“Doğum koğuşları büyülü gerçekçiliğin anlatım alanıdır”

PiKe

Member
“Aricia sezaryen ameliyatından sonra iyileşiyor. Vücudunun değiştiği hissine kapılıyor, aynı zamanda dünyayı algılama şeklinin ve kocası Mauro ile olan ilişkisinin de değiştiğini. Anne olduğunda başının bedeninden giderek uzaklaştığını hisseder ve kendisinin bir parçası olduğunu fark eder. yüzen kafaları olan bir kadın soyu birkaç nesildir periyodik olarak bir araya gelenler. Annelikbu sismik bölge edebi malzeme olmaya devam ediyor. işte başlıyor BoşluklarÜnlü Kübalı yazarın en son romanı Elaine Vilar MadrugaBookmate'te okunabilir.

1989 yılında Havana'da doğan Elaine Vilar Madruga, genç seslerden biri en önemlisi Güncel edebi Küba. Anlatıcı, şair ve oyun yazarı, Tiyatro Sanatları bölümünden mezun oldu ve yaratıcı yazarlık öğretmenidir. Arjantin'de romanı Sineklerin zulmü Ağızdan ağza tavsiye edilen okumalardan biri haline geldi.

Bu yüzden, Boşluklar ayrıca ilgi uyandırdı, özellikle de yazarın doğum koğuşları dünyasındaki gelişmelerdoğumları, sezaryenleri ve lohusalıkları büyülü gerçekçiliğiyle, hem fiziksel hem de duygusal tüm boşluklarımızı dolaşan metaforlar ve imgeler sayesinde, büyülü gerçekçiliğiyle anlatıyor. olması gerekene meydan okuyor ve sağduyu. Bu çalışmayla ilgili konuştu yazar ile Clarín Kültürü.

–Annelikte büyülü gerçekçilik nedir?

–Annelik (çoğul olarak öyle, çünkü anne olmanın hepsi biyolojik olmayan pek çok yolu var) yazılarımda uzun zamandır yanımdaydı. Bunlar şüphesiz büyülü gerçekçiliğin anlatı alanıdır. Anneliğin biraz doğaüstü bir süreci var. Mümkün olanın sınırlarını aşın. Eskiyi inkar etmeyen yeni bir dünya görüyor. Yanıtların yanı sıra şüpheler de ekiyor, yeni soruların yanı sıra yanıtlar da ekiyor. İlgimi çeken büyülü gerçekçilik ocağın yanında bulunuyor (ve anlatılıyor)büyükannelerimizin saksılarının yanında, yüzyıllardır sürgün edildiğimiz ve sonunda direnişin, hayatta kalmanın, yaratımın mekânlarına dönüştüğümüz evlerimizde. Bu, artık bir direniş, hayatta kalma ve yaratma eylemi olarak soyunmaya başlayan sayısız kadının soyağacıdır.

Elaine Vilar Madruga. Katkıda bulunanlar: Laura Bianchi, Bogliasco Merkezi.

–Kitap okuyucular tarafından nasıl karşılanıyor?

–Diğer iki kitabın başarısıyla korunarak doğmuş bir kitap. romanlarım Sineklerin zulmü (Barrett, 2021) ve Orman gökyüzü (Lava Editoryal, 2023; Elefanta Editoryal, 2024). Boşluklar Bu iki kitabın tam ortasında yazılmıştır ve belki de tematik olarak bu kitaplarda hüküm süren fikirler arasında bir köprü görevi görmektedir. Bunu böyle düşünmeyi seviyorum köprü kitabı gibi. Hafif ve kısa. Sert ve sisli. Bir köprünün pası ve bir ormanın teri gibi. Rahatsız edici, böyle. Ve o köprüde yalnız olmadığımı, etrafımda başkalarının da olduğunu görmek beni mutlu ediyor.

– Kitap fikri nasıl ortaya çıktı?

–İlk başta, fikir şekillenmeye başladığında, depresyon ve doğum sonrası psikoz hakkında konuşmak istedim ve sonunda (sanırım) evlilik, aile yapısı gibi baskıcı bağlamlarda kadın bedeninin deneyimi hakkında bir tanıklık yazdım. ve analık. Kenarda oynamayı çok merak ediyordum. erotizm ve hermetizmin bir araya geldiği yer, erotizm ve terörün buluştuğu sınırda ve sonra kahkahanın (acı verici ve uzlaşmacı) mekanizmasını bedenlerimizin (oto)biyografisini oluşturmanın bir yolu olarak düşünün. Esasen, erotik bir romandan daha fazlasıOkuyucunun “The Cavities”te büyükannesinin, annesinin, en yakın arkadaşının ona anlatabileceği ya da kendisinin deneyimlediği hikayeye benzer bir hikaye görmesi ilgimi çekiyor. Roman kaos içinde bir yolculuk, derinin bir yol filmi.

