“Bir doğaçlamacı cazda kariyer yapmaz”

PiKe

Member
Mesleğine sadık, Fernando Rios Röportajına bir haberle geliyor: Bir kez daha, Escalandrum, Yılın En İyi Albümü Gardel ödülünü kazandıile Scaleelectric. Daha sonra gazetecilikte gerçekten yapmak istediği şeyi hiçbir zaman yapamadığını söylüyor. “Hep siyasi, uluslararası politika ve genel bilgi bölümlerinde çalıştım. “Kültür hakkında yazmak istedim.” Bu yüzden bir caz dergisi için yazmaya başladı Buenos Aires'te Barselona'dan satın aldı. Kağıt üzerinde yayınlamayı bıraktığında dijitale geçti ve 15 yıl boyunca bu türe adanmış kendi web sitesini yazdı: Argentjazz.

Onun ilk kitap konuyla ilgili olarak 2021 yılında yayınladı. Yeni Arjantin cazına genel bakış (Gurme Müzikal), yazara göre 2000 ile 2020 yılları arasında çekilmiş bir caz fotoğrafı. “Bir müzisyen olarak, bir dinleyici olarak hep hoşuma gitti, hep caz üzerine okudum. İnternetin gelişinden bu yana her şey çok daha kolay hale geldi.”

İkinci kitabı, Escalandrum. Piazzolla ve caz arasında, yakın zamanda Gourmet Musical tarafından yayınlandı. altılının 25 yıllık tarihini yeniden inşa ediyor 1 Ocak 1999'da doğdu ve hatta efsanevi Abbey Road'da kayıt yaptı. Bu konuyla ilgili grupla ilgili ilk çalışma ve “oldukça tuhaf” bir başlık olmasına rağmen Ríos, grubun biyografi yazarı olarak vaftiz edilmeyi kabul ediyor.

Bu röportajda Argento caz ve Escalandrum'un yazım süreci yer alacak (davulda Daniel “Pipi” Piazzolla, tenor saksofonda Damián Fogiel, piyanoda Nicolás Guerschberg, alto ve soprano saksofonda Gustavo Musso, bariton saksafon ve basta Martín Pantyrer) klarnet ve kontrbasta Mariano Sívori), adı – küçük bir ünsüz varyasyonla – olan grup Astor Piazzolla'nın Mar del Plata'da avladığı köpekbalığından bahsediyor.

–Neden grup hakkında bir kitap yazmaya karar verdiniz?

– Arjantin cazına aşağı yukarı 2000'li yıllardan itibaren, daha önce var olandan çok farklı yeni bir nesil geldi. Onlar yurt dışından eğitim alarak gelen çocuklar. orijinal kompozisyonlarla dolu valizler. ve meydana gelir Arjantin cazının bir menteşesiherhangi biri. Orada Escalandrum'un başrolü var: Yıl sonu partisinde bir grup kurmaya karar veriyorlar ve 1 Ocak 1999'da başlıyorlar. Ağustos ayında yayınlanan önceki kitabımda anlattığım o akıma kendilerini de dahil ediyorlar. 2021. Bundan sonra varoluşsal bir boşluğum kaldı, şimdi ne yapacağım?

Fernando Rios. Fotoğraf: Ariel Grinberg.

– Cazda diğer türlerin sahip olmadığı ne var?

-İlginç. Birincisi, tüm türlere sahip olmayan etkileyici müzisyenlere sahip. Caz müzisyeni olmak için çok iyi hazırlanmanız gerekiyor. Bir doğaçlamacı cazda kariyer yapmaz, enstrümanınız üzerinde tam kontrole sahip olmanız gerekir. Kitlesel olmayan bir müzik yaptığınızı bilerek sabırlı ve teslimiyet sahibi olmalısınız. Albümünüzü satın alacak bir kuyruk olmayacakya da, benim defalarca şahit olduğum gibi, sahnede aşağıdan daha fazla insanın olduğu bir gösteri yapacaksınız. Ve bu tür müzik için muazzam bir tutkuya sahip olmanız gerekir. Diğer müziklerden farkı ne? Benim için önemli bir unsur var: doğaçlama. Çoğu doğaçlama çünkü eğlenceli olan bu. Son albümü beğendiğiniz için bir grubu dinleyeceksiniz ve adamlar son albümdeki şarkıyı yapıyorlar ama doğaçlama yapıyorlar ve belki de albümdekinden tamamen farklı bir versiyon yapıyorlar. Benim için huzursuz, meraklı insanlar için müziktir.

