Isabel Allende çocuk kitabının ayrıntılarını İber-Amerikan medyasına sundu

PiKe

Member
Kitap Arkadaşlara mektuplarile ilgili Marguerite Yourcenar Bu kitap, büyük Belçikalı entelektüelin arkadaşı Jeanne Carayon'a söylediği değerli bir düşünceyi bir parça halinde içeriyor: “Yaşlılık hakkında pek düşünmüyorum. Yaşın bir kriter olduğuna hiçbir zaman inanmadım. Elli yıl önce de kendimi özellikle genç hissetmiyordum (…) ve bugün de yaşlı hissetmiyorum. (…) Yorgunluk anlarımda on asır var; çalışma anlarında kırk yıl; bahçede köpekle birlikte kendimi dört yaşında gibi hissediyorum”. Belki de paylaştığı kalite budur. Isabel Allendeaz önce yakınlaştırmada sunum yapan Latin Amerika ve İspanya'dan 40'tan fazla gazeteci son çocuk kitabı Süper köpek Perla (Penguen), Meksika'nın güzel çizimleriyle Sandy RodriguezBu bir anlamda çocukluğumuzdakilerin bir kısmıyla yeniden bağlantı kurmamızı sağlıyor.

İnci, böyle Kurtarılan iki köpekten birinin gerçek adı Uzun Denizin Yaprağı kitabının ünlü yazarının iki süper gücü var: nazik ve şefkatli, kendini sevdirir ve aslan gibi kükrer kendini savunduğunda. Basınla yaptığı toplantıda Isabel Allende'nin söylediği nitelikler “her çocuğun süper güçleri” olabilir.

Önümüzdeki perşembe, Penguin Kids'in yazı işleri müdürü Rosa Samper'ın dediği gibi, küçük kitap veya “albüm” şöyle: Latin Amerika'da satışa çıkacak. Dolayısıyla ilk soru, yetişkinlere yönelik romanlarıyla ve hepsinden önemlisi tarihi destanlarıyla tanınan bir yazarın nasıl bu kadar küçük çocuklar için bir kitap yazmaya başladığıydı.

Ekranın diğer tarafında belirir Platin saçları ve gözlerini aydınlatan fuşya rengi gömleğiyle 81 yaşındaki harika Isabel. “Yıllarca bana küçük çocuklar için kitap yazmamı söyleyen menajerim Johana'nın fikriydi bu. Torunlarım çocuk sahibi olmak istemiyor, bu yüzden yakın zamanda büyük büyükanne olmayacağım. Salı ve perşembe günleri torunuyla birlikte gelen komşum dışında, kız da İngilizce bağırarak içeri giriyor: Kitap! Kitap! Ona bir hikaye okuyabilirim ve sonra dondurma yeriz. Camila için bu bir oyun ve hayvanları çok seviyor. Bir kedisi ve bir köpeği var. Yani o Hayvanlarla olan ilişkiye çok uyarlanmıştır. “Bu ilişki kaybedilemeyecek kadar güzel” diye açıklıyor anlatıcı, Perla ile onu barınaktan kurtarıp evlat edinen Nico Rico arasındaki bu kısa ve güzel hikayenin kökenini.

Isabel Allende, Clarín Cultura'ya yeni çocuk kitabında başrolde yer alan köpeği Perla'nın portresini gösteriyor. Fotoğraf: Yakalama.

Bağışıklık sistemi

Isabel doğduğunda annesinin şöyle bir fikri olduğunu söylüyor: Bir çocuk hayvanlarla büyürse iyi bir bağışıklık sistemi gelişir.. “Sonra bana Etelvina adında bir Fransız bulldog köpeği aldı ve ben hiç hastalanmadım! O köpekten bir şey Perla'ya ulaştıoldukça kibirli hale gelen köpeğim” (bunu söylerken gülüyor).

Kitaptaki süper köpek çok güçlü bir mesaj veriyorÇünkü Nico'ya sadece nazik olmayı değil aynı zamanda fark edilmeyi de öğretiyor. savunmak Allende daha sonra basın toplantısında bunun çok önemli olduğunu böylesine şiddet dolu bir dünyada söyleyecektir.

“Kitaba dayalı olarak bu diyaloğu açmak ilgimi çekti” diye vurguluyor.

O zaman şunu söyle gerçek İnci şans eseri eve geldi. Perla'yı 27 yıldır evli olduğu eski kocası Willy Gordon kurtarmıştı. Ölümünden sonra, yazar köpeği “miras aldı” kabul edilen. “Kanalizasyon faresine benziyor ama cesur, kibirli ve ses tellerinde sorun olduğundan mastif gibi havlıyor. Onu çok seviyoruz ve ondan çok şey öğrendik.Her şeyden önce kendimize güvenmek ve yaşamda boşluklar kaplayarak ilerlemek” diyor mizah ve şefkatle.

