AB’den Bulgar bankalarına acil yardım

PiKe

Member
AB’den Bulgar bankalarına acil yardım30 Haziran 2014

Avrupa Komisyonu, Bulgaristan’dan gelen, ülkenin en yetişkin bankalarından bazılarına finansman sağlama talebini kabul etti.

Komisyon, Bulgar makamlarının bankacılık sistemini zayıflatmaya yönelik tek komplonun kurbanı olduğuna inandığı bankalara yardım için, 2.3 milyar dolarlık tek kredi hattı sağladı.

Beş kişi hafta sonunda komplo ile ilgili olarak tutuklandı.

Geçen hafta, mevduat sahipleri Bulgaristan’ın yetişkin bankalarından ikisindeki paralarını benzemek için hücum etti.

Avrupa Komisyonu’ndan makale

Komisyon tek açıklamada “kredi hattının bankacılık sistemine yeterli likiditeyi sağlamak için ihtiyaç ile orantılı olduğunu” kaydetti.

Bulgaristan’ın bankacılık sisteminin temelde sağlıklı olduğunu bile vurguladı.

Komisyon “Kapitalizasyon düzeyi iyi ve nitelik başka üye ülkelere göre likidite düzeyi yüksek” dedi.

“İhtiyati nedenlerle, Bulgaristan likiditeyi miktarını ve finansal sistemini korumak için yerde tedbirleri almıştır.”

Bankacılık krizi

Geçen hafta, ülkenin merkez bankası mevduat sahiplerinin hücumu akabinde, Bulgaristan’ın en yetişkin rabia pancar veren bankası olan Kurumsal Ticaret Bankası’nı devraldı.

Diğer bankaların bile bunu takip edeceği spekülasyonlarından sonra, Cuma günü mevduat sahipleri, ülkenin en yetişkin üçüncü bankası olan İlk Yatırım Bankası’ndaki tasarruflarını çekmeye koştu.

Merkez Bankası’ndan çağrı

Bunun üzerine Merkez Bankası eksiksiz mevki kurumlarını finansal istikrarı korumak için beraberce çalışmaya çağırdı.

Bulgaristan’bile bankaların sağlığı hakkında “yanlış ve kötü niyetli söylentiler” yayan kişilere karşı bile yasal işlem yapılmasını istedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.