“Bedenden çok şey yazıyorum”

PiKe

Member
Eterna Cadencia yayınevi bugünlerde ilk kez yazarın üç öykü kitabını aynı baskıda bir araya getiriyor. Alejandra Kamiya, en beğenilen ve sevilen yeni edebiyat seslerinden biri yerel mektuplardan Sahibi derin, lirik ve sade bir sesonların hikayeler Güzellik, ölüm, sanat, atalar, doğa ve hayvanlarla ilişkimiz gibi çok çeşitli konuları sahneleyerek gündelik ve felsefi konular arasında gidip geliyorlar. Bu editoryal yeniliğe bir de önsöz eklendi. Aslan dişleriölümünden sonra yazılan roman Kavabata (Seix Barral) ve birçok öyküsünün farklı kültürlere uyarlanması dans ve müzik gösterileri. Clarín Kültürü kapsamında Kitap Fuarı'ndaki ilk sunumundan önce Suyun Sabrı kitabının yazarıyla her bir taş hakkında konuştuk. Arjantinli Yazarların Diyaloğu.

Alejandra Kamiya. Fotoğraf: Instagram

–Üç öykü kitabınızın bir yayınevinde bir arada olması sizin için nasıl bir etki yarattı? Bu baskı için bunları yeniden okudunuz mu?

–Aslında kitapları tekrar okumadım çünkü okursam düzeltecektim ve onlara dokunmak istemedim. Editör Leonora Djament bana herhangi bir şeyi okumanın veya değiştirmenin gerekli olmadığını söyledi. Sadece yayınlanmamış metinlerin bulunduğu bazı kartpostallar ekledik. Üç kitabın buluşmasına gelince, onların bir arada olması bana büyük bir tatmin ve bir nevi rahatlama veriyor çünkü bunu bir süreklilik olarak hissediyorum. Aslında üç kapağın tasarımı üzerinde çalıştığımızda Bunun bir üçleme olduğunu anladımüç bağımsız kitap değil. Elbette zaman kaçınılmaz olarak akıp gidiyor, dolayısıyla hayatın evrelerinden geçiyorsunuz ama bunlar süreklilik tarzda, temalarda. Çok büyük değişiklikler olacağını düşünmüyorum.

– Şu anda bir roman üzerinde mi çalışıyorsunuz?

–Aslında başlamış üç romanım var. Birinin üzerinde çalışıyordum, tesadüfen bir başkası bir araya geldi ve orada hikâyelerin bir üçleme olduğunu yeniden doğruladım çünkü üzerinde çalıştığım diğer şeyler çok farklı. Kendi içimde “Uykusuzluk Günlüğü” adını verdiğim bir tane var. Gece yarısı yazdığım çok kısa metinler bunlar.. Ondan başka pandemide ortaya çıktıBunu babamla birlikte çok eski Japon filmlerini izleyerek geçirdim; bazıları sessiz, diğerleri ise restore edilmemiş. Filmi izlerken konuşuyorduk. Üç kişilik bir diyalog.

–Peki hikayeler, hâlâ yazıyor musun?

-Hikayeler her zaman yazacağım. Ve kendi başına bir araya getirilen romanın da hikayeleri olacak: kısa öykülerde romanAmerikalıların dediği gibi bir bütün oluşturacak hikayeler.

–Projelerin bu dağınıklığıyla nasıl başa çıkıyorsunuz?

–Çok doğal bir şekilde dağıldım. Tam tersine tek bir projeye konsantre olmak benim için zor olurdu.

–Kawabata'nın yayınlanmamış romanı için yazdığınız önsözdeki “Yazmanın kalbi formda değildir” cümlesi edebiyatınıza atfedilebilir. Bu önsözü yazmak nasıl bir deneyimdi?

–Evet, Kawabata'nın önsözünü yaptım, Ango Sakaguchi'nin arka kapağını yaptım ve şimdi Silvia Iparraguirre'nin tüm hikayelerinin önsözünü yapacağım. Bunlar beni mutlu eden şeyler. Sevmediğim pek çok önsöz var, özellikle akademik olanlar ya da pedagojik olanlar ya da ne okuyacağımı tahmin edenler. İçinde yer alan önsözleri severim konuşmanın arkasında bir kişi, öznel bir yerden. Önsözler edebi bir türdür: Borges'in kendi önsöz kitabı vardır. Onları hikaye yazar gibi yazıyorum. Örneğin, Kawabata'nın önsözüyle ilgili olarak, “Kendimi onun intiharından şüphe edenlerin yanına koymayı seçiyorum” dediğimde bazı insanlar bunu kelimenin tam anlamıyla algıladılar, ama bu yumuşak, nazik, özlem dolu bir “İnanmayı seçiyorum.” “Bilmiyorum ama isterim” gibi.