–Escalandrum'un Arjantin'deki geleneksel caz sahnesine katkısı nedir?

–Sanırım ona Buenos Aires havası veriyor, özellikle de Buenos Aires. Çünkü caz yapıyorlar ama o caz renginin arka planında tango var, şehirli bir ses var. İlk albümlerini dinlerseniz arkadaşlar çubuğu, Latin caz grubuydular, Küba grubuna benziyorlardı, oradan geldiler. Ama ikinci albümden Değişmiş devletler ve daha sonra Gizemliüçüncüsü, zaten başka bir ses daha var. Kontrbas için elektrik bası değiştirdiler, klarnet ona orta derecede koyu bir renk ve daha fazlasını veriyor… Kelime melankolik mi bilmiyorum ama tanguero, porteño tanguero. Arjantin cazında da kendilerine ait soundlar var. Hard bop yapmıyorlar, be bop yapmıyorlar, swing yapmıyorlar, Escalandrum müziği yapıyorlar. Dinlersin ve anlarsın.

–Grubun başarısının ve dayanıklılığının sırrı nedir?

–Sanırım bunların hepsini birleştiren bir kelime var: dostluk. Uzun yıllardır arkadaşlardır. Birlikte güzel vakit geçiriyorlar, birlikte eğleniyorlar. Pipi bana yaklaşık 40 gün boyunca Latin Amerika turu yaptıklarını söyledi. Yani 40 günü birlikte geçirdiler, birlikte uyudular, birlikte yemek yediler, birlikte oynadılar, prova yaptılar. Geldiklerinde Pipi şöyle diyor: “Oğlum, şimdi yaklaşık 10, 15 gün boyunca birbirimizle konuşmayalım çünkü dayanacağız, doymuş olacağız.” İki üç gün sonra bilgi alışverişinde bulunuyorlardı, “Hey, bunu duydun mu? Böyle bir film gördünüz mü? Biz buraya gidiyoruz, böyle bir şey yapıyoruz.” Ayrıca Hepsi aynı parayı kazanıyor, bunlar bir kooperatif.

Fernando Rios.  Fotoğraf: Ariel Grinberg.
Fernando Rios. Fotoğraf: Ariel Grinberg.

–Uluslararası sahneye de katkı sağlıyorlar, oynuyorlar ve her yerde tanınıyorlar.

–Çin'de bile oynadılar! Biraz önce Buenos Aires sesinden bahsederken dışarıdan gelen bir ses, Arjantin sesi olsa gerek. Söylemek gerekir ki Piazzolla'dan çok şey istiyorlar ama kendilerininkini de ekliyorlar ve yavaş yavaş orijinal repertuar Piazzolla'nınkilerden biraz daha kazanıyor. Latin Amerika'da zaten orijinal repertuarlarını oluşturuyorlar. Cazda uluslararası düzeyde bu yapıya sahip bir grup olmadığını düşünüyorum.. Öncelikle ne burada ne de Mars'ta bu süreye sahip bir grup yok. Cazda 25 yıl bunu hayal bile edemiyorum. Rock'ta evet ama cazda bu yok. Yıllarca süren gruplar var ama üyeleri değişiyor. Lider kalır, gerisi değişir. İkinci albümden itibaren aynı kalıyorlar. Dünya çapında çok sayıda Arjantinli müzisyen var ama gruplar yok.

–Grubun Astor ile ilişkilendirilmesi veya Astor ile özdeşleştirilmesi herhangi bir zamanda bir yük oldu mu?

