“Gerçek ütopya içimizdedir”

PiKe

Member
O sevmiyor Diamela Eltit basit cevaplar ver karmaşık problemlerson romanında olduğu gibi “olay örgüleriyle dolu” benzersiz bir zenginlik yoğunlaşmasına işaret ediyor, bir nevi Diogenes'in kötülüğü gibi biriktirmek adına biriktirmek. “Dünyanın az sayıda sahibinin yaptığı şey, toplumsal yüzeyleri yaralayan ve çatlatan bir yoğunlaşma.” Öyleyse konuş Clarín Kültürü: yerçekimi teması üzerine metaforları zincirleyen ilkel bir düşünceden insan hatası (Seix Barral), deneyimli Şilili yazarın, bir grup ailenin yakın gelecekte tahliye edilmesini ele aldığı yer. isimsiz güçlü bir şirketsanki anonimlik görünmez zulmünü güçlendiriyormuş gibi.

Durdurabilecek hiçbir kural yok mevcut kapitalizmin acımasız genişlemesiBir şirketin cezasızlık ve şiddet yoluyla uyguladığı sürekliliğin zarar verici kapasitesini fark etmesinin hiçbir yolu yoktur. bir dizi yasa, bürokrasi, mali düzenleme ve aynı zamanda romanın ikinci kısmı olan “Güç”ün başında yazılan vahşi baskılar: “Hakaretler, çığlıklar, popo darbeleri, itmeler, çekmeler, yumruklar. kafada, yüzde, sırtta, bacaklarda, çok fazla. Acı. Düşüşümüzün hain hızını engellemenin hiçbir yolu yok. Yapamayız. Hayatta kalmak için, evet, bloktaki tüm evleri yerle bir eden bu ani toprak çöküşünün ortasında hayatta kalmak için saçlarıma yapışan bir çaresiz fare sürüsünün yanında ters bir kraterin derinliğine doğru düşüyoruz (…) ”.

Hepsi rehberliğinde yukarıdan bir ses –bir romanda birden fazla bakış açısına sahip olan tek roman bu değil ama öyküde benzersiz bir gücü var–, esrarengiz, yalnız ve sessiz bir baykuşmuhteşem genetiğe sahip, iki bin yıldan fazla yaşında, turuncu ve biraz sarı gözlü ve “en yıkıcı gölgeler, bir ajan tarafından kontrol edilen belirli bir ağaç grubunun dalları arasında gizlenmiştir” gibi şeyler söyleyen Şirket, tüm zamanların en güçlüsü. Otoritesi bükülür, dönüşür, yeniden şekillenir. Basmak. Kör. Tahrip etmek Gece bana ait. Burası benim alanım ve benim bölgem.”

Diamela Eltit (Santiago de Chile, 1947), romanların yazarı Lumperica (1983), Ateş asla asla (2007), et vergisi (2010) ve Eklemek (2018) ve bunun gibi makaleler Hayati bulgular (2008) ve Kopyalar (2016), kitaplar İngilizceye, Fransızcaya, İtalyancaya ve Yunancaya çevrildiler.Ile konuştum Clarín Kültürü avatarları hakkında insan hatasıKitap Fuarı'nda Arjantinli hayranlarına sunduğu son yazısı.

2022 Kitap Fuarı'nda Diamela Eltit ve Matilde Sánchez arasındaki Clarín standındaki konuşma Fotoğraflar: Emmanuel Fernández.

–Gece baykuş sesiyle başlayıp, diğerlerinin yanı sıra hayvana dönüşen rahibelere kadar uzanan seslerin ve metamorfozlarının mimarisini nasıl inşa ettiniz?

-Henüz oldu. Belirli karakterlerin “başkalaşım” riskinin ötesinde bu gerekliydi. Ama gerçek şu ki yazı beni (el ele) bedenlerin değişmesine sürükledi ve ben de romanın bana dayattığı mantığı takip ettim.

–Gece tam da bir dekor, bir estetik unsur olarak karşımıza çıkıyor. Karanlıkta ve onun kıvrımlarında ve dönüşlerinde sizi ne etkiledi?

