“Bütün oyuncular sinirli”

PiKe

Member
Tamara Tenenbaum orada mevcuttu Kitap Fuarı 2024. Felsefe mezunu, üniversite profesörü, senarist, gazeteci ve aynı zamanda öykü, deneme ve roman yazarı, anlatıcı. Kesinlikle, çok yönlü bir kadın: Bol miktarda bulunan şey, her zaman argümanlarla konuşacak kelimedir. Son zamanlardaki ilişkisini şöyle açıkladı: “Oyuncu karakterlerle ve aynı zamanda bu hayal kırıklığı fikriyle çalışmak ilgimi çekiyordu.” Son oyuncu, Seix Barral tarafından yayınlandı. Onun

Tamara Tenenbaum Kitap Fuarı'nda. Maxi Failla'nın fotoğrafı.

Kutsanmış romanların yazarı Aşkın Sonu. İstiyorum ve sikiyorum (2019) ve Kimse kimseye bu kadar yakın yaşamıyor (2021) ve tiyatro çalışmaları Su dolu bir ev (2021) ve Kaderler (2023), Clarín Kültürel mekanda röportaj yapıldı, Fuar'dan. Şimdi, son romanı, çok güçlü kadın karakterlerin hikayesine dayalı olarak edebiyatına özel bir şekilde dahil ediliyor: Sabrina, Conicet'te yolunu bulmaya çalışan ve Buenos Aires'teki Yidiş tiyatrosunun başına gelenleri ortaya çıkarmayı amaçlayan genç bir araştırmacıdır. .

Kadın kendini içine atar AMIA'ya yapılan saldırının ardından kurtarılan dosyalar ve bu hikayenin diğer kahramanı Jana'nın günlüğüne rastladı; altmışlı yıllarda Yahudi ortak toplumunun mezarlık sektöründe telefon operatörü olarak çalışan, hayal kırıklığına uğramış bir aktris.

Gazeteci Pablo Díaz Marenghi ile yaptığı eğlenceli konuşmada Tenenbaum şunları söyledi: Bu hikayeyi anlatmakla neden ilgilendiniz? Yahudi tiyatrosu üzerine yaptığı araştırmalarla.

“Karakterlerle, aktrislerle ve ayrıca bu hayal kırıklığı fikri. Bu aktrisler için çok güçlü bir durum çünkü bir yazar evinde yazar, gitar çalan biri arkadaşları için çalabilir ama oyuncu sahnede değilse hiçbir şey yapamaz. Bu korkunç. Yazar, yeni çalışmasıyla ilgili olarak “Bunu çok fazla düşünmüyorsunuz ama hayattaki amacı oyunculuk olan bir kişi için bu gerçekten korkunç” dedi.

“İşte bu yüzden 60'larda hüsrana uğramış bir aktrisin yer aldığı bu romanı düşündüm. Diğer birçok aktris gibi bir ofis işi varve başka bir çağda tiyatro öykülerini araştıran bir Conicet araştırmacısı olarak mesleğine yön veren hayal kırıklığına uğramış bir aktris. Bu ona çok acı veriyor: Oyunculuk yapmadan sürekli tiyatro hakkında yazıyor” diye ekledi.

Yahudi tiyatrosunu keşfetmek

Üstelik ne zaman şaşırdı Yahudi tiyatrosunu keşfetti, gizemlerle, pezevenklerle ve hayal kırıklığına uğramış aktrislerle dolu farklı bir ortam. “Buenos Aires'te yapılan prodüksiyonlar çok büyüktü. Seks işçiliği ağları tarafından finanse ediliyorlardı, bu yüzden orada çok para vardı” dedi.

Tamara Tenenbaum Kitap Fuarı'nda.  Maxi Failla'nın fotoğrafı.

“Onlar öyle yerlerdi ki Pezevenkler diğer faaliyetlerden dışlandığı için finanse edildiler: Tapınağa gidemediler, kulüplere de gidemediler çünkü bir zaman geldi, onların kim olduğunu biliyordunuz. Böylece Yahudi kimliklerini uyandırabilecekleri bir yer olması için Yahudi tiyatrosunu finanse etmeye başladılar.”

O da şunu söyledi Arjantin'deki Yahudi tiyatrosunun kökeni “çok kirli”, çok tartışmalı. 'Kaçakçılık' kelimesini de kullanabileceğim halde 'seks işçiliği' kelimesini kullanıyorum. Bu ağlarda ne olduğu hâlâ tartışılıyor. “Her iki şey de oldu: gönüllü ve gönülsüz seks işçiliği.”

Bu konuyla ilgili Tenenbaum, bu “saf olmayan kökenin Yahudilik hakkında birçok şeyi yansıttığını” ve son romanını yazmayı keşfetmeyi istediğini söyledi. “Saf olmayan, hain ve çelişkili bir YahudilikBunun dinle ve aynı zamanda ahlaksızlıkla ve zayıf, biraz tartışmalı bir kimlikle ilgisi var. Böylece o evreni araştırmakla ilgilenmeye başladım” dedi.

Ve şunu ekledi tüm oyuncular hayal kırıklığına uğradı. “Aslında hepsi oyuncu, çalışanlar bile” diye açıkladı.

Oyuncu olmak kadın olmaya benzer. Gerçek şu ki, iyi iş çıkaran oyuncular ne sevdikleri yönetmen tarafından, ne de sevdikleri karakteri oynamaları için çağrılıyor. İlgilerini çekmeyen bazı şeylerin tuzağına düşüyorlar, nefret ettikleri reklamları yapmak zorunda kalıyorlar. Tenenbaum, “Bu bana inanılmaz göründü” dedi.