-Evet tamamen. Grup 2009 yılında kuruldu. Sadece 2011 yılında tamamen Astor'a adanmış bir albüm yaptılar (Piazzolla, Piazzolla'yı oynuyor). Önceki albümlerde bir Piazzolla şarkısı vardı ama bundan fazlası yoktu.. Pipi her zaman dedesine bir saygı albümü yapmak istemişti ama eleştireceklerini ve mikroskop altına bakacaklarını biliyordu. Bunu yapmak istediklerinden kesinlikle emin olana kadar sürdü: “eğer yapacaksak, iyi yapacağız” ve onun için bunu iyi yapmak, Escalandrum tarzında yapmak, Piazzolla yapmaktı. Eslandrum tarafından filtrelendi. Ve sanırım zor zamanlar geçirdiler.

Piazzolla, Piazzolla'yı oynuyor Grubun kariyerinde çok önemli bir albümdü ve onunla Gardel de Oro ödülünü kazandılar.

–Her albümde yeni bir meydan okuma arıyorlar ve Piazzolla bu meydan okumayla karşılaştı. Sonra Piazzolla'nın yüzüncü yılı kutlandığında yeniden bir albüm yaptılar. 100. Elena Roger'la birlikte Piazzolla'nın şarkılarından oluşan bir albüm yaptılar (3001). Sanki sırt çantalarını çoktan çıkarmışlar gibi. Ve oradan Piazzolla'yı kendilerine söylenen zamanlarda yaptılar. Ayrıca Usina del Arte tarafından üretilen “Porteñas'ın Dört İstasyonu” elektriklisini de yaptılar. Piazzolla'ya farklı bir bakış, Piazzolla'nın kopyası değil. Mesele şu ki, Piazzolla gibi güçlü ve etkili bir müzisyen unutulmaya yüz tutmuyor, tam tersine yeniden değerleniyor ve bugün yaşadığı dönemden daha fazla değer görüyor. Çok önemli hale gelen Piazzolla gibi bir figürle başlayarak, klonların ortaya çıkmaya başladığını söylemeyeceğim çünkü bu kulağa çirkin gelebilir, ancak neredeyse aynı şeyi yapan ve ona kişisel bir dokunuş katmaya çalışan adamlar. Benim için pek çok kişi devamı olmak istedi ve yaklaşamadılar bile. Escalandrum'un yaptığı ise farklıydı; kendi Piazzolla'sını yaptı.

–Pipi Piazzolla üniversiteyi bırakıp kendini müziğe adamaya karar verdiğinde büyükbabası ona şöyle dedi: “Harika evlat. Müzisyen ol. Fakir ol ama mutlu ol.” Astor'un Pipi ve grup üzerindeki etkisini nasıl tanımlarsınız?

– Etkinin müzikal olmaktan çok kişisel olduğunu düşünüyorum. Daha sonra Pippi'nin ilk pilini alması için parayı ona verdiğinde bile.

–Küçük faturalar halinde. Evet, ona para vermiyordum, ona miras veriyordum, bayrağı ona veriyordum. Geçtiğiniz yarışlarda olduğu gibi, onun adı neydi?… tanık gördünüz.

Escalandrum.  Fotoğraflar: Ariel Grinberg.
Escalandrum. Fotoğraflar: Ariel Grinberg.

-Temizlemek. Bence Piazzolla'nın Pipi'ye mirası, daha çok davranışla, tutumla, daha kişisellikle, bankacılıkla, müzisyen olmakla, onunla mücadele ederek, kendini aç bırakarak ama kendininkiyle mücadele etmekle ilgili. Çünkü Astor'a bir şeyi itiraf etmemiz gerekiyorsa o da şu: kendisi hakkında bir inancı vardı ve onun hayatta kalmasını sağlayan bir kişilik. Ve sanırım Pipi bunu kabul etti.

Fernando Ríos temel

• Télam Haber Ajansı'nın yazı işleri sekreteriydi ve Kamu Televizyonu'nun haber yönetiminde çalıştı.
  • Haftalık yazdı Haber haftası, Barselona Caz Dergisi ve Arjantin yayınları Yaşayan Caz Ve BA Caz Dergisi.
  • Notları ve röportajları portallarda yayınlayın Düşük ses kayıtlarıİspanya'dan ve Caz kulübü, Brezilyadan.