“Anıtsal eserler yapan griler var”

PiKe

Member
Dorothea Dodds sahip olmak 59 yılemekli olmaya yaklaştığını fark ettiğinde Aile ortamı dışında hiçbir işte çalışmadı: Hiçbir zaman özgeçmiş yazmadı, röportaj için giyinmedi, işe alınmadı ya da kovulmadı. Her zaman ünlü bir ressam olan babasının zorlu gündeminden sorumlu olan hayatı, aniden gerçekleşti.

Sonra hikayeler ile ilgili bazı normal aileler ve kutlanan Bir ev dolusu insan, Minyatürde yaşam, Mariana Sández'in yeni romanı (Buenos Aires, 1973), yine şu konuya odaklanır: aile karmaşıklıkları, sıkı bir karakter mimarisine sahip. Onun yeni ve sevimli kahramanı Dorothea Dodds da onu gri ve rutin varlıklardan oluşan edebiyat geleneğine, “Bartleby'lere”, arzu meselesine ve onlar için olası kaderlere dahil ediyor.

iyi ile en çok acı çeken karakterlere mizah ve empati dokunuşlarıRoman, bol miktarda sanat varlığını sergiliyor ve orijinal yollarla olay örgüsünün bir parçası haline gelen iki önemli referansı içeriyor: Virginia Woolf'un Kew BahçeleriVe “Eleanor Rigby”ye küçük bir saygı duruşuLiverpool'un kendisinde. Clarín Kültürü Yazarla dört yıldır ikamet ettiği yer olan Madrid'den konuştu.

–Bir süredir İspanya'da yaşıyorsunuz ama Dodd'ların hikayesi Arjantin ve İngiltere arasında örülmüş. Neden İngiltere? Arjantin'i uzaktan mı düşünüyorsunuz?

–Genel olarak hikayelerin geçeceği yerleri görselleştirmem gerekiyor. Manchester'da İngiliz edebiyatı okudum, bu edebiyatı, dilini seviyorum, manzaralarını seviyorum ve birkaç kez iş için oraya gitme fırsatım oldu. Siyasi ya da tarihsel bir ihtiyaç yoktu, daha ziyade Arjantin'e bakabileceğiniz tanıdık bir ortam ve kültürlerin kavşağı. Buraya geldiğimden beri, insanın birden fazla ait olduğu yer olup olmadığını giderek daha fazla merak ediyorum. Farklı yerlere uyum sağlayabiliyor muyuz? Hannah Arendt hiçbir zaman kendisini hiçbir yere ait hissetmediğini, yalnızca sevdiklerinin kendisine ait olduğunu söyledi. Bence deneyim veya kendine özgü katmanlar ekleyebilirsiniz, ancak bunlardan biri menşe yerine aittir, bu yüzden orada, Arjantin'de olup bitenler, başka herhangi bir yerde olanlardan daha fazla acı verir.

Mariana Sández'i Alejandro Guyot canlandırıyor. Fotoğraf: Impedimenta editoryalinin izniyle.

Her şeyi cehenneme gönder

Kaderin bir cilvesi olarak – Dodd'ların geldiği Londra'ya bir aile gezisi – bu iç rahatsızlık, Dorothea'nın yakın bir kuzeninin tavsiyesini dinlemesine neden olur ve tahtaya tekme atmaya cesaret. Veya hayran olunan Enrique Vila-Matas'a bir selam niteliğinde, dizindeki kodda okunduğu şekliyle “Her şeyi biraz şeytana gönderin”.

Bulduğu eser şunlardan oluşur: sahiplerinin yokluğunda evlere ve evcil hayvanlara bakmak. İlginçtir ki, İngiltere kırsalındaki bu insanların evlerine başkalarının bakışları ve yorumları aracılığıyla girildiğinde, Dorothea kendi tarihini yeniden düşünecek. Aldığınız sesler ve incelemeler aracılığıyla. Evcil hayvanlarla etkileşimde bile: “Hiçbir şey yok Dorothea, hiçbir şey yok, onlar senin hayaletlerin” diye baktığı evlerden birindeki papağan, esprili ve eğlenceli anlardan birinde yüksek sesle söyleneni tekrarlıyor. bu gecikmeli ve aynı zamanda başlangıç yolculuğunun hassasiyetidir.

–Dorothea ve Mary birbirlerine ihtiyaç duyuyor ve birbirlerini tamamlıyorlar. Biraz süper kahraman destanlarındaki çift figürlere benziyor: birinin olduğu yerde diğeri yok. İkili arasındaki bu gerilimi nasıl düşündünüz ve romanın diğer anlatıcısı olarak neden Meryem'i seçmeye karar verdiniz?

