Bir cinsel ilişki aynı anda hem tecavüz hem tecavüz olabilir mi?

PiKe

Member
O sabah Alexandre, polisin evinin kapısını vurmasıyla uyandı. Önceki gece, bir kızla cinsel ilişkiye girmişti. Daha sonra herkes kendi yoluna gitti. Arkadaşlarıyla buluşmak için. O, polis merkezine tecavüz şikayetinde bulunun. Kız kabul etseydi bu nasıl bir saldırı olabilirdi? Hiçbir zaman 'hayır' dememişti, bağırmamıştı, direnmemişti.? Alexandre bunu nasıl göremezdi? Çok korkmuştum kim tepki veremedi? Bu iki bakış açısı, Fransız yazarın tam bir inançla dönüşümlü olarak kullandığı bakış açılarıdır. Karine Tuil (Paris, 1972) rahatsız edici romanında insani şeyler (Adriana Hidalgo).

Olay örgüsü karmaşıksa, daha da fazla öğeye sahiptir. İskender, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Stanford Üniversitesi'ndeki seçkin Fransız öğrencidır-dir çok ünlü bir sunucunun oğlu televizyon ve feminist bir denemeci Şikayetin ve ardından gelen yargılamanın kariyerlerini ve sosyal prestijini değiştireceği kişiler. herkes haklı. Hepsi gerçeği gösteriyor ama aynı zamanda bu gerçeklerin hepsi kırılgan. Tuil'in araştırdığı ve sinemanın, romanın İsrailli-Fransız yönetmen Yvan Atta tarafından uyarlanmasında yakaladığı zorluk budur.

Rıza nasıl ölçülür? Cinsel konularda şiddet nedir ve ne değildir? Sorular rahatsız edici ve yazar, romanlar, denemeler, şiir ve felsefe gibi kitaplarla dolu kütüphanelerle çevrili evinin oturma odasında çalıştığı büyük ahşap masanın önünde otururken onlarla yüzleşiyor. “Çok sade bir alan. Yazmanın getirdiği tevazuyu yansıtan bu sadelik atmosferinde ancak kitaplarla çevrili olarak yazabiliyorum” diye anlatıyor. Clarin Kültürü.

insani şeyler Stanford Üniversitesi'nde meydana gelen gerçek bir tecavüz vakasına dayanıyor. Bu vakanın hangi unsurları özellikle dikkatinizi çekti ve bunlar romanda nasıl yer alıyor?

–Bu vakaya yirmili yaşlarında iki genç dahil oldu: biri prestijli bir üniversitede parlak bir öğrenci ve olağanüstü bir atletti; diğeri ise kampüste bir partiye katılan genç bir kadındı. İkisi de sarhoştu. Görgü tanıkları cinsel saldırıyı bildirdi ve genç kadın şikayetçi oldu. Duruşmanın sonunda öğrenci altı ay hapis cezasına çarptırıldı, bunlardan üçü uzaklaştırma cezasına çarptırıldı; bu durum, bazılarının cezayı çok hafif bulması nedeniyle bir öfke dalgasına yol açtı. Bu hikaye birkaç nedenden dolayı ilgimi çekti: Birincisi, sanığın ve ailesinin algısı ile mağdurun ifade ettiği gerçek acı arasındaki çarpıklık. Sanığın babası hakime şöyle bir şey söylemişti: 'Oğlumun hayatını (bununla her zaman her şeyi başaran genç bir adamın hayatını kastediyordu) yirmi dakikalık bir eylemle mahvedemezsiniz.' Cinsel saldırıyı anlatan 'yirmi dakikalık eylem' ifadesi beni çok şaşırttı. Son derece şiddetliydiler çünkü olayların ciddiyetini ve mağdurun hayatındaki sonuçlarının boyutunu küçümsediler. İkinci olarak, genç sanığın kendisini saldırgan olarak görmeyi reddettiği, genç kadının acısını inkar ettiği, alkolü öne sürerek kendisini sorumluluktan muaf tuttuğu hissine kapıldım. Bu vakanın #MeToo'dan birkaç yıl önce gerçekleştiğini unutmamalıyız, dolayısıyla bu konu üzerinde çalışmaya, kurbanların sesini özgürleştirecek ve toplumlarımızda derin değişimlere yol açacak bu temel devrimden önce başlamıştım. Tecavüz davalarına katıldım ve Stanford davasıyla benzerlikler buldum. Pek çok duruşmada kelimesi kelimesine oldu, tanık yoktu, sanık genç kadının rıza gösterdiğine inandığını söyleyerek kendini haklı çıkarırken, kadın bunun tersini söyleyip tecavüze uğradığını açıkladı. Çok sayıda mağdur ifadesini okumuştum, yakınımdaki insanlar mağdur olmuştu ama tecavüzle suçlanan bir adamın aklından neler geçtiğini bilmiyordum. Fransa'da davanın merkezinde sanık yer alıyor. Bu hikayeyi sanığın bakış açısından anlatmanın ilginç olacağını düşündüm.parlak bir Stanford öğrencisi ve ailesi: ünlü bir siyasi gazeteci olan babası ve kendini kadınların davasına adamış feminist bir denemeci olan annesi.

