İngiltere: Enflasyonda sert artış – BBC News Türkçe

PiKe

Member
İngiltere: Enflasyonda sert artış – BBC News Türkçe15 Temmuz 2014

Kılık-kıyafet, pabuç, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışı nedeniyle İngiltere’dahi haziran ayında hızlı artım yaşandığı bildirildi.

Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Mayıs ayında yüzde 1,5’ten Haziran ayında yüzde 1,9’a çıkarken, kadın giyimindeki fiyat artışı yerde yükselişte etkili oldu.

Havayolu ücretleri ve mobilya fiyatlarının bile enflasyon artışında etkili olduğu bildiriliyor.

Yeni oranlar İngiltere Merkez Bankası’nın yüzde 2 hedefinin altında.

TÜFE geçtiğimiz son 7 ağrı süresince yüzde 2 hedefinin altında kaldı.

Enflasyon rakamlarının açıklanması sonrasında İngiltere para birimi sterlin dolara karşı üstün kazanarak son üç çeyrekteki en yüksek performans olan 1,7144 abd seviyesine artık.

Uzmanlar, TÜFE’deki artışın son zamanlardaki yüzde 0,5 ile rekor az seviyelerde tutulan faiz oranında artışı tetikleyebileceğine uyanıklık çekiyor.

Markit’in göz ekonomisti Chris Williamson, İngiltere Merkez Bankası’nın kasım ayında faizleri arttırabileceğini söyledi.

World First isimli özyazı firmasının göz ekonomisti Jeremy Cook ise artışın yetişkin sürpriz olduğunu dile getirdi.

Ocak ayından festekiz enflasyonun ilk kez yerde kadar arttığına uyanıklık cazip Cook, yeni veriler sonrası politikalarını yeniden gözden geçirmesi için dikkatlerin İngiltere Merkez Bankası’na çevrildiğini söyledi.

Konut fiyatlarında artım

Öte yandan Ulusal İstatistik Enstitüsü verilerine göre İngiltere’dahi konut fiyatları Mayıs ayında yüzde 10.5 arttı.

Yeni veriler son 4 yıldaki en yüksek artışa yatak geliyor.

Emlak piyasasını özellikle Londra’daki konut fiyatlarındaki artım tetikledi.

Londra’daki konut fiyatlarındaki yıllık artışın yüzde 20.1 olduğu belirtiliyor.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.