“Edebiyat dünyayı değiştiremez”

PiKe

Member
Yazar Salman Rüşdi Pazartesi günü, edebiyatın “dünyayı değiştiremeyeceğini” ve “yalanlarla dolu bu dünyada” “edebiyat, şiir ve romana sahip olmadıkları bir güç ve güç verilemeyeceğini” ifade etti. “yanlış anlatılar” hakim. O İngiliz-Amerikalı yazar Hint kökenli (Mumbai, 1947) bu Pazartesi günü bir etkinliğe katıldı. Madrid Athenaeumuyazarla konuştuğu yer Javier Cercas ve gazeteci Montserrat Dominguez son anı kitabının İspanya'daki tanıtımı vesilesiyle Bıçak: Suikast girişimi sonrası meditasyonlar.

anlattığı bir çalışma 12 Ağustos 2022'deki suikast girişimiNew York'un kuzey kesiminde bir konferansa katılırken ve olaydan 35 yıl sonra Ayetullah Ruhullah Humeyniİran'ın merhum lideri onun ölümü için çağrıda bulunan bir 'fetva' veya ferman yayınladı 1988'de Şeytan Ayetleri'ni yazdıktan sonra.

Rushdie, Cercas'la yaptığı diyalogda kitabının “özellikle bedensel olduğunu çünkü fiziksel kavgayı ve dönüşüm sürecini anlattığını” kabul etti. Yaşadığımız aşağılanmayı görüyoruz vücudumuzun kontrolünü kaybediyoruz. “Bu açıklama korkutucu olabilir” dedi.

Tedavisinin ayrıntılarını da şöyle anlattı: “Binlerce doktora gittim, yaşadığım deneyimlerden bir tanesi de doğrudur. Hayatımda hiç olmadığım kadar bedenime bağlı olduğumu hissettim.. Eğer bir sporcuysanız onunla günlük bir bağlantınız vardır, ancak bir yazarsanız masa başında oturursunuz ve ne yediğiniz veya fiziksel aktiviteniz ile pek ilgilenmezsiniz. Vücudumu her zamankinden daha fazla düşünmek zorunda kaldım.

Yazar Salman Rushdie (i) İspanya'daki son kitabı “Cuchillo: cinayete teşebbüs sonrası meditasyonlar”ı bu Pazartesi Ateneo de Madrid'de İspanyol yazar Javier Cercas ile birlikte sundu. EFE/ JJ Guillén

Rushdie, “Bu konuya mizah dışında yaklaşmanın başka bir yolunu düşünemiyorum” diye ekledi. Okuyucu için istediğim şey bu çok tuhaf tıp deneyimimde bana eşlik edebilirdi, hastane dünyasının. İyileşmem altı ay sürdü. “Düz bir süreç değildi, inişler ve çıkışlar oldu”

Bir kitabın etkileri

“Dünyayı edebiyat yoluyla değiştiremezsiniz. Bir kitabın doğrudan etki yaratması çok nadirdir. Adamın içinde. Dehşet ve vahşetle karşı karşıya kaldığımızda edebiyat bununla nasıl yüzleşebilir?” diye sordu.

Yazara göre bu “çok zor” ve “bu savaşlar (Ukrayna ve Filistin)” karşısında pişmanlık duyuyor. çok “çok az yararlı şey” var yaratıcıların yapabileceği şey: “Ukrayna'da savaştan acı çekenlerin sesi olabilirsiniz, bu sesleri yükseltebilirsiniz ve bu, yazarların kurbanları desteklemek için yapabileceği bir şeydir.”

“Putin Ukraynalıların Nazi olduğunu söylüyor ve son seçimin sahtekarlık olduğunu söyleyen Trump'ımız var ve bunun böyle olduğunu ve son seçimin ondan çalındığını düşünen birçok Amerikalı var ve bu çok tehlikeli bir durum“, iddia etti.