–Kitabın iki ana karakteri var; Alexandre'ı suçlayan kız Mila ve suçlanan oğlan. Mila ve Alexandre'ın babaları ve anneleri de nasıl bu ihlalin baş aktörleri olabilir?

–Alexandre, Simone de Beauvoir ve Jean-Paul Sartre gibi belirli bir cinsel özgürlük sergileyen Fransız entelektüellerden oluşan bir ailede büyüdü; Mila ise kadınların vücudunu göstermene izin vermediği dindar bir Yahudi aileden geliyor. veya evlenmeden önce cinsel ilişkide bulunun. Alexandre'ın ailesi, oğullarını temize çıkarmak için bununla oynuyor. Özellikle anne, oğlunun feminizm konusunda bilinçlenmesini sağladığına inanıyor ve onu potansiyel bir saldırgan olarak görmeyi reddediyor.. Siz bir annesiniz ve feministsiniz: oğlunuz tecavüzle suçlanırsa ne olur? Nasıl tepki verirsiniz? Pek çok okuyucu, kendilerini bu çiftin yerine koyarken bu ikilemi hissetmiştir… Diğer unsur ise sosyal görünüm sorunudur: Alexandre'ın ebeveynleri başarıya takıntılıdır ve oğlunun kusursuz kariyerindeki bu lekeyi silmek için her şeyi yapmaya hazırdır; Öte yandan Mila'nın annesi, kızının tecavüze uğradığını açıklamasını istemiyor çünkü geldiği dindar çevrede bir şekilde değerini kaybedecektir. Bu, genç Mila için her düzeyde korkunç bir şiddettir… Onu yalnızca babası korur, ona değer verir.. Kitap aynı zamanda toplumsal güç ilişkilerinin de bir yansımasıdır: Çatışan iki aile vardır. Biri güçlü, diğeri sosyal açıdan daha az tercih edilen ve ikisinin arasında, ebeveynleri birbirini sevdiği için birleşen yirmili yaşlarında iki kişi var. Her şeyin temelinde Claire ile Mila'nın babası arasındaki büyük aşk vardır. Mükemmel karma aile efsanesi bu kitapta da patlıyor. Kitabın bu kadar iyi karşılanmasının bir nedeninin de bu olduğunu düşünüyorum: Her kuşaktan insan onu okudu. Gençler kendilerini karakterlerin içinde buldular ve sınıfta olduğu gibi ailelerinin içinde, ebeveynlerinin ve hatta büyükanne ve büyükbabalarının yanında da derin sorular sorabildiler. Sonuçta herkes ve Her birimiz doğrudan ya da dolaylı olarak bu tür şiddet ya da benzeri durumlarla karşı karşıya kalmışızdır.. Bu, bir kitabın, kışkırttığı tartışma ve gündeme getirdiği sorular yoluyla kültürel kodları ve dolayısıyla toplumu daha fazla adalet ve eşitlik yönünde değiştirebileceğine dair inancımı güçlendirdi.

–Muazzam erdemi insani şeyler bizi İskender'in suçluluğuna ve masumiyetine aynı anda ikna etmesidir. Bu mükemmel ikilemi nasıl oluşturdunuz?

–Adli duruşmalardaki tecrübemle inşa ettim, orada çok vakit geçirdim. Bir yargı ve bir insan asla siyah ya da beyaz değildir; Gri alanlar, gizemler ve yanlış anlamalar var. Tecavüz davalarında gerçekler bazen belirsiz ve karmaşık olabiliyor; çünkü aynı zamanda her kişinin geçmişine ilişkin algı, bazı sanıkların kendilerini saldırgan olarak görmesinin imkansızlığı sorunu da mevcut. Kurbanlar genellikle o kadar şaşkına dönüyorlar ki çığlık atamıyorlar.. Onlar korkuyorlar. Şok oldum. Mila'nın durumu bu, her şey çok hızlı oluyor, kaybolmuş, kafası karışmış, sarhoş, Alexandra'nın elbisesinde bıçak olduğuna inanıyor. Ona gelince, cinselliği oldukça özgür, çok benmerkezci, hiçbir şeye alışkın değil ve kimse ona direnmiyor, 'oyunu' kontrol ettiğini hissediyor ama bu bir oyun değil… Mila bu durumdan kurtulamayacak. bu ilişki şımarık. Bir bakıma o da öyle.