–Gece, karanlık, yaşadığımız hayatın en karmaşık alanlarından biridir, uyku ve uykusuzluktur, kaygı yatağın yanında ya da ayakucunda saklanabilir. Veya geçimimizi sağlamaya yetecek kadar paramız olup olmayacağı konusunda şüphe ortaya çıkıyor. Gece cinselliği ve cinselliğin geleneklerini teşvik eder; öfke, saygının olmayışı veya dinlenecek ve umarım sessiz kalacak bir yere sahip olmanın huzuruyla tetiklenebilir. Gece bir bakıma olağanüstü çünkü düşünce çoğalıyor. Parti gecesi mi, yoksa akıl almaz yalnızlığın gecesi mi ve neden devam ediyor?

–Bir röportajınızda romanın belirsizliğe gömülmüş, yavaş bir süreç olduğunu söylemiştiniz. Yazarın, eserinin yanı sıra, onun tanıtımına da büyük bir enerji ayırması gerektiği görünen bugünkü yaratılış zamanını nasıl görüyorsunuz?

–Benim edebi yerim yazmaktır, benim durumumda her zaman mektubun benden gerektirdiği yavaşlığın ortasında. Yazmanın, özellikle de kurgunun getirdiği ayrıcalığı bıraktığım yer burası. Elbette iştir ama aynı zamanda zevktir çünkü arzuya itaat eder. Şahsen Ben kendimi kitaplarımın yayılmasına değil, yazı üretmeye adadım, bu benim için gerekli değilBir roman üzerinde çalışırken birçok şüphe, güvensizlik ve sürpriz beni sarsıyor. Enerjim her zaman oradaydı ve son sayfaya geldiğimde kendimi çok iyi hissediyorum. Ama aynı zamanda yazılanların tanıtımını yapmak da çok fazla. Bin yıldır yazdığım bu böyle. Ama elbette yazan insanlar istediklerini yapmalı. Bu zamanın yağışa, akut olma ve olma ihtiyacına yol açması mümkündür.

–Son zamanlarda hangi Latin Amerikalı yazarları okudunuz, hangileri ilginizi çekti?

–Evet, çok okudum ama şimdi okumaya geri döndüm, 19. yüzyılın sonlarını ya da 20. yüzyılın başlarını düşünüyorum, diğerlerinin yanı sıra Alberto Blest Gana, Marta Brunet, Augusto D'Halmar gibi Şililileri okuyorum. Zamanın katlanmasıyla ilgileniyorum yani güçlerin, ittifakların tekrarıözgürleşme hareketleri ve onların gerilemeleri, sistemlerin en çok kuşattığı beden olarak kadınlar. Kısaca toplumsal tahayyülün sömürgeleştirilmesi.

2022 Kitap Fuarı'nda Diamela Eltit ve Matilde Sánchez arasındaki Clarín standındaki konuşma Fotoğraflar: Emmanuel Fernández.

– Mahalle insan hatası Herhangi bir Latin Amerika şehrininki olabilir. Barınma sorunlarıyla, araziye erişimle, sosyal eşitsizlikleriyle. Sosyal çerçeve olarak ilginizi çeken herhangi bir şey var mıydı, sizi hikayeye yönlendiren ilk düşünceler veya görüntüler var mıydı?

–Şehirlerimiz araziye değer ve fiyat veriyor, en yoksul sakinleri segmentlere ayırıyor ve hatta damgalıyor; öyle ki, bunlar çok farklı koşullar olan yoksulluk ve suçu birbirine karıştırıyor. Zenginlik bölgelerini değiştirir, bölgelerini yeniden düzenler, zayıf sakinlerin bir tür yağmalanması gerçekleşir Değeri artan yerlerde bulunuyor. Şili'de diktatörlük sırasında 5.000'den fazla insanı sınır dışı ettiler; Santiago'nun yüksek değere ulaşmış bir bölgesinde yer alan Villa San Luis'te yaşayan insanlar, dramatik bir şeydi. Şili'de bugün zenginlik tepelerin üzerindeneredeyse eğlenceli, ama burası en iyi kliniklerin, özel okulların gittiği yer, hepsi çok sevimsiz bir aurayla çevrili.

