“Annelik seni zulümden bile korumaz”

PiKe

Member
Edebiyatı Ariana Harwicz (Buenos Aires, 1977) rahatsızbizi kabul edilmesi zor gerçeklerle yüzleştiriyor, bizi düşmanca alanlara yansıtıyor ve karakterlerin değişimlerine katılmamızı sağlıyor nefretle, kırgınlıkla, öfkeyle, hayal kırıklığıyla yüklü.

Sonrasında tutku üçlemesi (Anagram), toplandığı yer ilk üç romanıFransa'da yaşayan Arjantinli yazar şunları sunuyor: Aklını kaybetmişsintarihin içinden geçen bir roman çocuklarını kaçıran bir anne Ayrılmasının ardından eski kocası çocukların velayetini ondan aldı. adalet ve manipülasyon hakkında delilik ve damgaları dil, dolaylı şiddet ve annelik ve onunla bağlantılı şiddet hakkında.

Aklını kaybetmişsin Rahatsız edici bir roman.

– Evet, büyük ihtimalle. Şaşırmadım çünkü Yazması rahatsız edici bir kitap oldu. Bu rahatsızlığın deneyimden yazıya, ardından da hâlâ yazmanın bir uzantısı olan okumaya aktarılması normaldir. Yazma ile okuma arasında çok yakın bir ilişki vardır ve aynı zamanda rahatsız edici. Ve bu rahatsızlık ve bu rahatsızlığın kökeni yaşanmış deneyimlerden geliyor, çünkü bütün romanlarım otobiyografiktir ve değildir.

Kimseyi kaçırmadım ama hukuk dünyasını doğrudan tanıdım, yaşadım, kısmen de acısını çektim.

–Ne anlamda bunlar?

–Karakterlerin aktardığı nefret, öfke ya da çaresizlik duygusu düzeyindedirler ama Otobiyografik değiller olaya gelince, olay örgüsü. Hiç kimseyi kaçırmadım ama evet yargı dünyasını doğrudan tanıyorumBunu yaşadım ve kısmen de acısını çektim. Önceki üç romanımın bir araya getirildiği Anagrama tarafından yayınlanan Tutku Üçlemesi'nin önsözünde şunu ima etmem tesadüf değil: romanımın huzurunda rapor edildiği hakime Öldür kendini aşkım. Bu nedenle mahkemeleri, avukatların ve hakimlerin jargonunu ilk elden biliyordum ve bu deneyimi romana aktarmaya ve bu şekilde onu yazarlarda bulduğumuz uzun bir deneme romanı geleneğine de kaydetmeye karar verdim. Kafka, Dostoyevski veya daha yakın zamanda Thomas Berger gibi.

–Argodan bahsetmişken, avukatın müvekkiline suçlu bulunmak istemiyorsa nasıl konuşması gerektiğini söylediği bir an vardır. Dil bir yapı ve hatta bir manipülasyon aracı olarak mı?

-DOĞRU. Aslında romanın başında avukatın, kahramana ciddiye alınması ve suçlu olarak damgalanmaması için nasıl konuşması ve giyinmesi gerektiğini nasıl anlattığını anlatıyorum. Ben bir şey uydurmuyorum, durum şöyle: Her ne sebeple olursa olsun, özellikle ailevi konularda ve özellikle velayet meselesiyle ilgili olsa bile, yargılanan tüm kadınlar şunu bilsinler ki; Sadece gerçeklere göre değil aynı zamanda nasıl konuştukları ve imajlarına göre de yargılanacaklar: Makyaj yapmazlarsa ya da çok makyaj yaparlarsa, çok şık giyinirlerse ya da çok rahat giyinirlerse… her şey analiz edilir ve sorgulanır. Mahkemede imaj erkekler için de önemli ama bu düzeyde değil. Bunu yaşayana kadar bilemezsiniz. Bu, başınıza geldiğinde, kendinizi bir davanın içinde bulduğunuzda keşfedeceğiniz bir şeydir; bu, içinde rol oynamanız gereken bir tür tiyatro gibidir. Aşırı erkeksi görünmemelisiniz çünkü bu size soğuk, iğdiş edici bir görünüm kazandırır; Ancak çok da kadınsı bir tavır sergilememelisiniz çünkü bu şekilde aşırı cinsel ve şehvetli bir imaj yansıtmış olursunuz. VE Hem erkek hem de çok kadınsı imajlar annelikle çelişiyor gibi görünüyor.. Avukatın karakterime verdiği tavsiye de buradan geliyor. Karakterimin karşılaştığı bu tür kimlik kalibrasyonu, bugün kimliklerimizin nasıl kalibre edildiğine dair bir metafor: Çok cinsel görünmüyor, ama aseksüel de olmayın; Çok sosyal görünmeyin, çünkü bir parti kızı imajına sahip olacaksınız, ancak antisosyal de olmayın, çünkü çılgın bir insan gibi görüneceksiniz. Bunun içinde, nasıl olmamız gerektiği ve kendimizi nasıl göstermemiz gerektiği konusunda sürekli bir soru içinde yaşıyoruz.

