Geleneklerle gelecek arasında kalan dokuz ilin görüntüleri

PiKe

Member
Bir panorama açık farklı yapımlar oluşturulan Arjantin'in dokuz eyaletinden Küratörün önerdiği şey bu. Rodrigo Alonsoalanında geniş deneyime sahip olan video sanatıbirkaç yıldır kendi alanına sahip olan ve daha sonra büyük kolektif sergilerin bir parçası olarak dahil edilen bir tür projenin görünürlüğünü yeniden sağlamak.

Odaların kurtarılması CCK'nın ikinci katı farklı boyutlarda ekranlar ve kurulumlarla, Burası benim yerim Her sanatçının önerdiği şeyden keyif almaya ilginç bir geri dönüş. Ülkemiz kadar geniş bir coğrafyada, kişinin yaşadığı yer aracılığıyla olayları, hatıraları, bağları, duyguları ve duygulanımları yeniden ele geçirmek, küratöryel metnin vurguladığı gibi, sadece bölgeyle ilgili değil, aynı zamanda içinde yaşayanların onu özel bir şekilde yorumladığı bir alan.

“Bir Sahil Gecesi Rüyası”nda Agustín Miguez (Santa Fe, 1988) bizi içine çekiyor oluşturulan bir manzara video kliplerden, fotoğraftan, sanal gerçeklikten, dijital animasyondan ve video oyunlarından elde edilen kaynakların kesişmesinden. hipnotikrenkli ve yerli kültürlerin mitlerini ve efsanelerini canlandıran güzel görüntülerle.

Federico Falco ve Patricia Viel'in eserlerinin bulunduğu odanın görünümü. Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı. Fotoğraf: CCK'nin izniyle.

genişletilmiş gerçeklik

Joaquina Salgado, Elena Radiciotti ve Florencia Ondona Genişletilmiş gerçeklik (XR) deneyimleri, etkileşimli sanal alanlar ve görsel-işitsel performanslar yaratıyorlar ve her biri hem dijital üretimden hem de sesten görselliğe deneyimlerine katkıda bulunuyor. “Retorno”da bir karakter, indiği bir manzarayı keşfediyor. duyularınızın aşırı uyarılması.

Marcela Bosch ve Lucas Aguirre
Her ikisi de Córdoba'dan olan “Axis Mundi”de başkarakter olarak insanlar, para ve toprak arasındaki ilişkiyi sorguluyorlar havadan karanfil çizimi mevcut banknotlardan bazı verilerin iki boyutlu ve üç boyutlu arasında gidiş-dönüş olarak kurtarıldığı bir atmosferde hareket ediyor.

Pablo Radice (Buenos Aires, 1986) 2016 tarihli “Templanza”da şu temele dayanan bir deneyim önermektedir: kuzey Arjantin'in çöl bölgeleri post prodüksiyon ve özel efektlerle kentten farklı bir zamansallığı birleştirmek.

Pablo Radice, Guido Yannitto ve Soledad Dahbar'ın eserlerinin bulunduğu odanın görünümü.  Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı.  Fotoğraf: CCK'nin izniyle.
Pablo Radice, Guido Yannitto ve Soledad Dahbar'ın eserlerinin bulunduğu odanın görünümü. Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı. Fotoğraf: CCK'nin izniyle.

James Şarlman (Buenos Aires, 1977) “Mesaj ortadan kaldırıldı” makalesinde bazı teknolojinin kat ettiği veya aracılık ettiği iletişim 3D modelleme ile yapılan kahramanları kullanma.

