Çocuklarla birlikte okunacak bir kitap: bugün Norma Huidobro şunu öneriyor:

PiKe

Member
Hayatın tersine döndüğü anlar vardır. Yazar ve editör ne zaman Norma Huidobro Bir okuyucu olarak yolunuzu düşünün, bu dönüşler her zaman kitaplar veya yazarlarla ilgilidir. Bu hesap tarafından çağrıldı Clarín Kültürü gözden geçirmek için çocukluk okumaları ve her adımda onda oluşan tutkuyu paylaşın.

Huidobro edebiyat okudu Buenos Aires Üniversitesi'nde yıllarca profesörlük ve atölye liderliği yaptı. Bu arada hem genç hem de yetişkin okuyucular için yazdı. Gerçi kitapçıların çocuk ve gençlik edebiyatına ayırdığı raflarda yer alan kitaplarının da öyle olduğunu söylemek gerekir. Yetişkinler için çok uygundurlar ve yetişkinlere yönelik kitapları Genç okuyucuların dikkatini çekebilirler.

“Evde birçok kitabımız vardı. Geleneksel hikayeleri sevdimAnnemin bize okuduğu ve okumayı öğrendiğimde artık eskisi kadar okumadığım, çünkü onları neredeyse ezbere bildiğim resimlerle,” diye hatırlıyor şimdi.

Yıllar sonra, bağımsız bir okuyucuyken ve yaklaşık yedi ya da sekiz yaşındayken, büyükannelerinden biri ona hediye verdi. masal ve şiir kitabı: “Resim yok, sadece birkaç hikaye. Kitabı rastgele açarak, sırasız bir şekilde okudum ve “Black Girl Romance” ile her karşılaştığımda gözlerimi ağlattım.ancak sayfayı tamamen okuyana kadar çevirememek acı vericiydi” diye paylaşıyor.

Pelopincho ve Cachirula'dan polise

Diğer okumalar daha az dramatikti. “Çizgi romanlar daha komikti, mesela Pelopincho ve Cachirula'yı okudum. Billikensanki yetişkinmiş gibi yalnız yaşayan bir erkek ve bir kız, her biri kendi evinde ve büyüklerinin talimatı olmadan istediklerini yapıyor,” diye anımsıyor.

Norma Huidobro, 2007 Clarin Roman Arşivi ödülünün sahibi.

Norma Huidobro, yazarlık faaliyetinin yanı sıra çocuk ve gençlik kitapları yayınlamaya da kendini adamıştır. O, yazarıdır Greta Garbo'yu kim tanıyor?; Kahyanın gizemi2015 yılında Fransa Kütüphaneler Birliği tarafından verilen “Livrentete Ödülü”nü alan; Dul kadının evi, meydanda beklerim seni, Yılanın ekmeği, Mavi şapkalı kadın; Kleopatra bunu biliyorduBeyaz Kuzgunlar 2016 listesinin bir parçası olan; koleksiyonu Anita Demare vakalarıdiğerleri arasında.

Çocuk ve gençlik edebiyatı kitaplarından bazıları Fransızcaya çevrildi. İspanya Everest Grubu'ndan “Okumak Yaşamaktır!” ödülünü aldı. Büyükbaba Florián'ın hikayeleri (veya geriye doğru 4 masal). Romanı için “Vapur” Ekim, bir suç. VE Clarín Roman Ödülü'nü kazandı ile Kayıp yerFransızca, İtalyanca ve Almancaya çevrildi.

İlk şoku 13 yaşımdayken yaşadım: “Polisiye türünü keşfettim ve büyülendim –hesaba Clarín Kültürü–. Bir amcam artık okumadığı kitapları kaldırarak kütüphanesini temizlemişti; Sadece başlıkların rehberliğinde almayı planladıklarımı seçiyordum: Mısır haçının gizemi Bu ilkti; diğerleri: Katil Sen misin?, Operadaki Hayalet, Sarı Odanın Gizemive böylece kaç tane kitap toplayana kadar devam ettim, ama neredeyse tüm yaz boyunca okuyarak geçirmeye yetecek kadar kitap topladım, ta ki dersler açılıp ortaokula başlayana kadar.

Bu dönüşümün ardından bir tane daha oldu: “16 yaşında Cortazar'ın keşfi ve onun hikayelerine olan hayranlığım: Bestiary, Oyunun sonu, Hepsi ateşi yakar. O hikayeleri okurken başıma gelenler çok basitti İçimde eşsiz ve tarifsiz bir istek doğdu: Böyle yazmak istedim, Cortazar gibi.”

Norma Huidobro denediğini söylüyor: “Peki kim denemez ki? Elbette denedim ve elbette başaramadım ama ne olursa olsun yazmaya devam ettim. 17 yaşında okudum Seksekve orada, evet, öncesi ve sonrasıydı“.

Bir roman ve bir destan

Huidobro'nun çalışmalarından birkaç kitap seçmek çok zor çünkü hepsi büyüleyici, ama Clarín Kültürü tamamla tavsiyeler başlatmak için kış tatilinin ikinci haftası bu yazarın bir romanı ve bir destanıyla. Kitapçılarda çocuk ve gençlik edebiyatı raflarında yer alıyorlar ama kandırılmaya gerek yok: İyi bir maceradan hoşlanan herkes içindir.

Öncelikle ve elbette Ekim bir suç (SM), 2004 El Barco de Vapor ödülünü kazanan roman Hikaye gizemli bir keşifle başlıyor: Inés, bir elbisenin etek kısmında 1958'den kalma bir mektup buluyor. Bu mektupta bir genç, bir arkadaşından kaçmak için yardım istiyor. babasının öldürülmesi ve belki de kendi ölümü.

İlgisini çeken kız, kendisini San Telmo mahallesine, eski bir eve ve iki faili meçhul cinayete götürecek bir dedektif arayışına çıkar. Kırk yıl sonra sorumlular bulunabilecek mi? Roman hiç mola vermiyor.

Ve daha sonra, Anita Demare'nin başrol oynadığı roman serisi13 yaşında bir kız ve arkadaşı Matías, Barracas'ta yaşıyor ve her kitapta çözülmesi gereken bir gizemle karşı karşıya kalıyorlar.

Bu mini dedektiflerin davaları devam ederken, Anita'nın hayatı chiaroscuros'la gösteriliyor: Yirmili yaşlarının başında annesi bağımsız bir yaşam sürdürmeye çalışırken, o büyükannesiyle birlikte yaşıyor. O kayıp babayla ilgili soru tüm kitapların arasında dolaşıyor ve her zaman en büyük gizemi tamamlayan bir ipucu var; bu ipucu, kaybolan mücevherlerle, başı dertte olan sanatçılarla ya da şemsiye hırsızlarıyla ilgili değil, bölgedeki en cesur kızın kimliğiyle ilgili. Şehrin güneyinde.