Ariana Harwicz. Fotoğraf: Ariel Grinberg.

–Aslında kimlik ana temadır: Kahramanı Arjantinli ve Yahudidir. Kimliğinizin nasıl belirleyici bir faktör olduğunu düşünüyorsunuz.

–Latin Amerikalı ve Yahudi olarak Fransa gibi bir ülkede iki kat göçmen. Öte yandan roman, edebiyat fuarlarında ya da toplantılarda çok görünür hale gelen kimlik meselesi takıntısı üzerine düşünmemi sağlıyor. Masaya oturduğumuzda bizi sadece yazar olarak tanıtmakla kalmıyor, başlıyorlar: Latin Amerikalı, Arjantinli, Yahudi, kadın, eşcinsel/trans, militan… Yani, özgeçmişlerimizi bir tür kimlik kataloğuna dönüştüren sıkıcı bir etiket birikimine başvuruyoruzÜstelik bunlardan sanki erdemmiş gibi bahsediliyor. Ancak bu sözde kimlikler birer meziyet değil, bize kurdukları tuzaklardır.

–Bu kimlik arzusunu ilk kez eleştirmiyorsunuz.

-DOĞRU. Aklını kaybetmişsin Hiper-kimliklerin siyasetine dikkat çektiğim ilk roman değil bu. Ve bunu yapıyorum çünkü Kimliklerin, onların olmamızı istedikleri gibi olabilmemiz için ölüm tuzakları olduğuna inanıyorum. ya da onların olmamızı istemedikleri kişi olmamızı; Yani ben feministim ama aynı zamanda transfobiğim, Yahudiyim ama aynı zamanda Yahudi aleyhtarıyım. Kimliklerin sürekli çatışması neredeyse kaçınılmazdır ve bu romanda tam olarak bu çatışmayı eyleme geçirmeye çalışıyorum. Oğlunun eşinin Yahudi olduğunu görünce korkan kayınvalide figürü var. Ve bu nedenle, Fransız kimliğine dair bu fikir, kahramanın ortaya çıkışıyla sarsılıyor. Klanın dışından biri, yabancı, muhalif, bir Yahudi, bir Latin Amerikalı, bir göçmen. Bu ait olmayışın, bu farklı kimliğin altını çizmek için tüm terimler geçerlidir. Siyasi doğruculuğun bize bu kadının kabul edilmesi gerektiğini söylemesi gerekiyor ama durum böyle değil. Dışa dönük olarak sadece yüzeysel olarak böyledir, ancak kamusal söylemin altında başka bir söylem vardır; o, görünüşte iyi olan, alıp almaktan başka bir şey yapmayan Fransız ailesinin perde arkasında hakim olan söylem. Bu ailenin sahip olduğu bu çifte kimlikte grotesk bir şeyler var; başkarakter gelir gelmez Latin Amerikalı bir yabancının ne olduğu, nasıl biri olduğu ya da Yahudi olmanın ne anlama geldiğine dair her türlü fantezi dolaşmaya başlıyor.

–Paradoksal olan şu ki bu soru Fransa gibi bir ülkede soruluyor.

–Evet ve ultra-Katolik bir ülkede değil. Bütün bunlar, 20. yüzyıl boyunca Yahudilerin özellikle kültürel ve entelektüel açıdan çok fazla ağırlığa sahip olduğu laik Fransa'da gerçekleşiyor. Ancak yine de aile içinde, kişinin kendisinin en güvende olduğuna inandığı alan, kahramanın düşmanı bulduğu yerdir.

–Ona saldıran, bir anne olarak onu çocuklarının elinden alınmasını isteyecek kadar sorgulayan bir düşman.

–Bazen anneliğin kavramsal ağının ya da anlamsal alanının dışına çıkmanın zamanı geldiğini düşünüyorum ama gerçek şu ki çıkamıyorum çünkü annelik her zaman bir şiddet aracı olmuştur. Her zaman Sovyet dönemlerini, aynı zamanda Nazizm ve askeri diktatörlükleri inceleme konusunda tutkulu oldum ve şunu fark ettim ki, tarihsel dönem ve ülke ne olursa olsun, Annelik her zaman ekonomik tartışmaların merkezinde yer alıyor: Bebek hırsızlığı, tecavüze uğrayıp hamile bırakılan kadınlar, zorla kürtaj, bebekleri doğar doğmaz elinden alınan kadınlar, istemese bile doğum yapmaya zorlanan kadınlar… Ne demek istiyorum annelik her zaman bir manipülasyon ve terör silahı olmuştur. Bütün bunların içinde bir diğer önemli parçayı, yani çocukları unutamayız.