–Rıza meselesi çok çetrefilli bir konu: Mila korktuğu için cinsel ilişkiye girmeyi reddettiğini hiçbir zaman dile getirmiyor ve Alexandre bu sessizliği olumlu olarak yorumluyor. Haberin, bağırmayan veya 'hayır' diyemeyen bir kadın üzerinde etkili olan sınırları veya koşulları analiz edecek araçları var mı?

-Bazen evet. Şiddeti doğrulayan tıbbi muayene var. Psikolojik incelemeler de vardır: Mağdurlar büyük bir duygusal sıkıntı içinde gelirler. Kurban çok hassas ve sert bir polis sorgusuna tabi tutulur. Hatta sanıklarla bile yüz yüze geliniyor. Prosedürün duruşmadan önce yıllar alması gerekebilir. Bir kişi olayların güvenilir bir versiyonunu biliyorsa ve sorgulama sırasında tutarlı kalıyorsa, onun sözlerinden şüphe etmek için hiçbir neden yoktur.. Bu durumda müvekkillerini savunmak sanık avukatlarına düşüyor. Ama asla doğrudan kurbana saldırmak. Çoğu zaman bu davalarda avukatlar, müvekkillerinin kızın niyetini ve rızasını yanlış yorumlamış olabileceğini göstermek ister; Mağdurun ezildiği Amerika Birleşik Devletleri'nde olduğu gibi nadiren önden saldırıya geçerler. Bazen kelimesi kelimesine, bazılarının 'gri bölge' olarak adlandırdığı bölgedeyiz; bu ifade, birçok feministin tecavüzle suçlanan bazı erkeklerin sorumluluğunu azaltacağı gerekçesiyle reddettiği bir ifadedir.

–Davalarda tanık oldunuz ve hukuk eğitimi aldınız, bu bilgi bir yazar olarak sizi nasıl etkiledi?

–Bu deneyim benim için bakış açısının, nüansın, karmaşıklık arayışının ve hepsinden önemlisi, onları daha iyi anlamak için kendini başkalarının yerine koyma ihtiyacının önemini doğruladı. Bunun bir yazar olarak çalışmamı zenginleştirdiğini düşünüyorum.Gerçeği daha iyi tanımlamak için gözlem yapmaktan ve şu soruyu yanıtlamaktan ibarettir: Nasıl yaşıyoruz ve daha spesifik olarak nasıl bir arada yaşıyoruz? Bu kitap insanların ne kadar savunmasız olduğunu anlamama yardımcı oldu.

Karine Tuil. Fotoğraf: Adriana Hidalgo'nun izniyle.

–Kitapta aşka ve mutluluğa yer yok gibi görünüyor: Günümüz dünyasında aşk ütopik bir bağ mıdır?

–Aşkın gücüne inanıyorum ama kontrolümüzün ötesinde vahşi bir güç olarak, yazar Orhan Pamuk'un bir zamanlar belirttiği gibi 'herkesin bahsettiği o tatlı şey' değil. Çocuklarımızın aşka dair hikayeleri yalan. Arzu ve sevginin esrarengiz, istikrarsız, öngörülemez ve özgür doğasını kabul ettiğimizde, her şey daha az trajik görünür; Onları olduğu gibi, güzellikten ve karanlıktan paylarıyla kabul ediyoruz. Neden sevdiğimizi asla bilemeyiz. Kendimizi nasıl seçiyoruz. Birini sevmeye karar veremezsin. Claire, Adam'la tutkulu aşkını yaşamak için kocasını terk ettiğinde, bunun trajik sonucunu hayal bile edemiyor… Beni ayrıca ilgilendiren şey, seksin bireyin istikrarsızlaştığı bir nokta olarak tanımlanması. Yazar Philip Roth'un bir zamanlar yazdığı gibi: 'Ne kadar bilirsek bilelim, ne kadar plan yaparsak yapalım, ne kadar organize edersek edelim, ne kadar manipüle edersek edelim, ne kadar düşünürsek düşünelim, seks bizi bunaltıyor.'

Karine Tuil temel

Karine Tuil.  Fotoğraf: Francesca Mantovani © Editions Gallimard.
Karine Tuil. Fotoğraf: Francesca Mantovani © Editions Gallimard.
  • Karine Tuil ilk romanını yayımladı. Le pire dökün2000 yılında.
  • Hayatımızın buluşu (2013) veya L'Insouciance (2016), çeşitli dillere çevrilmiş on üç başlığından bazılarıdır.
  • insani şeyler, 2019'da vizyona giren film, eleştirmenler ve kamuoyu nezdinde büyük bir başarı yakaladı ve Yvan Attal tarafından filme uyarlandı.
insani şeylerKarine Tuil (Adriana Hidalgo) tarafından.