Enflasyon Ağustos’ta beklentilerin üzerinde arttı

PiKe

Member
Enflasyon Ağustos’ta beklentilerin üzerinde arttı3 Eylül 2014

Ağustos’ta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,42 arttı.

Ekonomistler Ağustos ertesi için yüzde 0,03’lük küçük tek düşüş bekliyorlardı. Böylece enflasyon yüzde 0,09 ile beklentilerin üstünde artık.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ağustos ayına ilişkin TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini açıkladı.

Enflasyon verileri öncesinde 2.17 civarında işlem gören abd/TL’dahi veri sonrasında yetişkin tek varyasyon olmadı.

TÜFE’dahi aylık hoş en yüksek artım yüzde 1.64 ile lokanta ve oteller grubunda gerçekleşirken; ana harcama grupları itibariyle endekste yer saha gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0.89, eğitimde yüzde 0.75, türlü mal ve hizmetlerde yüzde 0.65, sefahat ve kültürde yüzde 0.59 artım gerçekleşti.

Aylık en fazla düşüş gösteren grup ise yüzde 4.92 ile giyim ve pabuç oldu. Alkollü içecekler ve tütünde yüzde 0.46, ulaştırmada yüzde 0.06 düşüş gerçekleşti.

TÜFE’dahi yıllık hoş en yüksek artım, yüzde 14,73 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Bunu, yüzde 14,44 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 9,64 ile ev eşyası, yüzde 9,45 ile ulaştırma, yüzde 9,08 ile sağlık grupları izledi.

TÜİK verilerine göre, geçen ağrı zam şampiyonu kiraz oldu. Kirazın fiyatı yüzde 37,67 artım gösterdi. Bu ürünü fiyatı yüzde 34,68 kalan limon ve fiyatı yüzde 21,01 kalan salatalık izledi.

Ağustosta fiyatı en sayı artım gösteren başka ürünler arasında yüzde 18,37 ile patlıcangillerden, yüzde 17,70 ile yurt içi tek hafta ve henüz fazla süreli turlar, yüzde 11,27 ile kabak, yüzde 9,45 ile yumurta, yüzde 5,37 ile mercimek, yüzde 4,99 ile şarap, yüzde 4,59 ile ak peynir, yüzde 4,07 ile şehirlerarası otobüs ücreti yer öncü.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.