Ana María Shua'nın kısa biçimleri (bunlar haiku değildir)

PiKe

Member
Sahip olmak on yedi hece bunlar olması gerektiği gibi beş, yedi ve beş ayetlerde gösteriliyor. Ama onlar haiku değil. Ana María Shua okuyucuyu yeni kitabının başlığından uyarıyor; bu formun kişisel versiyonu japon şiiri Matsuo Basho gibi seçkin öğretmenler tarafından ve Meksikalı Juan José Tablada'dan Octavio Paz ve Jorge Luis Borges'e kadar uzanan İspanyolca dilindeki kendi geleneğiyle.

“Haiku ölçeri seviyorum ama Diğer özelliklerden memnun değilim doğayla olan ilişki gibi, çünkü Ben çok şehirli bir insanım. Potansiyel okuyucunun bu şiirlerin bu türe ait bir şeyler taşıdığını ve ayrıca bunların geleneksel anlamda haiku olduğunu düşünmediğimi bilmesini istedim. Çözümü kitabın başlığında buldum” diye açıklıyor Shua.

Onlar haiku değilEmece'nin yayımladığı kitap tanıtılıyor bir dizi şiir Geleneksel forma uygun ve Doğayı baskın tema olarak değiştirin Shua'nın 1951'de doğduğu şehir Buenos Aires'teki günlük yaşamın sıradan sahneleri: binaların arasından siluet halindeki gökyüzü, trafik, köpeklerini gezdirenler, koşuya çıkan insanlar, “ilkbaharda çiçek açan/ teraslarda.”

Şua kentsel haikuların tek yazarı olmadığını açıklıyor: “Google'da ararsanız, Japonya'da bile birçok başka yazardan örnekler bulacaksınız.” Bununla birlikte, versiyonları, yazarken eşit derecede nefret ettiği ve sevdiği “Benim Buenos Aires'im” şehrine karşı yoğun bir sevgiyle yankılanıyor ve buranın fakir ve aynı zamanda “mücevherlerle dolu” olduğunu keşfediyor.

Ana María Shua'nın “Tüm olası evrenler” kitabı, yazarın kapsamlı kariyeri boyunca yazdığı yaklaşık bin kısa öyküyü bir araya getiriyor. Fotoğraf: Victoria Egurza/Télam/.

Uyarılara rağmen, doğanın bir yeri var içinde Onlar haiku değil Yazın sertliğine, baharın seraplarına, sonbahardan kışa geçişte ağaçların görünümüne dair gözlemler yoluyla. Shua elbette bazı kuşlara hayran olabilir ama onların isimlerini bilmiyor ve umursamıyor çünkü “uçuyorlar, / bu kadar yeter.”

Mizah dokunuşları

Shua'nın mührü mizahta bulunur, Şiirlerin sık sık kaydedilmesi türe alışılmadık bir yön katıyor. Örneğin bir haiku'nun açılış dizeleri “Cırcır böceği şarkı söylüyor/geceleri çok güzel” diyor ama son dizenin tonu değişiyor: “Onu öldürmek istiyorum.” Aksan melankolik de olabiliranne ve baba figürlerini çağrıştırarak ya da hafızaya dair bir yansımaya işaret ederek.

Tek bağlantı mizah değil Onlar haiku değiller roman yazarının çalışmaları ile Laurita'nın aşkları, yan etki olarak ölüm Ve Şişman kadın, türdeki son yayını. Biçimsel kısıtlama ve kısalık Ayrıca mikro hikayeye de atıfta bulunuyorlarShua'nın başka bir edebi biçimi o bir referans yazarıdırArreola Uluslararası Mini Kurgu Ödülü'ne (Meksika, 2016) layık görülen ve kendisine özel bir kitap adadığı diğer ödüllerin yanı sıra: Kısa hikaye nasıl yazılır. “Sınırlar olasılıklardır. Yazmak için kesin bir çerçeve olduğunda çalışmak çok daha kolay oluyor” diyor.

Shua, kitabın girişinde haiku'nun “dünyanın anlamını (veya saçmalığını) kendi tarzında yoğunlaştıran küçük bir açıklama” sunduğunu belirtiyor. Röportajda “Bu edebiyattır” diye ekliyor. İnsan, gerçekliğin anlamsız olanını anlamlandırmaya çalışmak için yazıyor.. Bu, mutlak kaostan bir kozmos yaratmakla ilgilidir; haiku örneğinde olduğu gibi, küçük tutarlı bir dünya inşa etmek için kişinin küçük unsurları aldığı sonsuz bir kaostan.

Yazar Ana María Shua.  Fotoğraf: Fernando de la Orden / Clarín Arşivi
Yazar Ana María Shua. Fotoğraf: Fernando de la Orden / Clarín Arşivi

Kitaptaki şiirler “başlangıçtan beri haiku idi.” Shua metinleri 2006 yılında yazmaya başladıBaşo'nun ünlü haikusunu (“O kadim yol/ alacakaranlık dışında artık kimsenin gitmediği”) ve sıra dışı antolojiyi okuduktan sonra Haiku kitabı, Alberto Silva tarafından tercüme edilmiş ve açıklamalar eklenmiştir. “Her gün, her hafta değil; yazmaya devam ettim; Birden Haiku atakları yaşadımBir iki ay boyunca sürekli yazdım, sonra birkaç ay ara verdim ve yeniden başladım.”

İlk çıkışta şiir

Şua Yazarlık kariyerine bir şiir kitabıyla başladı, Güneş ve benon altı yaşındayken yayınlandı. Ulusal Sanat Vakfı'ndan ödül aldıama bir daha şiir yazmadı ve Onlar haiku değil ne de edebi kökenlere bir dönüşü temsil ediyor: “Şiiri bıraktığımı düşünmüyorum ama şiir beni terk etti. “Şiir beni terk etti, çok özel yollara saptı.”

Kendisini iyi bir şiir okuyucusu olarak görmüyor ve Türün dışına çıktığı bir dönem vardı. Shua, “Bu aydınlanmayı Saint-John Perse'nin bir kitabıyla edindim” diyor ve şöyle devam ediyor: “Fakat César Vallejo'nun kendisinden bu yana şiirin artık ilgimi çekmediğini hissettim ve özellikle 20. yüzyılın şiirini anlamayı bıraktım. Ancak 19. yüzyıl şiirini sevmeye devam ettim.Senfonilerden hoşlanan ama çağdaş müziği takdir edemeyen biri gibi eski şiir fikri. VE insan okumadığını yazmamalı”.

Ana María Shua, Carlos Gamerro ve Samanta Schweblin ile birlikte 2023 Clarín Novela Ödülü Onur Jürisinin bir üyesiydi.  Fotoğraf Cecilia Profetico / Clarín Arşivi
Ana María Shua, Carlos Gamerro ve Samanta Schweblin ile birlikte 2023 Clarín Novela Ödülü Onur Jürisinin bir üyesiydi. Fotoğraf Cecilia Profetico / Clarín Arşivi

Shua şiirle olan bu özel ilişkiyi bir haiku'da şöyle tanımlıyor: “Şiir gelir / bakışını değiştirir / ve seni terk eder.” Ve ayrıca Ona göre etiketler ve sınıflandırmalar değil, metinlerin yarattığı etkiler önemli görünüyor.evrene ve edebiyata dair sağladıkları aydınlanmalar: “Haiku fotoğraf gibidir, video gibidir, çünkü bazen hareket ve ses içerir.”

Onlar haiku değilAna María Shua (Emecé) tarafından.