöhreti arzulayan sürücüler hakkında, “Biz gazeteciler hiç kimse için önemli olmamalıyız” diye düşündü.

Ayrıca şunu gördüğünü söyledi:birçok meslektaşın acı çekmesi, ödemeler açısından güvencesizdir ve tıklama nedeniyle baskı altındadır, bu da onları belirli bir şekilde başlığa yönlendirir veya okuyucunun kaydırmada daha fazla zaman harcaması için bir nottaki bilgileri ertelemesine neden olur. “Bu şeyler ortaya çıkana kadar ters piramitten (notun başındaki verilere öncelik veren) nefret ediyordum” dedi.

O da hatırladı Junín'deki çocukluğu bisiklete binmek, film maratonları yapmak ve zengin bir kütüphanesi ve ebeveynleri olan bir evde kitap okumak arasında (o bir kimya mühendisi ve kendisi bir ev hanımı) önyargısız her zaman kızın yazmaya olan ilgisini teşvik eden kişi.

Ve alkışlardan önce şunları söyledi: Birkaç şey okuyordum: Jeffrey Kent Eugenides'e de Bir şey oldukeşfettikten sonra Amerikalı Joseph Heller tarafından 22'yi yakala. Ve okuduktan sonra Mezbaha beş, Kurt Vonnegut'un yazdığı kitapta aynı yazarın önüne koyduğu her şeyi okumaya istekliydi. “Bana ne oldu Bana bambaşka bir okuma tarzının kapısını açtı.Bu saçmalık, yapmakta isteksiz olduğum bir şey.

Leila Guerriero, Arjantin Yazarlarının Diyalogları döngüsünün açılışını yaptı.  Fotoğraf Enrique García Medina

Verónica Abdala'nın davetlisi olan Leila Guerriero, kitabından “Arbitraria” makalesinden birkaç paragraf okudu inşaat alanı. “Okumayı severim.” dedi gözlüğünü takarken.

“Soru sorduğunuzda, röportaj yaptığınızda, yazarken: cömert olun. Sonra ortadan kayboluyorlar. Yapamayacağınızdan emin olduğunuz işleri alın ve onları iyi yapın. İlginizi çeken şeyler hakkında yazın, bilmediğiniz şeyler hakkında yazın, asla yazmayacağınız şeyler hakkında yazın.. Şikayet etmeyin. Yıldızların ve neon tabelaların müziğini düşünün. Uruguaylı Marosa di Giorgio'nun şu sözünü hatırlayın: “Yaseminler sanki yumurta ve gözyaşlarından yapılmış gibi büyük ve parlaktı.” Kocaman bir şehirde yaşıyorlar. Yaralanma. söyleyecek bir şeyin var. Söyleyecek bir şeyin var. Söyleyecek bir şeyin var.” Ve orada, evet, alkışlar çınladı.

Arjantin Yazarlarının Diyalogları, 2 ve 3 Mayıs tarihleri arasında Federico Jeanmaire, Enzo Maqueira, Gabriela Cabezón Cámara, Agustina Bazterrica, Clara Obligado, Alejandra Kamiya, Claudio Zeiger, Gloria Peirano ve Claudia'nın da katılımıyla beş tematik tablo sunacak. Piñeiro ve Guillermo Martínez.