Yazar Salman Rushdie (i) son kitabını İspanya'da sundu, Bıçak: Bir suikast girişiminden sonra yapılan meditasyonlar İspanyol yazar Javier Cercas ile bu Pazartesi Ateneo de Madrid'de.  EFE/ JJ Guillén
Yazar Salman Rushdie (i) İspanya'daki son kitabı “Cuchillo: cinayete teşebbüs sonrası meditasyonlar”ı bu Pazartesi Ateneo de Madrid'de İspanyol yazar Javier Cercas ile birlikte sundu. EFE/ JJ Guillén

“Kendimizi bize sunulan ve bize aşılanan sahte anlatılarla dolu bir dünyada buluyoruz, eğer kendinizi hikaye anlatıcılığa adarsanız bu konuda bir şeyler yapmalısınız ve romancılar çoğu zaman gerçeği garip bir şekilde söylerler“, dedi Javier Cercas'ın “ironist” olarak tanımladığı Rushdie gülerek.

Rushdie de şunu doğruladı: “fanatizm mizahı dışlar”bu yüzden bu eserinde onu kullanmaya karar verdi: “Mizah, fanatizme bir tepkidir çünkü fanatizmin sahip olmadığı bir şeydir. Korkunç bir fanatizm eyleminden doğan bu kitap ve Oldukça eğlenceli bir kitap.Olmaması gerekiyor ama öyle, hafif, komedi dolu, bunlar şaka ya da eşek şakası değil, mizah.”

Konuşması sırasında, Hastanede geçirdiği süreyi değerlendirdiTıpkı kitapta olduğu gibi, başrol oynadığı bir etkinliğin seyircileri arasında bulunan bir adam tarafından nasıl bıçaklandığını hatırladı. Ona “ölme, ölme” diyen bir “ses” duydu.

“Benimle konuşan o hayati gücün durumun üstesinden gelmemi sağladıBu belki de hepimizin sahip olduğu bir şey, belki de farkında olmadığımız bir hayatta kalma içgüdüsü” diye ekledi.

Yazar Salman Rushdie (i) son kitabını İspanya'da sundu, Bıçak: Bir suikast girişiminden sonra yapılan meditasyonlar İspanyol yazar Javier Cercas ile bu Pazartesi Ateneo de Madrid'de.  EFE/ JJ Guillén

Rüşdi, 'fetva'nın ardından korkuyla ilişkisini yeniden kurdu: “Tehlikeden kurtulduğumu sanıyordumsadece Amerika Birleşik Devletleri'nde değil. Aradan 25 yıl geçti ve her şeyin sürekli değiştiği bir dünyada yaşıyoruz. Sakince dünyayı dolaştı. Evet, asgari düzeyde dikkatim vardı” diye açıkladı.

“Normal” bir hayatla büyük güvenlik önlemleriyle çevriliyazar, saldırısının yazarıyla konuşmayı reddettiğini çünkü “sıradanlığa” cevap vereceğini düşündüğünü ve bu nedenle “roman becerilerini” kullanmayı seçtiğini açıkladı.

Cercas, “Saldırganla görüşecek misiniz?” diye sordu. “Evet, bu doğru Seninle şahsen tanışmayı düşündüm –Rushdie kabul etti. Ancak ilk etapta bu mümkün değildi çünkü avukatı buna izin vermeyecekti. Aynı odada olmamızı istemedim. Ayrıca bu konuşmadan bir sonuç elde edeceğimi sanmıyorum. Bu çocuğun kalbini açacağından, samimi olacağından ve bana vereceği tek şeyin hazır cümleler olacağından şüpheliyim” diye düşündü.

Konuşması sırasında, Gabriel García Márquez'e hayranlığını itiraf ettitanışmadığı ama telefon görüşmesi yaptığı; Bu İspanyolca edebiyat aşığı, “García Márquez İngilizce anlamadığını söyledi ama sanırım anladı ve İspanyolcam oldukça kötüydü, elimizden geldiğince konuştuk ama çok eğlenceliydi” dedi.

Marina Artusa ve acentelerden gelen bilgilerle.