César González: “Pek çok yetkili arasında kişisel bir kızgınlık olduğunu düşünüyorum”

PiKe

Member
“Annemin cezaevinde kaldığı süre boyunca babam zaman zaman evin içinde çöpten çıkan oyuncaklarla dolaşır, sarhoş olur ve yüksek sesle Racing şarkıları söylerdi. Ama okuldan sonra ortaya çıktığında durum daha da kötüydü. O kırmızı şarap gibi kokan croto beni utandırdıve aynı zamanda bende belli bir merhamet uyandırdı.” Bu sadece bir parçası Kıskanç çocukson kitabı Cesar González 2023'ün sonunda yayınlandı.

Şair ve film yapımcısı, kendi biyografisinden sahneleri, Carlos Gardel mahallesindeki çocukluğunu kabaca tasvir eden kısa metinlere dönüştürmek için kendi hayatına dönüyor. yaşamaya ve yazmaya devam ediyorum, ilk suç akınlarıyla birlikte. İlk uyuşturucuları, yediği ilk kurşunlar ve aynı zamanda okumaya ya da sinemaya ilk yaklaşımı. sonunda hapse girerdim Ancak dönüşümü orada başlayacaktı: Birçok kez söylediği gibi sanat onu kurtaracaktı.

“Mahallelerden birçok çocuğun olduğunu hissediyorum bunun kendi hikayeleri olduğunu hissedebilirler. Arjantin toplumunun çok büyük bir bölümünün yaşamını temsil eden bir kitap” diyor. Clarín Kültürü Salı günü sunumundan kısa bir süre önce Dolores Reyes Buenos Aires Uluslararası Kitap Fuarı'nda. Zaten ikinci bir bölüm vaat eden bu metinden ve mevcut kültürün bugününden – “ıssızlık, üzüntü, öfke, inançsızlık” diye tanımlıyor – bu konuşmada bahsetti.

Yazar César González ilk romanı “Kızgın Çocuk”la. Fotoğraflar Florence Downes TELAM

Kıskanç çocuk iyi eleştiriler aldı. Fuardaki sunumdan neler bekliyorsunuz ve Dolores Reyes ile bir araya gelmeye nasıl karar verdiniz?

–Sanırım ilk şiir kitabımı sunduğumdan beri, Bağlı kuzunun intikamı, 2010 yılında fuarın her edisyonuna diğer kitaplarımı tanıtarak ya da kitap arayan biri olarak katıldım. Her yıl düzenlediğimiz çok güzel bir etkinlik kaybolmamaya çalışıyorum. Bu özel vesileyle Halkı dinlemek ve hangi diyaloğun ortaya çıktığını görmek ilgimi çekiyor.. Dolores Reyes'le konuşmayı paylaşmak benim için çok etkileyici çünkü ona hayranım. Benzer bir yaşam deneyimini paylaşıyoruzbu deneyimi görmenin ve yorumlamanın bir yolu.

– Büyük ölçüde kurgu olmayan bu kitap, editörünüz Ana Laura Pérez'in önerisiyle ortaya çıktı. Bir bütün olarak anlatıyı oluşturan bu kısa parça formatı nasıl tanımlandı?

– Evet, çok fazla tarih var. Kitabın, popüler mahallelerin yaşamında çok yaygın olan adrenalini, uzak bir gelecek olasılığına dair perspektif eksikliğini, çaresizliği ve planlama eksikliğini aktarabilmesini istedim. Bu kısa formata sahip çünkü daha sağlam bir şey yazmak için gereken zamana veya konsantrasyona sahip değildim. Maddi şartların buna izin vermediği bir mahallede yaşıyorum. Gürültü süreklidir, şiddet de, bu atmosferde soyutlamak ve kendinizi serbest el yazısının heyecanına kaptırmak çok zordur. Kitabın kısa olması bana uzun saatler ve aylarca yazmaya, yeniden yazmaya ve düşünmeye mal olmadığı anlamına gelmiyor.

–İkincisi ile ilgili olarak dille ilgili bir cilalama çalışması var. Senin şiirine borçlu mu?

–Kısalık her kelimeyi, cümleyi ve hepsinden önemlisi anıları daha fazla “parlatabilmemi” sağladı. Şiirle bir bağlantısı olabilirBu aynı zamanda brifingle de çalışır. Ancak bu kitapta bazı bölümler ve özellikle de uzun bir şiir olarak anlaşılabilecek “Rochos mistikos” dışında şiirsel soruyu o kadar geliştirmedim.

–Yazınızda Marjinallik fetişizmi Egemen hegemonik toplumsal anlayışın inşa ettiği villero-canavar tahayyülünden bahsediyorsunuz ve ezilenlerin kendi hikayelerini anlatabilme, kendi sembollerini yaratabilme olanaklarından bahsediyorsunuz. Bu kitapla bunu gerçekleştirmeyi başardığınızı düşünüyor musunuz?

