İrlandalı ve Arjantinli bir sanatçı Cecilia Grierson'ı duvar resmiyle onurlandırdı

PiKe

Member
Renkli ve devasa bir duvar resminden, Cecilia Grierson, Arjantin'deki ilk kadın tıp doktoruHayırsever ve profesör dünyayı aydınlatacak İngiliz Mezarlığı'ndan ochavaElcano ve Del Campo caddelerinin kesiştiği noktada bir açık hava müzesi.

Ortak bir proje Arjantin'den sanatçılar Mabel Vicentef ve İrlanda'dan Friz (Marian Noone), “Sözler değil, şeyler veya eylemler” anlamına gelen “Res non verba” (Latince) başlıklı başlık, Grierson'un hayatına ve çalışmalarına saygı duruşunda bulunuyor. Ülkedeki ilk hemşirelik okulunu kuran öncü ve bugün AYNI olacak olanın öncüsü olan Buenos Aires Arjantin İlk Yardım Derneği'ni kurdu. Aynı zamanda ünlülerin de kurucusuydu. Arjantin Tabipler Birliği ve Ulusal Ebeler Obstetrik Birliği.

İrlandalı bir anne ve İskoç bir babanın kızı olan ve ülkemizde doğan Cecilia Grierson 2 Temmuz 1889'da UBA Tıp Bilimleri Fakültesi'nden aldı.. Çocukluğu Uruguay ile Entre Ríos eyaleti arasında geçti. 1870 devriminin aile ekonomisini etkilemesine kadar İngiliz okullarında okudu ve geri dönmek zorunda kaldı. Gençliğinde ailesine yardım etmek için öğretmenlik yaptı ve bu mesleğin ünvanını kazandı.

Bir doktor olarak davranış sorunları olan çocuklar için psikopedagojik bir klinik-okul kurdu ve öğrenme, ana ilgi alanları arasında kamu desteğiyle birlikte yer almaktadır.

Alicia Moreau de Justo ile birlikte Elvira Rawson ve Julieta Lanteri bu projenin öncüleriydi. kadınların medeni ve siyasi hakları için mücadele20. yüzyılın ilk on yılındaki tartışmalar ve protestolar tarafından yönlendirildi.

“Res non verba”, Britanya Mezarlığı'ndaki bir ochava'da Cecilia Grierson'u onurlandıran duvar resminin adıdır ve Mabel Vicentef y Friz tarafından yapılmıştır. Fotoğraf: Ignacio de Barrio.

Duvar resminde Cecilia Grierson yer alıyor. dev bir görüntü onun dünyasını temsil eden şeylerle çevrilidir. Onun kütüphaneonun iş çantası doktor olarak hemşireler, eserlerinin başlıkları. Tıbbi bir sandık var, bir resim Los Cocos, emekli olduğu Cordoba kasabasıBugün tüm ülkenin gurur kaynağı olan o öncünün dünyasını tanımlayan, yazdığı mektuplar.

Mirası için bir duvar resmi

Duvar resmi onun kapsamlı çalışmasına saygı duruşunda bulunuyor. Ancak Cecilia Grierson'un en büyük mirası birleşmektir öğretme ve iyileştirme sanatı.

Duvar resminin değerli katkısı var İrlanda Büyükelçiliği, Grafiti dünyası (duvar resminin yaratılmasından sorumlu olan kişi) ve İngiliz MezarlığıÜlkemizde İrlanda mirasına sahip kadınların çalışmalarını öne çıkarmayı amaçlayan İrlanda hükümetinin onayıyla (Grierson'un mirası İskoç olmasına rağmen).

İngiliz Mezarlığı, burada Grierson'ın kalıntıları dinleniyor, Chacarita semtinde Avenida Elcano ve Avenida del Campo'nun kesiştiği noktada bulunan ochava'yı sundu. Tüm süreç boyunca, Doctora Cecilia Grierson Vakfı'nın desteği.

Sanatsal çalışma işbirliğinden doğdu duvar ressamı Vicentef ve İrlandalı sanatçı FrizÖzellikle projeyi yürütmek için gelenler.

Duvar resmi İki metre yüksekliğinde ve on iki metre uzunluğundadır. Clarín Kültürü Eser hakkında daha fazla bilgi edinmek için sanatçılara danıştı.

“Res non verba”, Britanya Mezarlığı'ndaki bir ochava'da Cecilia Grierson'u onurlandıran duvar resminin adıdır ve Mabel Vicentef y Friz tarafından yapılmıştır. Fotoğraf: Ignacio de Barrio.

