Avrupa'da yıldızı parlayan Arjantinli eşcinsel sanatçı La Chola Poblete, Venedik Sanat Bienali'nde ödüle layık görüldü

PiKe

Member
La Chola PobleteAvrupa'da parlayan Arjantinli karikatürist, Venedik Sanat Bienali'nde mansiyon ödülüne layık görüldü. bu cumartesi açılan ve ilk sanatçı olan kuir bu yarışmada kim ödül alır?

“Umarım başka kapılar da açılır” Böylece benim gibi başka insanlar da alanları fethedebilsin ve kendilerini etiketlerden kurtarabilsinler” dedi ödülü aldıktan sonra.

Performanslar, video sanatı, fotoğraf veya resimle çalışan bir sanatçı olan Chola Poblete, hayal gücüyle iyileşiyor kuir Latin Amerika bölgelerine dair atalardan kalma bilgi. Bienal'in Arjantin pavyonundaki çalışması, yerli halklara yönelik istismar ve önyargıların yanı sıra yerli halklarla ilgili stereotipleri de kınamaktadır.

Geçen yıl, daha ileri gitmeden, Alman Deutsche Bank vakfı tarafından 2023 yılında yılın sanatçısı seçildi.

1989 yılında Mauricio adıyla Bolivya kökenli çalışan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Poblete, kendisini şekillendiren reddedilme ve zorluklarla dolu bir çocukluk döneminin üstesinden geldi.

“Sanata her zaman ilgim vardı ama sanatçı olabileceğimi bilmiyordum. Öğleden sonralarımı çizim yaparak, heykelcikler yaparak geçirdim, hepsini kendi kendime öğrendim. ile yaptığı bir röportajda “Giysi tasarımı okumak istiyordum ama özel bir üniversitedeydi ve parasını ödeyemedim” dedi. Zurna Mayıs 2022'de.

La Chola böyle doğdu, Amerikan Güzeli'ndeki kız tarzında bir çalışmayla, sadece gül yaprakları yerine patates dolu bir kamyonun üzerinde yatıyordu. Bunu Buenos Aires'teki ArteBA fuarında sundu ve bu onun kariyerinin başlangıcı oldu.

Göç etmiş bazı teyzelerinin davetiyle Madrid'e gittiğinde ve üniversitede okuduğu sanat eserleri hakkında bilgi edindiğinde hâlâ Mauricio'ydu. Ancak gördükleri karşısında tuhaf hissetti: “Beyaz sanat beni temsil etmiyordu, bu yüzden çalışmamla ne söylemek istediğimi merak etmeye başladım.”

La Chola Poblete, Alman Deutsche Bank vakfı tarafından 2023 yılında yılın sanatçısı seçilmişti.

Venedik Bienali'nde ödüle layık görüldü

Bienalin Altın Aslanı Mataaho Kolektifi'nin olduMaori sanatçıları Bridget Reweti, Erena Baker, Sarah Hudson ve Terri Te Tau tarafından kuruldu.

“Bu kadar çok ses çıkardığı için (Bienale'in Brezilyalı küratörü) Adriano Pedrosa'ya teşekkür ederiz. kuir Bu Bienal'de yerli halk kendilerini ifade ediyorsa, Venedik'te bir ifade platformunun olması önemli,” diyen sanatçılar, ödülü onları orada görmek için “çok çalışan” ailelerine ithaf etti.

Nijeryalı Karimah Ashadu, 60. Venedik Bienali'nde Gümüş Aslan'ı alırken, Avustralya pavyonu da anıtsal tebeşir aile ağacı nedeniyle Altın Aslan'a layık görüldü.

İkinci mansiyon, dijital sanatın öncüsü Filistin kökenli 87 yaşındaki sanatçı Samia Halaby'ye verilirken, milli katılım özel mansiyonu ise Kosova Cumhuriyeti'ne verildi.

Yarışın Altın Aslanları, küresel feminist hareketin öncülerinden Türk sanatçı Nil Yalter ile İtalya'nın Calabria kentinde doğup Brezilya'ya göç eden Anna Maria Maiolino'nun oldu.

Maiolino, ödülü “Brezilya sanatına” ithaf ederek, “Sanat ruhun bir macerasıdır ve ben her zaman buna inandım” dedi.

60. Venedik Bienali, Filistin'deki savaşın yanı sıra yerli sanatın, sanatçıların da damgasını vurduğu bir edisyonda, “her yerde yabancıların” olduğunu sanat yoluyla göstermek için bu Cumartesi – 24 Kasım'a kadar kapılarını halka açtı. kuir ve sömürgecilikten kurtulma.

Kendisine tahsis edilen 24 metrede.  Mauricio “La Chola” Poblete suluboya, çizim ve grafitiyi birleştiriyor.  Fotoğraf: Clarín.
Kendisine tahsis edilen 24 metrede. Mauricio “La Chola” Poblete suluboya, çizim ve grafitiyi birleştiriyor. Fotoğraf: Clarín.

Bu edisyonda yer alan 300'ü aşkın sanatçının birçoğu eserlerini ilk kez bir Bienal'de sunuyor. Derginin küratörü Brezilyalı Adriano Pedrosa, “Bu, yabancının, uzak olanın, yabancının, eşcinselin ve yerlinin kutlanması olacak” diye duyurmuştu ve güney yarımküreden en eski ve en eski dergide bu görevi üstlenen ilk kişi olacaktı. dünyanın en önemli bienali.