– Bunun bir katkı olduğuna inanmak istiyorum ki biz köylüler, üretim araçları olmadan doğanlar, işçi sınıfı ailesinde bile olmayanlar, sanatsal rejimde alay konusu olan bizler, kendi duygularımızı anlatabilelim. hikayeyi şeffaf bir şekilde, eğitmenler olmadan ve gerçekliğimizin dışındaki insanların suçlu manipülasyonları olmadan. Pek çok kişisel anekdot anlatsam da, Benim yaşadıklarımı binlerce, milyonlarca insan yaşadı. Mahallelerdeki pek çok çocuğun kitabımı okuyabildiğini ve özdeşleşmiş olmaktan daha fazlasını hissedebildiğini hissediyorum; bunun kendi hikayeleri olduğunu hissedebilirler. Arjantin toplumunun çok büyük bir bölümünün yaşamını temsil ediyor. Bedenimin toplumun bir kesimi olan üst orta sınıf için deneyimlediği şey olağanüstü, istisnai, hatta mucizevi. Ama diğerleri için, köyde yaşayanlar için, Bu sadece en saf gündelik yaşamın hikayesidir.

– Kültürle bağlantılı duygusal bir eğitimi (büyükanneniz Genoveva ve okumak, anneniz ve sinema) anlatırken aynı zamanda suça girişinizi de anlatmanız ilginç. O dönemde her iki dünya nasıl bir arada var oldu ve sonunda sanatsal/yaratıcı bir çabayı sürdürmeye karar vermenizi sağlayan o tıklamayı nasıl hatırlıyorsunuz?

–Beş sezonluk hapishane cehennemini anlattığım bu kitabın devamı olan bir sonraki kitapta “ünlü” tıklamadan bahsediyorum. Söyleyebileceğim tek şey, kurtuluş olarak tercüme edilen o tıklamanın düz bir yol olmadığıdır. Pek çok insan, bir kez tıkladığımda hayatımın otomatik olarak değiştiğine ve cehennemin tatlı bir cennete dönüştüğüne, karanlığın buharlaştığına ve güneşli ve ferahlatıcı bir ovanın ortaya çıktığına inanıyor. Ve hiçbir şey böyle değildi. Tıklamanın hapishanede gerçekleştiğini herkes biliyor. Bu, parmaklıkların karantinaya yol açmasını engellemedi, tam tersine. Hapishanede başka bir denek olmayı istemem bana faydadan çok komplikasyon getirdi. Kefaret unutulmaya yüz tutmuş olabilir, çünkü sıkı bir okuyucu olduğumda, çalıştım ve farklı atölye çalışmalarına katıldım, bu da beni diğer mahkumlarla kavga etmeye devam etmek zorunda kalmaktan veya hapishane sistemi veya yandaşlarından farklı işkencelere maruz kalmaktan alıkoymadı. yargı gücünden. Pek çok kişinin Kırgın Çocuk'a dahil etmediğim için şikayet ettiği kefaret, hapishane mantığına aykırı bir şey yaptığım için sıradan bir mahkum olduğum zamana göre daha fazla şiddete maruz kalmamı sağladı. Pek çok insanın vicdanlarını rahatlatmak için bahsettiğim kefaret, benim ölümümü de kapsayabilirdi.

–Son olarak, bir film yapımcısı ve yazar olarak, mevcut hükümetin uyum sağlama bağlamında kültürün bugün içinden geçtiği ana ilişkin algınız nedir?

–Benim algım ıssızlık, üzüntü, öfke ve inançsızlık. Arjantin toplumunun en ilginç yönlerinden birinin bu şekilde saldırıya uğradığına inanamamak. Her gün sanatla ilgili bir şeyi yok ediyorlar. Benim tezim, bu hükümetteki birçok yetkili arasında bazı kişisel kızgınlıkların olduğu yönünde. Birçoğu hüsrana uğramış sanatçılar ya da başarısızlıktan ders alamamış kişiler.. Daha sonra kişisel intikam amacıyla saldırarak tüm kolektif yapıyı yok ederler. Ayrıca neoliberalizmin ıslak rüyası olduğu için; Şiirin olmadığı, zararsız bir ticari ürün olmaktan başka hiçbir işlevi ya da amacı olmayan bireylerin olduğu, düşüncenin olmadığı, yaratıcılığın ya da çelişkilerin olmadığı bir toplum. Ancak neyse ki Arjantin toplumu antikorların canlı olduğunu zaten gösterdi. Her ne kadar mesih hezeyanı onu tam tersine ikna etse de Milei ebedi değildir.. Bu çığır açıcı rüzgâr da ebedi değildir. Rüzgârların daima değişmesi doğanın ve tarihin mutlak gerçeğidir. Başkanın, elinde bazı dosyalar taşırken entelektüel kisvesine bürünmüş kabalığının derecesi beni şaşırttı. Kötü bir intihalcidir ve konuşmasında asgari düzeyde nezaket ve nezaket bile gösteremeyen biridir. Eğer milyonlarca yurttaşını bu kadar acıya maruz bırakmasaydı, üst sınıfın cesaretlenip onları savunmasının keyfini çıkaracaktı. çirkinliğe ve şiddete tapan, manevi açıdan bu kadar kırılmış ve bu kadar yalancı bir birey. Neden bundan keyif alasın ki? Çünkü Milei, siyahları ve fakirleri her zaman zalim olarak gören bir sınıfa ait. Ve bu durumda, özel bir üniversitede okuyan, tüm şirketler tarafından şımartılan ama barbarlıktan keyif alan beyaz ve açık gözlü bir temsilci var. Her zaman alt sınıflarla ilişkilendirilen bir şey.

César González kitabını sunuyor Kıskanç çocuk (Penguin Random House) bu ayın 30'u Salı günü saat 19:00'da Alfonsina Storni odasında. Kendisine yazar Dolores Reyes eşlik edecek.