–Kafanın vücuttan ayrılması metaforuna gelince, üreme işi zaten bu kadar çokken toplumlarımızın neden bizden üretken olmaya devam etmemizi talep ettiğini düşünüyorsunuz?

–Toplumlar kadınları meşgul etmek, yaralamak ve kör etmekle ilgileniyor (ve bu amaçla zaten doğallaştırılmış tarihsel baskı mekanizmaları geliştirmişler). Bizi bu şekilde tutmak istiyorlar çünkü meşgul olduğumuzda darbelerle veya görevlerle dövülürüz, ya da gözlerimiz kayar, daha uysalız (inanırlar), daha usluyuz (dirler), daha az öfkeliyiz (sanırlar), kısacası “iyiyiz”. Kadınların yıkıcı değil özgürleştirici öfkesinden korkuyorlar. Bizim kaosumuzdan korkuyorlar, çünkü sadece kendilerininkileri istiyorlar, çünkü binlerce yıl boyunca sadece kendilerinin var olma hakkı vardı ve zavallı Sisifos'un taşı yukarı kaldırdığı gibi bizi eğlendirebilecekler mi diye mükemmellik kavramını omuzlarımıza yüklüyorlar. Sembolik taş atma hareketi sadece cesaret ve yumurtalık gerektirmez, aynı zamanda bir ihtiyaca da dayanır. İhtiyaç tarihseldir: Kendi hikayelerimizi anlatmanın ve hem hayatımızın anlatılarının (tabii ki) hem de kurgusal anlatılarımızın yazarı olmanın zamanı geldi.

“İyi kadın” kitaplarının tatlı anneliği bizi bedenimizi, canımızı çocuklarımıza vermeye zorluyor.

–Doğum sonrası arzudan da bahsediyorsunuz…

–Annem beni doğurduğunda benimle birlikte yeniden doğmuş gibi hissettiğini söylerdi bana hep. Her şeyi sıfırdan öğrenmek zorunda kaldığını. Mesela dünyayı sıfırdan görmek. Yürümek. Hissetmek. Sıfırdan dilemek. Şekerli annelik “iyi kadınlar” kitaplarından Bizi çocuklarımıza bedenlerimizi ve hayatlarımızı vermeye zorluyor., sanki annelik bir saban, bir fedakarlıkmış gibi içlerimizi, başlarımızı, göğüslerimizi, derimizi çıkarıp çocuklarımıza vermek. Böyle olmamalı. Bu ne çocuklara ne de bize adil değil.. Doğum sonrası erotizm dünyası, bebeğin geçişiyle değişen beden, o bedenin diğer güzelliği her zaman çok ilgimi çekmiştir. Çocukken, annemin etinden geçtikten sonra kalan çatlakları anlatmak için başımı annemin karnına koyduğumu hatırlıyorum. Bu çatlaklar bana çok güzel görünüyor. Ama yine de bilmiyorum, anneme sevgililerine güzel görünürler mi? Her zaman merak etmişimdir.

–Kasap kesiği olarak görülen sezaryen de çok özeldir. Bu görüntüyü nasıl buldun?

–Henüz (biyolojik açıdan) anne olmadım ama dünyaya geldiğim ilk günden beri merak edilen bir mesleğim var. Ve ben her zaman kadınlarla çevrili, mutfakların sıcağında, dişiliğin bilinçli sessizliğinde, lohusalıktan, kandan, plasentalardan, boyundaki çift halkadan, epizyotomilerden ve sezaryen doğumlarından bahseden ev içi hikayelerin gürültüsünde yaşadım. Hayatımda duyduğum tüm doğum hikayelerinde en iyi korku hikayeleri bulunur bir ara yazacağım. Kan ve doğum yapan kadınların bu grafik dehşeti beni her zaman büyülemiştir. Beni etkiledi. Bu beni titretti. Bu nedenle bu kitabı yazarken kendime şunu sordum: Büyükannem bu hikayeyi böyle mi anlatırdı? Annem bunu hangi kelimelerle anlatırdı?

Elaine Vilar Madruga temel

Elaine Vilar Madruga.  Katkıda bulunanlar: Laura Bianchi, Bogliasco Merkezi.
Elaine Vilar Madruga. Katkıda bulunanlar: Laura Bianchi, Bogliasco Merkezi.
  • 1989 yılında Havana'da doğdu ve günümüz edebi Küba'sının en önemli genç seslerinden biri olarak kabul ediliyor.
  • Anlatıcı, şair ve oyun yazarı, Yüksek Sanat Enstitüsü'nün (ISA) Dramaturji alanında uzmanlaşarak Tiyatro Sanatı bölümünden mezun oldu ve yaratıcı yazarlık profesörüdür.
  • Çeşitli ulusal ve uluslararası ödüller kazandı ve çalışmaları dünya çapında antolojilerde yayınlandı. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Küba, Dominik Cumhuriyeti, İspanya, Şili, Fransa, İtalya ve Meksika'daki yayıncılarda otuzdan fazla kitap yayınladı.