Friz, bir ziyaretin ardından ülkemizdeki İrlanda Büyükelçiliği'nin kültür alanından sorumlu Sarah Maguire ile zaten temas halinde olduğunu söylüyor. Brezilya'da gerçekleştirilen önceki proje. “Büyükelçilik, Buenos Aires'teki bir duvar resmi aracılığıyla İrlanda'nın Arjantin'le olan bağlarını kutlamak ve Cecilia Grierson'u anmak istedi. “Arjantinli bir sanatçıyla işbirliği yapma fikri böyle ortaya çıktı.”

Büyükelçilik, Mabel Vicentef ile temasa geçen Graffitimundo adlı şirketle temasa geçti. “Onunla bu duvarın tasarımında ve aynı zamanda fiziksel resim yapma eyleminde işbirliği yaparak inanılmaz bir deneyim yaşadım. Ayrıca Juan'ın duvar resmini yapmak için bize katılması nedeniyle de şanslıydık” diyor Friz. Cecilia Grierson'un hikayesini bilmiyordum.

“Hayatında pek çok şeyi başarmış büyüleyici ve olağanüstü bir kadındı. Cecilia'yı gözlerimizin önünde gerçekten insanlaştıran Cecilia Grierson Vakfı'ndan Anne ile konuşacak kadar şanslıydık. Vardı sıkı çalışma ruhu ve çok fazla kararlılıkIG hesabında renkli çalışmaları görülebilen İrlandalı sanatçı, ailesiyle olan bağı ve başkalarına yardım etme ve öğretme konusundaki kararlılığı inanılmazdı” diyor.

Friz sanatçı olarak çalışıyor ve büyük ölçekli duvar resimleri çiziyor. Ona göre sanat “birçok insan için pek çok şey ifade edebilir. Düşündürücü, zorlayıcı, eğitici olabilir ya da normalde gri olan dünyaya biraz renk katabilir. “İlk kez bir mezarlık projesine katılıyorum” diye sözlerini tamamladı.

Mabel Vicentef'in yorumu şu şekilde: Grierson hakkında doktor olması dışında pek bir şey bilmiyordum.. Ancak ilk Arjantinli doktorun figürünü Cecilia Grierson Vakfı'ndaki bir konuşma sırasında öğrendi “ve Hayranı oldum çünkü yedi kadın bir arada gibiydikadınlar için her şeyin bu kadar karmaşık olduğu bir dönemde” diyor Clarin Kültürü.

Vicentef genellikle büyük ölçekli duvar resimleri yapıyor. “Kriz zamanlarında olup bitenlere tanıklık etmek için sanat şarttır, çünkü kültürlerde veya sosyal olarak olup bitenlere kendini adamıştır. Kent sanatı aynı zamanda müzeye giren bir grup insan için değil, herkes için olma özelliği taşıyor.”

Mabel, “Friz'le çalışmanın güzel olduğunu söylüyor; ilk başta o İrlanda'lıydı, ben de Arjantin'den geliyordum ve iki stili nasıl yakalayabileceğimizi görmeye çalışıyordum. Temel mesele, pek çok yönü olduğundan ve bizi çok grafik bir okul meselesiyle baş başa bırakmadığından, onu nasıl temsil edeceğimizdi. Fikirleri bir araya getirmek, tarzları birleştirmek çok güzeldi ve çok da iyi sonuç verdi.. Duvarda buluştuk, boyamaya başladık. “Harika ve çok olumlu bir deneyimdi.”

Ayrıca Arjantinli sanatçı için bu, ilk kez bir mezarlıkta resim yapmasıydı; bu deneyimi çok ilginç olarak tanımladı ve onu bir iskelede asılı çalışırken gören komşuların iyi enerjilerini vurguladı.

İngiliz mezarlığı, müze

Her ne kadar başlangıçta Arjantin'de ölen İngilizleri ve soyundan gelenleri gömmek için açılmış olsa da, Bugün diğer milletlerden ölen insanlara açık bir alandır..

İngiliz mezarlığı Buenos Aires'in miras mücevheridir. İlkbahar ve yaz aylarında açık hava müzesi haline gelen Shakespeare ve İngiliz oyun yazarlarının eserleri için ortam, güzel iç şapelinde konserler veren, okuldan eve geldiğimizde yediğimiz kurabiyeler gibi çocukluk anılarımızda yer alan isimleri tespit ettiğimiz yürüyüşler sunan, aynı zamanda ait olduğu topluluğa açılma mesleğini de taşıyan. Alman mezarlığının sınırındadır.

Mezarlık Hafta sonları ziyarete açıktır. Günümüzde birçok ülkede mezarlıklar, tarih ve yaşam hakkında çok şey öğrenebileceğiniz kültürel programlar ve turlar yoluyla mimarilerine değer verilen kültürel alanlardır.