Çocuklarla birlikte okunacak bir kitap: bugün Agustina Caride şunu öneriyor:

PiKe

Member
Ne zaman Agustina Caride o kazandı Clarín Roman Ödülü ile Sessizliğin yankılandığı yer2021 yılında sağlam bir çalışma ortaya koymuştu. genç okuyucular için hikayeler Lider bir yere sahip oldular. Ve tabii ki sadece yazmakla kalmıyor, aynı zamanda çocuk ve gençlik edebiyatını da okuyor. Bu nedenle, eğer bir işi düşünmeniz gerekiyorsa, onu seçersiniz. Uçmak için güzel bir günkaydeden Veronica Sukaczer (SM Vapur).

Caride ilk romanını 2007'de yayımladı. Ve yine de yağmur yağmadı. Onun arasında çocuklar ve gençler için çok sayıda kitap, Tarihi olan hikayeler (2010) burs aldı Ulusal Sanat Vakfı; Panambi ve tarihi olan diğer hikayeler (2015) Buenos Aires Şehri Hükümeti tarafından eğitim amaçlı ilan edildi ve Hayaller de uçar (2021) kazandı II. Genç Yetişkinlere Yönelik Uluslararası Anlatı Yarışması.

Kitap dünyası onu yazmanın yanı sıra başka şekillerde de kabul etti. Yayınevlerinde çalıştı, kültürel etkinlikler düzenledi ve Arjantin edebiyatının yayılmasına yönelik LiterAr projesini koordine etti. Ayrıca Agustina Bazterrica ile birlikte yazma ve okuma atölyeleri öğretiyoraynı zamanda 2017 baskısında Clarín Roman Ödülü'nün de sahibi.

Neden Verónica Sukaczer unvanı Clarín Kültürü Sizden kış tatilinde keyifle okuyabileceğiniz güncel bir kitap önermenizi mi istiyor? Caride bunu şöyle açıklıyor: “Onun elinden aldığım bir kitap, genellikle kitap alışverişinde bulunuruz, ben ona veririm, o da bana verir. Her zaman okuduğum çocuk edebiyatının nedeni çocuklarımın okul için okumak zorunda olmasıydı. yani bir çocukla konuyu tartışmak zorunda kalmadan okumak için oturmak başlı başına egzotik hissettim“, Açıklamak.

Uçmak için güzel bir gün tarafından anlatılıyor Afrika gri papağanının sesiyaco olarak da bilinen bir türdür. arkadaşı Camacho ile yaşadığı maceraları anlatıyor (şakrak kuşunun ortak ismine karşılık gelen ispinozgiller familyasından bir kuş) esaretten özgür hayata geçişte.

Agustina Caride. Fotoğraf: Juano Tesone.

“Hikaye harika” diyor Caride, “pratik olarak Kuşlardan daha fazlası olan iki harika karakter olan iki kuş arasındaki komik diyalog. Kitapta, bir çocuğun bakış açısından nasıl oynanacağını bilen, tuz ve karabiberle tatlandıran, boğazdaki o kaşıntıyı, yetişkinin yakalayıp çocuğu güldürdüğü o ironiyi bırakan Sukaczer'in kendi zekası var. İlk defa yazılan bir kitap Çocuklarıma tavsiye etmek için gittim“.

Kaçırılmaması gereken iki roman

Kendi adına, Clarín Kültürü tamamla öneriler kış tatilinin bu ilk haftasının iki kitabıyla Agustina Caride bunlar yaşlanmaz çünkü 10 ila 100 yaşları arasında (ve daha fazlası) keyif alırlar.

Başlamak, Hayaller de uçar (Quipu), ülkesindeki önemli bir üniversitede okumak için burs alan parlak bir Taori öğrencisi olan Eori'nin başrolünde yer alıyor. Orada Moorzi'nin eski ve sevgili çocukluk arkadaşı Livi ile tanışır; ve ikisi de Soraya, Talawa ve Nunda ile tanışırlar. Hepsi görülecek iki etnik grup arasında tehlike ve şiddetin hızla tırmandığı bir savaşın ortasında büyümeye zorlanmak: Kendi sözde üstünlüğünü dayatmaya çalışan baskın kast olan Moorziler ve haklarının çiğnenmesiyle ve hayatlarını tehdit eden tehlikeyle karşı karşıya kalacak olan Taoriler.

Ve daha sonra, Kağıttan kız (Bedava mürekkep) gerçek bir hikayeye dayanabilir, ancak bu durumda önemli olan gerçektir. Ichi'nin bir mağazada çalıştığı doğru; Bedeninin mağazadaki en büyük beden olan 38 olduğu doğru ve Yönetici ona 'şişman' dedi.

Ichi'nin talepkar ve anlamsız bir toplumda kırılgan, savunmasız bir kız olduğu da gerçektir. “Kırılganlıktan bahsetmek istedim. Çünkü düşmenin bir noktada hepimizin düştüğü doğrudur. Zor olan sınırı koymak ve ayağa kalkabilmek çok daha fazlasıdır. Kağıttan kız Kırılganlığın ve uzlaşmanın hikayesidir. Bu, görünmez ama gizli, güçlü, Tanrı'nın iradesi kadar güçlü bir aşkın hikayesidir” diye sundu yazarı.