–Dorothea'nın macerasına cesaret veren kişi kuzeni Mary Lebone'dur. Arzusunu görebilir, ölçebilir, hesaplayabilir. Anne ve babasını terk etmenin suçluluğu çok büyük olsa da bir noktada “çok fazla sorgulamadan yeterince iyi” diyor, Dorothea burada biyografisi olmayan bir kadın gibi hissettiğini söylüyor. Mary aynı zamanda romanın diğer anlatıcısı, bu bir yandan bana yardımcı oluyor çünkü Mary, Dorothea ile rol alışverişinde bulunduğunda ve Buenos Aires'teyken, bakışları Dorothea'nın hayatını Dorothea'nın yerinde bilmemizi sağlıyor. Mary, başvurmaya gerek yok. Öte yandan Mary'nin sesiyle konuşabilmek bana bu fırsatı verdi. o mizah ve iyimserlik taşkınlıkları kuzenin sahip olduğu. Ayrıca Mary ile Dorothea arasında bir üslup ve kişilik dengesi vardır. Mary'nin çok girişken ve sosyal olduğunu söylediği bir an vardır, ancak kuzeni ve amcasının fobik ve antisosyal görünmelerine rağmen kim olduklarını bildiklerini fark eder. Öte yandan, sosyal olarak dağınıktır ve kendisi hakkında o kadar fazla derinliğe sahip değildir. Son olarak, tüm kişiliklerin ilginç ve gerekli olduğuna inanıyorum.

–Kendinizi temalardan çok karakterlerle ilgilenen klasik bir yazar olarak tanımlıyorsunuz. Bu tür karakterlerde ilginizi çeken şey nedir?

–Beni en çok ilgilendiren şey insanların psikolojisidir, üzerinde çalıştığım için değil, açıkça gözlemleme yeteneğim olduğu için, İlişkilerin nasıl yürüdüğünü merak ediyorum. Önceki romanımda bazı insanların nasıl dengeye ya da uyum sağlama eğiliminde olduğunu, bizden görünmez bir şekilde ne beklendiğini, bir yandan da bunun telafi edildiğini anlatmıştım. Bu aile örneğinde, Dorothea açıkça babanın taleplerine boyun eğiyor, orada olmayan bir annenin, orada olduğu için evden uzakta olmasına izin veren zor bir erkek kardeşin telafisini yapıyor. Genel olarak durum şu şekildedir: Çocuklar, kardeşler aynı uyarana veya bağlama çok farklı şekillerde tepki verirler. İşimin ya da edebiyatımın her zaman ilişkileri anlamaya çalıştığını düşünüyorum.özellikle ailelerde. Daha sonra da olsa, bu kişilik diğer ortamlarda sosyal olarak kopyalanır.

Mariana Sandez.
Mariana Sandez.

–Peki Dorothea'nın karakteri nasıl doğdu?

–Uzun yıllardır kafamda bu karakter vardı. Piglia'nın bir metninin okunmasıyla ilgiliydi. Son okuyucuFranz Kafka ve Felice Bauer'in nasıl anlaştığını anlatan ve bunu kafamdaki Dorothea imajıyla ilişkilendirdiğim. Piglia, Kafka'nın nişanlısı olmanın ötesinde onu “daktilo-kadın”, kopyacı ve el yazmalarının ideal okuyucusu olarak gördüğünü söylüyor. Şaşırdım, şöyle düşündüm: “Dorothea dişi Bartleby'ye benziyor.”. Bartleby, Hawthorne'un Wakefield'ı gibi beni büyüleyen bir karakter. Bir adamın biyografisini yazan, biyografisi olmayan kadın Dorothea'nın Kafka'nınkine benzer bir vaka olduğunu düşündüm: Sevdiği adamın, yani babasının metinlerini de kopyalayan bir kopyacı.

–Dorothea'nın babası da onun çalışmalarına, “daha hayali” tarzına değer veremez: onları küçük eskizler olarak görür.

–Dorothea'nın babası onu seviyor ama ilişkisinin kendi belirlediği çizgide kalmasına ihtiyacı var ki bu da en narsist kişiliklerin tipik özelliğidir. Felice'yi sadık okuyucusu olduğu için seven Kafka gibi. Büyük sanatçının yer aldığı ve yanındakinin genellikle destekçi olduğu birçok sanatçı çifti gördüm.. Romanda Dorothea'nın onun hayati asası veya kalesi olduğu söyleniyor. Biraz bencil bir aşk. Öte yandan başka bir figür daha var, Manchesterlı kraliyet ressamı SL Lowry adında bir ressam. Biyografisinde annesiyle de buna benzer bir olay yaşandığını, ta ki yirmi yaşına geldiğinde resim yapmak istediğine karar verdiğini ve ayağını yere koyarak bugün pek çok müzede yer alan önemli bir eser inşa ettiğini söylüyor. Stüdyo dairelerinde çalışan, aynı zamanda anıtsal eserler yaratan gri insanlar var.

–Hem kuzen Mary hem de onun kadar gri, kendi sırları ve kendi yetimliğiyle kararsız erkek arkadaşı Ricardo, Dorothea'nın işine değer veriyorlar, onu bu konuda bir şeyler yapmaya teşvik ediyorlar, ancak Dorothea'nın bitirmediği bir şey var. yazıtın düzenine benzer, oyulmayan baskının bir şey olduğunu varsayalım.

