“Beden her zaman başlangıç gramerimizdir”

PiKe

Member
İspanyol-Arjantinli yazar Andrés Neuman yeni kitabının başlığında şunu düşünüyor: az konuşantüm hayatın bu olduğunu çocukluk anılarının “yeniden okunması”ilk bağlantılardan, miraslardan ve boşluklardan.

Romancı (Buenos Aires, 1977) bu röportajda şunu belirtiyor: “kelime güç verir aynı ölçüde çatışmaları başlatıyor ve yeni zorluklar”, “beden her zaman bizim ilk dilbilgimizdir”.

–Sözcüğün en başından bahsetmeye olan bu ilgi nereden geliyor?

– Baba sevgisinden, kelimenin aracıyla yapılan günlük çalışmamdan ve benim filolog eğitimimden doğdu. Bu üç tutku, oğlumuzun dil eğitimi aldığı bu yıllarda bir araya geldi ve bu da bana olanak sağladı. Başlangıçtan itibaren dilin mekanizmalarına katılmak ve hafızanın telafisi mümkün olmayan bir şekilde unutulmuş bir aşamasına erişin. Doğduğumuzu, annemizle tanıştığımızı, ayağa kalktığımızı, dilimizi öğrendiğimizi hiçbir zaman hatırlamayacağız. Bütün bunlar hafızamızın önünde gerçekleşir ve anlatısal ve sessiz bir gizem haline gelir. Bu yüzden bunu oğluma anlatmayı büyüleyici ve dokunaklı buldum.

–Bir baba veya anne çocuğu konuşmayı öğrendiğinde ne kadar öğrenir?

–Çocuk yaşamayı öğrenir ve ebeveynler bunu yeniden öğrenir. Oğlumun öğretmeninden çok öğrencisi olduğumu hissediyorum. Sorumluluklar karşılıklı olmasa da öğrenme karşılıklıdır. Bir yazar olarak, tüm dili önünde bulunduran birine katılmak ve ona yakın olmak muhteşem bir fırsattı. Doğduğumuzda insanların nasıl olduğunu görmek çok güzel. adlandıracak koca bir dünyamız var. Çok değerli bir duygusal, estetik ve entelektüel deneyimdir. Oğlumuzun bize bir şeyi nasıl söyleyeceğimizi sorduğunda keşfetmenin sevincini paylaşmasını istiyoruz.

Andrés Neuman. Fotoğraf: D'Elia.

–Dil güç verir mi, yoksa söylemek istediğiniz her şeyi kapsamadığı için bir sınırlama mıdır?

–Sözcüğün yeni çatışmalara ve zorluklara yol açtığı kadar güçlendirdiğini de unutmamalıyız. Konuşmacı statüsünü kazanmakla ilgili olduğunu düşündüğüm çok klasik bir öfke nöbeti çağı var ve konuşma öncesi durumu geride bırakın. Konuşmadığınızda veya konuşmanız beklendiğinde, bu sessizlikte veya diğer sözlü olmayan dillere hakimiyette bir kale ve güç vardır. Yine de, beden her zaman başlangıç gramerimizdirama konuşulan dili edinirken unutuyoruz. Başkalarıyla ilişki kurmaya başladığınızda, bizi asla terk etmeyen fikirlerimiz ve duygularımızla ilgili zorluklar, şüpheler veya sorunlar da başlar.

–Bu kitap bir bakıma şunu tamamlıyor: Göbek.

–İkisi de bir diptik oluşturuyor. Hakkında ilk konuşmalar bir baba ile bebeğinin aşk hikayesi, kültürel olarak az gezilen bir arazi. İkincisi kaydediyor sözelleştirme süreci bu kendi bağlantısından. Bu aynı zamanda yaratığa, dilin kendisine ve sadece yaşamın bir anı olarak değil, aynı zamanda bir bakış açısı olarak çocukluğa duyulan sevginin ilanıdır.

–Dediğiniz gibi çocukluğa dair pek çok işaret var. Gerçekten bir noktada geride mi kaldı?

–Çocukluğun her insanın klasik hayatı olduğunu söyleyebiliriz çünkü yeniden okumayı asla bırakmaz. Tüm hayatımız çocukluk anılarımızın yeniden okunmasından ibarettir, ilk bağlantılarımızdan, miraslarımızdan ve boşluklarımızdan. Çocukluğu, yalnızca şimdiki zamanda yaşayan veya öğrenen çocuğa bakarken bir bilgi kaynağı olarak değil, aynı zamanda bir yaşam biçimi olarak ciddiye almamızın çok iyi olacağını düşünüyorum.bize hafızamızı aşıla.

–Sözcüğün diğer tarafında zamanın nasıl geçtiğine dair nostalji var. Bundan sonra olacakları düşünmemeyi başarabilir misin?

–Belki değiştirirdim köklere duyulan nostalji çünkü bunların ölümlülük ve geçicilikle ilgisi var. Çocukluğun refakatçiliği ve bakımı, karşılama ve vedanın, ilk zamanların töreninin ve kayıp olasılığının çok güçlü bir karışımıdır. Öğrenmenin başladığı yer burasıdır Sevdiklerimizle diyalog içinde kaybedecek zamanımız yok.. Ayrıca dilsel şaşkınlığı da toparlamalı ve kelimenin değerini kaybetmemesi için düşünmeden bir şeyler söylemeyi bırakmalıyız. Bu kitapta isimlendirilmeyi bekleyen sonsuz sayıda nesnenin olduğu söyleniyor. Küçükken sadece şimdideyiz ama geçmiş zaman birleşip orada olmayanı adlandırmaya başladığımızda bedenle ve dünyayla daha zengin, daha geçici bir ilişki başlıyor.

EFE adına Naiare Rodríguez Pérez Zaragoza.