Romanda kadınları “delirten”, deliliğe sürükleyen mekanizmaları araştırmak istedim.

–Gerçekten romanınızda kullanılan silahlardan biri de çocuklar.

–Geçmişin diktatörlüklerine, Stalinizme, Nazizm'e ya da Videla'nın Arjantin'ine gitmeye gerek yok. Gazze sınırında bakın neler oluyor: Çocukları kaçırıldığı için çaresiz kalan kadınları görüyoruz. Yani çocuklar daha doğmadan bir para birimidir: Cenini senden alırım veya sana veririm, çocuğunu öldürürüm, senden kaçırırım veya senden alırım… Araba sürerler. kahraman yavaş yavaş deliriyor, onu korkutuyorlar ve çocuklarını götürüyorlar. İşte o zaman çocuklarını geri alıp almaya karar verir; Bu şekilde kocasını ve ailesini terörize eden kişi artık kendisidir. Romanda, Kadınları “çıldırtmak” için kullanılan mekanizmaları araştırmak istedim.onları deliliğe sürüklemek. Bir adamın, karısının saatini değiştirmek, gündüzü geceye ve tersini yapmak için evin ışıklarını değiştirdiği, aynı zamanda bir kayıt cihazıyla onu sesler duyduğuna inandırdığı bir film hatırlıyorum. . Bu şekilde delilik alemine giriyordu.

–Onları çıldırtıyor, sonra da deli olmakla suçluyor.

-Aslında. Bir psikiyatrın bir zamanlar bana söylediği gibi, sapkın narsisistin yaptığı şey, önce seni deli etmek, sonra da bununla suçlamaktır. Kötü adam kadının çocuklarını alıp üzgün olduğunu söylüyorki bu istikrarlı değil ama nasıl olmasın? Ancak bu sapkın mekanizmayla romanın başkarakteri, çocukları almaya karar verdiğinde şiddet uygulayan taraf olmaktan çıkıp mağdur konumuna geçer. Romanın özünde gasp etrafında dönüyor.

Arjantinli Ariana Harwicz.  EFE/David Borrat
Arjantinli Ariana Harwicz. EFE/David Borrat

– Dolaylı şiddetten bahsederken bahsettiğimiz şey bu: Başkalarına çocukları aracılığıyla şantaj yapmak.

–Artık dolaylı şiddetten çok bahsediyoruz ama bu yeni bir şey değil, çok eski zamanlardan geliyor. Bu bir kabile meselesi.. Bunun namus cinayetleriyle alakası var yani ben bunu çocuklarla size karşı ve namusum için yapıyorum. Denizde iki kızını kaçırıp onlarla birlikte kendini öldüren ama kızlardan yalnızca birinin cesedi bulunabilen Fransız adamı düşünüyorum. Ya da Barselona'da oğlunu otelde ölü bıraktıktan sonra kendini asan diğer adamı düşünüyorum.

–Romanda iki çocuğunu öldürmekten suçlu bulunan Amerikalı kadın Susan Smith'ten de bahsediliyor.

–Çünkü çocuklarını terk eden, hatta öldüren anneler de var. Roman, terör ve annelik, güç ve özgürleşme kavramları etrafında tekrar tekrar, giderek daha şiddetli bir şekilde dönen, odağı kadına odaklayan ve kahramanın kendisini manipülasyon ve vesayetten ne zaman kurtarmayı başardığını merak eden bir tür kasırgadır. özgürleşmesinin onun için ne anlama geldiğini ona dayattı. Şunu dikkate almak gerekir annelik sizi şiddetten muaf tutmaz veya suç. Annelik seni hiçbir şeyden korumaz.

Özellikle erkeklerden geliyorsa sindirebileceğimiz ama kadınlardan geliyorsa bunu düşünemeyeceğimiz bazı şiddet olayları var.

–Matricide bir tür tabu. Baba katilini anne katilinden daha iyi kabul ettiğimiz izlenimine mi sahipsiniz?

–Aynı şey ensestte de olur. Sindirebileceğimiz bazı şiddetler varHele ki erkekten geliyorsa, kadından geliyorsa düşünülemez. Bu şiddetin kökeni psikiyatrik sorunlardan kaynaklansa bile, bunu imkansız, hayal edilemez bir şey olarak ilan ediyoruz. Ancak bu romanla söylemek istediğim şu ki, annelik insanı zulümden bile koruyamıyor.

Aklını kaybetmişsintarafından Ariana Harwicz (Anagrama)

© İberya Basını / Nisan