Andrés Neuman, bebeğinin öğrencisi olan baba

PiKe

Member
“Erken çocukluk döneminde henüz önümüzde tüm dil varve bu neredeyse şiirsel bir ütopya, emekleme aşamasındaki bir tür avangard. Keşke her konuşmacının başlangıçta yaptığı gibi her kelimeye nasıl değer verileceğini ve tadını çıkaracağını bilseydim. “Ben de bunu yapıyorum: oğlumdan bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum, biz onunla ilgilenirken onun öğrencisi oluyorum.” Konuşan kişi o Andrés Neumanşiir yazarı, aynı zamanda kurgu yazarı ve aynı zamanda bir filolog. az konuşanAlfaguara tarafından İspanya ve Arjantin'de yayınlanan son kitabı ise bu tanımlayıcı özelliklerin bir araya geldiği bir Alef gibidir.

Dahası var. Anlatı ve şiir yazarı olarak birçok ödüle layık görüldüsunum yapmak üzere Buenos Aires'e uğradı Şarkı söyleme ihtiyacıonun şiir antolojisi 2000-2020 yerel yayınevi Caleta Olivia tarafından düzenlendi. Granada Üniversitesi'nde Latin Amerika edebiyatı profesörü olarak öğretmenlik geçmişine sahip olan Neuman, bilgiyi aktarmayı seven birinin pedagojisiyle yazıyor. Onun işi anlatmaktan çok anlatmaktır. Örgü örmek. İplikleri döşeyin. Onun gibi her zaman dost canlısı olan edebiyatına girmek kolay ve keyiflidir.

Öyküler yazıyor ama aynı zamanda kısa öykü sanatını da yayıyor. İlk romanı, Bariloche1999 yılında Herralde Ödülü finalistiydi. o zamandan beri yayın yapmaya ve ödüller almaya devam etti. Çoğu zaman otomatik kurgunun eşiğinde yürüyor. Gibi Bir kez Arjantinhikayesini anlattığı 2003'ten itibaren sürgün ve göçlerle karşı karşıya kalan ailesi. Buenos Aires'te doğup, önce Buenos Aires'te, ardından İspanya'da büyüyen bu oyuncu, aynı zamanda yerli olarak oynayan, aynı zamanda da her zaman biraz yabancı olan bir ziyaretçi. Oraya buraya. Ya da tam tersi.

“Çocukluğumdan bu yana neredeyse tüm hayatım ve neredeyse tüm çalışmalarım İspanya'da gerçekleşti. Ama aynı zamanda ailemin neredeyse tamamı ve köklerim Arjantinli. Ben bir ülkede doğdum, oğlum diğer ülkede doğdu, annem bir tarafta doğdu, diğer tarafta öldü, yani kimliğim gerçekten her ikisine de ait. Memleketimi ziyaret etmenin ve burada yayın yapmanın benim için her zaman ayrı bir nüansı, ekstra bir heyecanı ve korkusu vardır.. Bu tarafta suç ortakları bulduğumda, sanki köklerinden kopmuş iki yarımküre arasında bir köprü ya da sınırda küçük bir ev belirmiş gibi, başka herhangi bir yerden farklı bir şey hissediyorum” diyor.

Müzisyenlerin oğlu, kısa olduğu kadar muazzam bir süre için de olsa, baba oldu. Ve sonra hayatına olduğu gibi edebiyatına da yeni, büyüyen bir insan girdi. 2022'de yayınladı Göbek, baba olmanın göz kamaştırıcı deneyimi üzerine aydınlatıcı düşünceler dizisi içinde, samimi bir şekilde kolektiften söz eden lirik bir hikaye. İki yıl sonra, az konuşan bir tur atıyor Oğlunun sevgi dolu ve tuhaf gözleminde dili kullanmaya başlamanın başlangıcı burada – şiirsellik ve bilim arasında – sözel olmayan dünyadan kelimelerin paylaşılan dünyasına giden o geçirgen bölgeyi keşfediyor.

Andrés Neuman. Fotoğraf: Andrés D'Elia / Clarín Arşivi.

Göbek Ve az konuşan Farklılar ama aynı zamanda benzerler. Onları nasıl tarif edersiniz?

Göbek hesap bir adam ve bir bebek arasındaki aşk hikayesiEdebi hayal gücümüzde belki de pek az rastlanan bir gerçeklik olan bu kitap, dilbilgisinin gövde olduğu durumlarda onlarsız oluşan bir bağlantıyı kelimelere çevirmenin yollarını araştırıyor. az konuşan hesap bu bağlantıyı sözlü olarak ifade etme süreciDilin, doğan kişide nasıl doğduğunu ve ailesinde nasıl yeniden doğduğunu, bizi bir tür varoluşsal gevezeliğe geri döndürüyor.