Pearl hem kurguda hem de gerçek hayatta genişler ve kendinden daha büyük alanları kaplar. Ve güçlü bir mesaj var zorbalığa veya dışlanmaya maruz kalan çocuklar küçük olduklarında. Hikaye, Nico'ya her şeyin konuşulması gerektiğini söyleyen Perla tarafından anlatılıyor.

Bu kitap, diyor Isabel Allende, eşyaları masaya koyar. “Çocuk kendini kurban gibi hissettiğinde korkudan ve utançtan konuşmuyor. Perla'nın bu öğretisi sayesinde en küçük çocuklar başlarına gelenler hakkında konuşmaya teşvik edilebilir” diyor yazar.

Isabel bunu söylüyor Yazmanın kurallarından biri de sıkılmamak ne hikayeleriyle ne de içinden geçtiği türlerle. Şu ana kadar yalnızca daha genç bir üçleme yazdı Kartal ve jaguar, ama bu onun çocuklara yönelik ilk resimli kitabı. Yazmayacağı tek türün kişisel gelişim olacağını ve kendisinin de okumadığını ekledi.

İnci, ünlü

Resimli albümün konusuna gelince, yazarı Japon sevgilisi ne olmuş? icat etmesine gerek yoktu Hiçbir şey. “Perla var ve bir ünlü çünkü parkta kendisine saldıran kocaman bir köpeği korkutup kaçırmıştı. Bu olay bana tacizcilerin korkak olduğu ve onlarla yüzleşilmesi gerektiği fikrini verdi.”

Yetişkinlere veya çocuklara yönelik kitapların okuyucuların yaşamları üzerindeki etkisine ilişkin yazar şunları söyledi:Düşünce şeklinizi değiştirebilecek çok az roman vardır. okuyucu üzerinde gerçek bir etki yaratabilir. İnsan onu eğlendirmeyi, ona eşlik etmeyi, bir bağ kurmayı umuyor. Yetişkinler için yazıyorum ama onların fikirlerini değiştirmek istemiyorum. Benim için önemli olanı yazıyorum. Kölelik ya da mültecilik hakkında konuşuyorsam bu beni ilgilendirdiği içindir. Okuyucularımın da benim gibi düşündüğünü varsayıyorum. Ancak çocuklarla fikir ekebilirsiniz. Hikayelerle büyüdüm. Dedem tesadüflerle, gizli şeylerle, ruhlarla ilgili hikayeler anlatırdı. Bu yüzden hayatın gizemi bana doğal geliyor çünkü çocukluğumun hikayelerinde vardı. “Küçük çocuklar kendilerine anlatılan hikayelerden çok şey öğreniyorlar.”

Resimli kitabınız hakkında Sandy Rodríguez'in çizimlerine övgüde bulundu onunla mükemmel bir tamamlayıcı oluşturdu. “İllüstratör hikayenin yarısını koyuyor” dedi.

Değerlerin genç okuyuculara aktarımına ilişkin Allende, “Çocuklar gerçeği tek başlarına keşfetmek isterler. Onu ezmeni istemiyorlar. Çocuklar ergenlik çağına kadar fanteziye tutunurlar çünkü fantezi onlara güç verir. Hayal gücünde her şey mümkündür. Pearl'ün iki süper gücü çocukların sahip olabileceği güçlerin aynısıdır. Perla empatik, nazik ve sevgi dolu bir insan ve Rico ailesinin onu evlat edinmesini bu şekilde sağlıyor.. İkinci güç ise üzerinize basmak istediklerinde aslan gibi kükreyerek kendinizi savunmayı öğrenmektir. Annesinin ya da babasının kucağında oturan bir çocuk için kitap bir nesneden çok daha fazlasıdır. Bu sevgiyle bir bağdır.”

Anlatıcı, Isabel Allende'nin süper gücünün ne olduğu sorulduğunda şu yanıtı verdi: “Hikayeler anlatmakonları anlatmak için havada yakalayın. Başkalarının konuşmalarını hikayeye dönüştürmek için dinlemeyi severim”. Ve hayvanları seven sorumlu insanlara bir mesaj daha bıraktı: Lütfen satın almayın. Kurtarmak! Her zaman köpekleri kurtardım. Onlar bizi kurtardığı için bizim de onları kurtarmamız gerekiyor.”