–Romanda distopik, hatta distopik kurgularla dolu bir dünyada ütopyayı düşünme fikri var.

–Toplumsal tablonun çok belirsiz olduğunu biliyorum, bugün çok karmaşık, mutant, tuhaf “ben”in çok basit, hatta yorucu bir şekilde kullanıldığını anlıyorum. Distopik yapımlarda bile “selfie” yazılarının çoğaldığını düşünüyorum. Ancak benim açımdan, Gerçek ütopya bizde, var olan ve bir arada var olan birden fazla toplulukta yatıyor gerekli farklılıklar dahil. Tüketicilikteki güvenliği yalnızca topluluk baltalayabilirBorç ve onun çıkarları demokraside yatmaktadır. Borcun borçtan geldiğini, yani sahip olmadan sahip olmak anlamına geldiğini unutmamak gerekiyor ki bu bana gündelik gerçekliklerde oluşan bir distopya gibi geliyor. O zaman ütopyanın yaşama eylemini hafifletmek, mahalleye dönüş, şiddeti delmek ve popüler maçoluğu ortadan kaldırmak olacağını düşünüyorum.

– Romanda bloğun sözcüsü, direnişi örgütleyen ve kurumsal yıkım karşısında, neoliberalizmin vahşeti karşısında bir topluluk ağı kuran çok ilginç bir karakter. Bugün Latin Amerika'da yaşanan ve elbette evrensel olan, yuva kaybı gibi kökten sökücü bir çatışma bağlamında liderlik ile gruplaşma arasındaki ilişkiyi nasıl düşünebiliriz?

–Sözcü romanda konuşkan, zeki, sade bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Bir örgüte üye olma yeteneğine sahip genç bir kadın, bunu her örgütlenme biçiminin neoliberal sistemin vaaz ettiği bireyciliğe karşı bir direniş merkezini ima ettiği anlamında söylüyorum. Şimdi, En büyük sorun gücün adil dağılımı, onu değiş tokuş etmek, ötekini tanımak, mizah sahibi olmak. Başkalarıyla birlikte gülün. Ölçemediğimiz ama dijital kapitalizmin aşırı genişleyeceğini öngören bir teknolojik devrim yaşıyoruz. Yapay zeka ve onun akıllara durgunluk veren ilerlemesi, dijital bir Tanrı olasılığının habercisidir. Bedenlere ve onların üç boyutluluğuna ne olacak? Bu bağlamda görev, halihazırda içinde yaşadığımız teknolojiyi inkar etmeden, bana öyle geliyor ki topluluklar, yani bağlantılı, destekleyici, saygılı bloklar oluşturmakta yatıyor.

insan hatasıDiamela Eltit (Seix Barral) tarafından.

Diamela Eltit temel

• 1947'de Santiago'da doğdu ve Şili ve Católica üniversitelerinin Edebiyat bölümünden mezun oldu.
  • Şili Metropolitan Teknik Üniversitesi'nde profesör ve New York Üniversitesi'nde Seçkin Küresel Profesördür. İngiltere'deki Cambridge Üniversitesi'nde Simon Bolívar Kürsüsü'nü (2014-2015) yürüttü. Berkeley, Columbia, Stanford, Johns Hopkins, Virginia ve Pittsburgh üniversitelerinde misafir profesör olarak bulundu.
  • José Donoso Ibero-Amerikan Anlatı Ödülü'nü (2010), Şili Santiago Belediye Edebiyat Ödülü'nü (2017), Şili Ulusal Edebiyat Ödülü'nü (2018), Carlos Fuentes Ödülü'nü (2021) ve FIL Ödülü'nü kazandı. Sivil Toplum Fuarı'nın Romantik Dillerinde Edebiyat Juan Rulfo Latin Amerika ve Karayipler Edebiyatı Ödülü (2021).
  • gibi romanlar yayımladı. Lumperica (1983; Seix Barral, 1998), Ülkem için (1986; Seix Barral, 2007), Dördüncü dünya (Gezegen, 1988), et vergisi (2010), Özel Kuvvetler (Seix Barral, 2013) ve Eklemek (Seix Barral, 2018), diğerleri arasında. Ayrıca deneme kitapları da yazmıştır.