–Birlikte mi çalışıyorlar?

–İkisi de bağımsız olarak yazılmış ve okunabilen küçük kitaplar, birlikte bir diptik oluştururlar şu anda nasıl ebeveynlik yaptığımızla ilgili. Genel olarak çok az eğitim aldığımız veya neredeyse hiç eğitim almadığımız günlük ebeveynlik ve bakım deneyimlerine kendimizi kaptırdığımızda birçok erkeğin hayal ettiği, düşündüğü, hissettiği veya korktuğu şey. Bu aynı zamanda bu deneyimler için olası keyif ufuklarını görünür kılmak, hayal gücümüze hakim olan baba arketipleri dışındaki paradigmalar için sembolik alanlar yaratmakla da ilgiliydi: şiddet yanlısı baba, orada olmayan ya da kahraman baba. Günlük bakımın güvenlik açıkları.

Aynı zamanda hayal gücümüze hakim olan baba arketiplerinin dışındaki paradigmalar için sembolik alanlar yaratmakla da ilgiliydi.

– Babalık seni bu iki kitaba yönlendirdi. Baba olmak size başka neler ilham veriyor?

–Çevremde olanlara dikkat etmek, küçük şeylerde aktif olmak. Oğlumuz bize sıklıkla günün en sevdiğimiz saatinin hangisi olduğunu sorar. Bu soruyu ilk sorduğunda, bir sorum olmadığı için, günümü atalet ve lojistik arasında kayarak geçirdiğim için utanmıştım. Şimdi onunla paylaşmak ve tadını çıkarmak için anları kaydetmeye çalışıyorum. Yürürken genellikle en sevdiğimiz taşın ne olduğunu da soruyor. Arnavut kaldırımlı bir mahallede yaşadığımız için milyonlarca taş var. Yani kelimenin tam anlamıyla ve mecazi olarak şunu söyleyebiliriz: oğlum bana nereye gittiğime bakmayı, yolumu bulmayı öğretiyor. Bana öyle geliyor ki, yetiştirilmek kendi sonluluğunuzla daha yoğun bir ilişki yaratıyor. Her şeyi hoş karşılamakla, gizli vedalaşmanın karışımı oluyorsun. Yazma isteği buradan geliyor.

az konuşan Bu, çocuğunuz hakkında (ve onunla birlikte) ama aynı zamanda çocukluk hakkında da bir kitaptır. Senin “oğul olman” da orada mı var?

–Bunu düşünmeyi seviyorum az konuşan Geniş anlamda çocukluğa bir saygı duruşu niteliğinde: Sahip olduğumuz, her zaman taşıdığımız, sonraki yaşlarda yeniden yorumlayarak yaşadığımız, ilgilendiklerimiz ve bizi yetiştirenlerin çocuklukları. Büyükanne ve büyükbabalar hayatımda ve kitaplarda çok önemli karakterlerdir.. Küçük bir yaratığın yetişkin ortamında ortaya çıkan o çocukluk akoruyla çok ilgileniyorum. Ve özellikle erken çocukluğu, boşlukların üst üste binmesi olarak işlev gören yazı yoluyla keşfetmek beni büyüledi: onu hatırlayamayız ve bu bizi temellendirir.

Andrés Neuman temel

Andrés Neuman.  Fotoğraf: Andrés D'Elia / Clarín Arşivi.
Andrés Neuman. Fotoğraf: Andrés D'Elia / Clarín Arşivi.
  • 1977 yılında Buenos Aires'te doğdu ve çocukluğu orada geçti. Sürgündeki Arjantinli müzisyenlerin oğlu olarak ailesiyle birlikte Granada'ya taşındı ve burada üniversitede Latin Amerika edebiyatı profesörü olarak çalıştı.
  • Yirmi iki yaşındayken ilk romanıyla Herralde Ödülü'nün finalisti oldu. Bariloche. Takip ettiler Pencerelerdeki hayat, Bir Zamanların Arjantin'i, Yüzyılın Gezgini (Alfaguara Ödülü ve Eleştirmenler Ödülü), Yalnız konuşmak, Kırılma Ve Göbek.
  • gibi öykülerden oluşan kitaplar yayımladı. Teslimat herhangi biri Ölüyü oynamak; gibi şiirler Gizem aşağıda, nedenini bilmiyorum, Çılgın oyun alanı, Kulaktan kulağa yaşamak Ve Annemle ada, aforizmaları İp cambazı; hiciv sözlüğü BarbarlıklarLatin Amerika'daki seyahat günlüğü Görmeden nasıl seyahat edilir; ve kanonik olmayan kurumların övgüsü Hassas anatomi.
az konuşanAndrés Neuman (Alfaguara).