Ancak şunu açıkladı: “Bunu yapan birçok aktris var ama bu çok fazla cesaret gerektiriyor. Kendinizi reddedilmeye maruz bırakmayı gerektirir.

Size en çok hangi sorular geliyor, hangi soruları araştırmakla ilgileniyorsunuz? Diaz Marenghi sordu.

–İnsanların sürekli olarak kimlikler hakkında konuştuğu bu çağla ilgileniyorum: kim kadın, kim lezbiyen, kim siyah veya beyaz. Yahudi kimliğinde tuhaf bir şey var Diğer birçok kimliğin aksine gizlenebilir: Kadın olduğunu gizleyemezsin, siyahi de yapamaz, eşcinsel cinsel durumunu gizleyebilir ama Yahudi, Yahudi olduğunu söyleyerek yaşamaz.

Kamuflaj hakkında düşünmek

Ve şöyle devam etti: “Aslında Yahudi olduğunun farkında olmadığı için karşınızda Yahudi karşıtı olduğunu söyleyen biriyle birçok kez karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, Bu kamuflaj olayını oldukça ilginç buluyorum. ki bu aynı zamanda Yahudiliğin laneti gibidir: Ben ateistim, dine katılmıyorum, dindar da değilim ama dindarlar arasında kalıcı bir korku var. Yahudilikte buna asimilasyon denir: geleneğin fiilen unutulup ortadan kaybolduğu fikri.”

Sabrina ve Jana'nın aşkı ve duygusal bağları da filmde görülüyor. Son oyuncu. Birincisi tiyatro yönetmenine takıntılı, diğeri ise tez yönetmeniyle ilişki içerisinde.

“Romantik bir olay örgüsü olmasa da İnsanlar arasındaki ilişkilerle ilgili bu konunun ortaya çıkmaması çok zordur.. Ama benim için oyuncu olmakla kadın olmak arasındaki ilgimi çeken bu benzetme, birisinin seni aramasını bekleme fikriyle ortaya çıkması önemliydi. Pasiflik etrafında yapılandırılmış bir kimlik var. Tenenbaum, “Bu korkunç” diye vurguladı.

“Fakat buna karşı çıkmayı deneyebilirsiniz: Bir yönetmeni arayıp 'Seninle çalışmak istiyorum' diyebilirsiniz. Birini aramakla aynı şey: Aramak istemiyorsun ama onun seni aramasını istiyorsun, diğer kişinin seni görmek istemesini istiyorsun; Bu arzunun sizden doğmasını istemezsiniz. Bu yüzden bekleme benzetmesini sevdim ve başkalarının arzularıyla uğraşmak zorunda olmak ya da başkalarının arzusunun yokluğuyla.”

“Bir çift olarak sadece romantik aşk ya da aşkla değil, arzuyla da ilgileniyordum. Ve bu durumda bu iki kadının ortak noktası şu: Arzuya kapılıyorlar: Erkekler onlara bakıyor ve seyirciler de onlara bakıyor” diye belirtti.

“Karmaşık durumdayız”

Tenenbaum da bahsetti mevcut kritik ana kadar kültürü tüm kenarlarıyla aşan bir şey. “Her türlü sebepten dolayı karmaşık bir süreçten geçiyoruz. Sadece Milei hükümetinde değil, uzun zamandır kültür açısından da karmaşık bir durumdayız” diye açıkladı.

“Kitap piyasası gibi pek çok pazarın çok karmaşık olduğu bir dönemdeyiz. İnsanların bir şey satın alacak paraları yok. ve sadece kitap satın almak için değil. Bu tabii ki yeni hükümetten önce geldi. Bunu inkar etmek aptallık olur” dedi.

“Sunabileceğimiz en iyi savunma, bunun tersini yapmamak, dışladığımız düşmanı algı olarak işaretlemek değil, daha ziyade yapabileceğimiz karşı öneridir. Demokrasi talebine devam sadece seçimsel ve siyasi anlamda değil, sosyal ve kültürel anlamda da olduğunu vurguladı.

Bu Hükümetin pozisyonunu paylaşmıyorum -dedi- insanları tartışma masasından uzaklaştırmak istediklerini ve konuştukları konuyu çok pahalı bir şekilde sınırlandırmak istediklerini, her popülist hükümet gibi neo-fantazmagorik bir düşmanı işaretlediklerini ve bu durumda bu durumda sübvansiyonlu ilerlemeciliğe işaret ettiklerini söyledi. her ne şekilde olursa olsun. Sol popülizmin her zaman yaptığı şey buydu: büyülü bir düşman Hükümetin konuştuğu öznenin kendisini buna karşı konumlandırabileceği.”

Son olarak yeni projeleri hakkında konuşma zamanı da geldi. “Başlıyorum yeni şeyler -ilerlemek-. Haziran ayında bir eserimin prömiyerini yapacağım. denir Dünyanın en uzun günüYahudi tiyatrosu hakkında, özellikle de bu romanda da bahsettiğim 'Dibuk' oyunu için yaptığım iki eserin iki kopyasıdır. İlk çalışma şuydu Kaderler O yeniden yayınlandı galası vesilesiyle Dünyanın en uzun günü “böylece bir eseri görmeye gelen herkes ikisini de görebilir.”

Kaderler Kadınların işidir Ve Dünyanın en uzun günütüm erkekler. Bu çalışmadan çok memnunum: 80'lerde, Malvinas Savaşı sırasında geçiyor ve bir grup Ortodoks Yahudiyi konu alıyor. Ortodoks hahamlar orduyla pazarlık yapmıştı: Ortodoks hahamlar colimbadan muaf olacak ve böylece savaşa girebileceklerdi.” Yönetmen Mariana Chaud, aynı kişi Kaderler” diye bitirdi.