– Bana göre Dorothea’nın organik olarak resim yapması gerekiyor, öne çıkmamak, başkalarına gösteriş yapmak için değil. Dorothea sanatı sırf bu yüzden seviyor. Babanın fotoğrafçı olan kardeşiyle tüm ihtişamıyla yapmak istediğinden farklıydı. Bugün iletişim, sosyal ağlar ve internet açısından yaşananların tam tersi. Hiçbir şeyi kanıtlamana gerek yok. Belki babanın onayı. Beatrix Potter'ın Günlüğü'ndeki bölümün dediği gibi: Her şey ne kadar zorsa, o kadar çok boyanması gerekir.

Uygulamalar arasında QR ve Facebook

Romanda, bir uygulama evlerin turunu mümkün kılıyorDorothea'nın kendisi tarafından yazılan Robert Dodds'un biyografisinden Wikipedia'da bahsediliyor, ev sahipleri evlerinde kaldıkları süre hakkında parlak yorumlar yazıyor, hatta Kitap, şarkıların yer aldığı bir QR ile birlikte gelir (gerçek) Evlerden birinin sahibi olan Gilmore'lar bunu Dorothea ve Mary'ye adadılar. O zamandan bu yana uzun zaman geçti Facebook Gençlerden çok yetişkinlerin (ve yaşlı yetişkinlerin) tercih ettiği, genellikle bir şirket veya sosyal köprü kolaylaştırıcısı olarak anlaşılan bir uygulamadır.

–Yeni dijital yaşamlarla ilişkiniz nedir?

–Benim zevkime göre olsa bunları eklememeyi tercih ederdim ama eklemesem teknik bir hata olur. Dorothea ve Mary iki farklı ülkede yaşadıklarından ve iletişim kurmak zorunda olduklarından, mevcut araçları kullanmak zorundalar. Dorothea'nın harika bir teknik adam olduğunu düşünmüyorum ama şimdiki birçok harika insan gibi, bu araçları kullanmaya alışın. İngiltere'de Ev ve Evcil Hayvan bakımı – evlerin ve evcil hayvanların bakımı – son derece yaygındır. Bütün bir yılı evden eve dolaşarak geçirebilen insanlar var. Gerçekte, sahiplerinin eşyalarıyla donatılmış daireleri insan teması olmadan kiralayan uygulamaların kullanımı da ilgimi çekiyordu. Hikayeler hakkında düşünmenizi sağlar.

Minyatürde yaşam Son olarak, romanın kısa ama güzel ara metni olan “Eleanor Rigby” ve Dorothea'nın değişim sürecinin anahtarı olan Peder Mackenzie karakterinin de doğruladığı gibi, yalnızlıkla ilgili bir hikaye. İki kurgusal dünya arasındaki bu geçişin nasıl gerçekleşebileceğini düşündünüz?

–Metinden çok, bunu bir kamera hücresi olarak düşünüyorum. Beatles'ı ve “Eleanor Rigby”nin sözlerini her zaman sevdim sanırım. çok az kıtada size bütün bir romanı veriyor. Ben öyle yapmadım ama kendime biraz baharat ekleme zevkini yaşattım. Tıpkı kitaptan bir şeyler aldığım gibi Yazar kızları ile ilgili Maggie Lane, çünkü bu kitap bana, (yoklukları nedeniyle) babaları ve anneleriyle çok karmaşık ilişkileri olan (Emily Dickinson da görünse de çoğunlukla İngiliz) kadın yazarlar hakkında pek çok bilgi verdi. Büyük bir sevgi, çok fazla hayranlık, babası tarafından tanınmaya ve onların yanında bir yer bulmaya duyulan büyük ihtiyaç: George Elliot, Virginia Woolf, Elizabeth Barrett Browning, Charlotte Brontë ve diğerleri. Bu kitapta bu aileyi kurmamda bana bir şekilde eşlik eden sonsuz ayrıntı var.

Mariana Sández temel

Mariana Sandez
Mariana Sandez
  • 1973 yılında Buenos Aires'te doğdu ve şu anda Madrid'de yaşıyor. Yazar, gazeteci ve kültür yöneticisidir. Buenos Aires'te Edebiyat, Manchester'da İngiliz Edebiyatı okudu ve Barselona'da Edebiyat Teorisi ve Karşılaştırmalı Edebiyatlar alanında doktorasını tamamladı.
  • Ülkesinde çok sayıda seçkin kültürel program yönetti. 2005'ten beri Arjantin gazetelerinin edebiyat ekleriyle ve 2021'den beri ise Gazete İspanya'dan.
  • Röportajlar ve Denemeler kitabının yazarıdır. Manuel'in sineması: Manuel Antín'in eserlerine bir tur (2010), hikaye kitabından bazı normal aileler (2021) ve romandan Bir ev dolusu insan (Impedimenta, 2022), bunun için Arjantin Ulusal Sanat Fonu'ndan Yaratılış Bursu aldı.
Minyatürde yaşamMariana Sández (Impedimenta) tarafından