Walter Tolaba (Catamarca, 1987) 2022'de “Milenyum Taşlarının Uyanışı” başlıklı bir performans sergiliyor; burada kullanılan prosedürler arkeolojitozun altında gizlenmiş bir grafik işareti ortaya çıkarmak için taş yüzeyini yıkar. Soledad Dahbar (Salta, 1976) aynı zamanda doğal sahneler ve 2013 tarihli “Represa en el Valle”de farklı karakterlerle oynuyor. biraz tuhaflık sanatçının 2010 yılında kendi ilindeki terk edilmiş madenlerin kurtarılmasıyla ilgili yaptığı bir dizi röportajdan ortaya çıkan bu eser.

kız kardeşler Suyai ve Malen Otaño (Neuquén, 1987) “Firme”de bölünmelere ve çatışmalar küratörün önerdiği gibi, bir nehirle ayrılan iki kız kardeş arasındaki kardeşlik ilişkilerinde ortaya çıkan olaylar.

Diğer dünyalar için duman sinyalleri, 2020, Patricia Viel.  Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı.  Fotoğraf: CCK'nin izniyle.
Diğer dünyalar için duman sinyalleri, 2020, Patricia Viel. Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı. Fotoğraf: CCK'nin izniyle.

Manzara ve konu arasındaki ilişkiler

Patricia Viel (Santa Cruz, 1975) 2020 yılında yaptığı “Señales” serisini, Patagonya bozkırlarının manzarasını dünyayla bağlantılı olarak getiren üç ekranla sergiliyor. renkli ışık sinyalleri, duman yerli kültürler tarafından atalardan kalma bir mesafe iletişim biçimi olarak kullanılmıştır. Projeksiyonların geniş formatı, renk kontrastıyla birlikte, iletişim için bir metafor görevi görmenin yanı sıra güneydeki bir bölgenin çevresine dair bir yansıma olarak da çalışıyor. manzara ve konu arasındaki ilişkilerdoğa ve yapaylık arasında.

Corrientes Maia Navas Aynı zamanda “Intimate Coğrafyalar”da kendi bölgesinin manzarasına da hitap ediyor ve burada “Asterion'un Evi” hikayesiyle bir diyaloğu yeniden yaratıyor. Jorge Luis Borges'Devlet, bilim ve teknoloji arasındaki güç dinamiklerinde sömürgeciliğe bağlı yaşam deneyimleri ve direnişler' yoluyla.

Kordoban Jorge Castro parçası olan bir çalışma olan “Humberto Primo”da dikkat çekmektedir. Çözgü Manzarası, yoldan geçenlerin yakalanması Córdoba'daki Abasto'nun köşesinde gerçekleştirilen bu dalış dijital hata. Ufuk başrol oynuyor Guido Yannitto (Mendoza, 1981) 2005 yılındaki “Equilibrio” adlı çalışmasıyla Federico Falco (Córdoba 1977) 2003 tarihli “Genel Düzlemde Ufuk Çalışması” adlı çalışmasıyla, bunu kendi coğrafyasının bir temsili olarak ele alarak bireysel ve aile geçmişi, hafıza, deneyimler ve yokluklarla bağlantılı hale getirdi.

Temperance, 2016, Pablo Radice.  Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı.  Fotoğraf: CCK'nin izniyle.
Temperance, 2016, Pablo Radice. Burası benim yerim: Rodrigo Alonso'nun küratörlüğünde çağdaş Arjantin video sanatı. Fotoğraf: CCK'nin izniyle.

Camilo Guinot 2014'ün “Medeniyet ve Manzara” bölümünde araştırıyor Antarktika ortamı insan varlığının minimum düzeyde olduğu yer, insanlarla doğa arasındaki bağlantıları araştırıyor. Fabiana Barreda 2007 tarihli “El Jardín de Eva” adlı model ve plazma içeren bir video enstalasyonuyla, aktardığı dinginliği işlerine taşıyor. İncil'deki kadın vücudu Etrafında doğa yaratıyor gibi görünüyor.

Bu çok çeşitli hikayeler, bölgeler ve potansiyeller içerisinde ziyaretçi, küratör Alonso'nun önerdiği gibi 'gelenekler ve gelecek arasında parçalanmış görüntüleri' keşfetmeye davet ediliyor.