–Doğu ile batıyı kaynaştıran biri olarak ne düşündünüz? Mükemmel günlerWim Wenders'ın mı?

–Gördüm, bayıldım, son sahne benim tüm sinemanın son sahnesi oldu. Filmin pek çok açıdan mükemmel olduğunu düşündüm ama bir Batılı tarafından yapılmış olmasını ilginç buluyorum. Bunun çok katkısı var. Bana göre iyi bir kaynaşma sağlıyor, perspektifi var ve bolca sevgi içeriyor. Bir Japon'un Japonya'ya olan sevgisini göstermesi o kadar da ilginç değildir. Batılı bakış açısı benim için daha zengin bir perspektifle daha fazla seçeneğin önünü açıyor. Sinematografik açıdan bakıldığında filmi çekme şekli söyledikleriyle oldukça tutarlı. Wim Wenders bir şeyden bahsediyor ve onu yansıtıyor.

–Bu arada karakter sevgisi edebiyatınız için söylenebilecek bir şey. Kabul eder misin?

–Nahoş hale getirmek istediğim bir karakterle başıma geldi, Leiva (“Balıkçıl”, “Herencia”) ve o beni baştan çıkardı, sonunda ondan çok hoşlanmaya başladım ve Leiva'yı herkes seviyor. Planladığımla karşılaştırıldığında ters gitti.. Veya annenin karakteri (“Provalar”da). Evet kötü ama sevimli. Ama inanıyorum çünkü onlar insan.

– İnsanlık durumuyla empati mi?

-Evet onun gibi bir şey. Sanırım karaktere duyulan sevgi neye dönüşüyor? Kesinlikle karakterin inşasında. Mesela diyalogları kötü olan filmler beni çok rahatsız ediyor. VE kötü diyaloglarla karaktere sevgi yok. Ona aptalca şeyler söylettirmek ya da insanların konuşmadığı bir şekilde söylemek. Bu da sevgi eksikliğidir. Wim Wenders, çok fazla konuşmaya ihtiyaç duymayan, çok derin inşa edilmiş karakterlere dönüşen bir sevgiye sahip.

Alejandra Kamiya
Alejandra Kamiya

–Edebiyatınızda sanatlar dolaşıyor: resim, müzik. Bu günlerde hikayelerinizin iki dans eserine (Teresa Duggan ve Miriam Gurbanov) iki uyarlaması sunuluyor. Bu disiplinlerarası öneriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

–Metinlerin diğer dillere çevrilebilmesi gibi, dansa veya herhangi bir sanat formuna da çevrilebilmesi anlamında bana doğal geliyorlar. Bedenden çok şey yazıyorum, bu yüzden bedenle çalışan insanların kendilerini zorlanmış hissetmeleri ya da kendi dillerinden bir şeylerin çıkması bana tuhaf gelmiyor. Şimdi Teatro Colón'un Deney Merkezi için başka uyarlamalar üzerinde çalışıyoruz.ve biz de tam bundan bahsediyorduk: melodileri değil, minimuma yakın işitsel görüntüler yaratmak giderek artan.

Düşen ağaçlar da ormandır, Güneş hareketsiz şeylerin gölgesini hareket ettirir Ve Her taşta suyun sabrı Fuardaki Eterna Cadencia standından satın alabilirsiniz.

Alejandra Kamiya, 3 Mayıs Cuma günü saat 19.00'da Domingo Faustino Sarmiento odasında Flavio Lo Presti, Paula ile birlikte “Gelecek yazarlar için tavsiyeler: mükemmel hikayenin inşasının sırları” masasında Arjantin Yazarları Diyaloğu'na katılacak. Perez Alonso, Mariana Travacio.

Ayrıca 6 Mayıs Pazartesi günü saat 17.30'da Latin Amerika Yazarlarının Diyaloğu'nda “Minimal Hikayeler”de. Bir hikayenin kalbi nerede yatıyor? Kısa türün yarattığı zorluklar”, Sérgio Rodrigues (Brezilya), Virginia Mórtola (Uruguay) ve María José Navia (Şili).